• Opracowania nauczycieli

• Autyzm - władca małego umysłu

• Nasza placówka od wielu lat aktywnie uczestniczy w obchodach Światowego Miesiąca wiedzy na temat Autyzmu; miesiącem tym jest właśnie KWIECIEŃ.
            18 kwietnia nasz Ośrodek zorganizował konferencję pt. "Autyzm - władca małego umysłu" przeznaczoną przede wszystkim dla rodziców dzieci z autyzmem, pracowników poradni psychologiczno - pedagogicznych, pracowników służb społecznych, nauczycieli, wychowawców i wszystkich zainteresowanych problemami osób z autyzmem.
            Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z koncepcją ogólnopolskiego programu wczesnego wykrywania autyzmu "Bada, bada" przedstawioną przez panie Z. Maciałczyk i R. Grymułę; poznać zalety Metody Krakowskiej wobec zaburzeń komunikacji językowej - pani L. Marczak; obejrzeć filmiki przedstawiające efekty komunikacji alternatywnej wprowadzonej na zajęciach w naszej placówce z komentarzem pani A. Zabłockiej - Pająk.
            Z ogromnym uznaniem została przyjęta przez zebranych promowana na konferencji książka p. Anity Moroń "Autyzm - władca małego umysłu", której tytuł stał się motywem przewodnim spotkania. Pani Anita Moroń - matka chłopca z autyzmem (w chwili obecnej ucznia Szkoły Przysposabiającej do Pracy w naszym Ośrodku) przedstawiła swoją drogę w oswajaniu autyzmu począwszy od poszukiwania diagnozy, codziennego zmagania się z trudnościami, próby zrozumienia i dotarcia do sposobu myślenia małego dziecka, chwile rozpaczy ale i ogromnej radości. Wystąpienie autorki bardzo wzruszyło uczestników spotkania. Polecamy książkę wszystkim, którzy chcieliby  lepiej zrozumieć czym jest autyzm.
            Fragmenty książki podczas spotkania czytała prowadząca konferencję pani J. Laliczyńska - Babczyk.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

"Wiedziałam i zdawałam sobie sprawę, że nie będzie łatwo, że czeka nas wiele porażek, ciężkich chwil i łeż, ale warto poświęcić nawet najmniejszą cząstkę nadziei i wiary dla małego, bezbronnego człowieka. Z tej malutkiej cząsteczki powstać może coś bardzo cennego i ważnego dla nas rodziców, a zwłaszcza dla naszego dziecka. Dziś wiem, że mimo porażek, warto było kierować się głosem serca." Autyzm - władca małego umysłu, Anita Moroń.

Podczas konferencji naukowej "Autyzm - władca małego umysłu", która odbyła się w naszym Ośrodku 18.04.2016r. premierę miała książka autorstwa p. Anity Moroń, mamy autystycznego chłopca.

Książke nabyć można w sekretariacie SOSW nr 2 w Skarzysku-Kamiennej.