• Szkoły

• Oferta szkół

•

Szkoły funkcjonujące w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 ul. Spacerowa 31 w Skarżysku-Kamiennej

Szkoła Przysposabiająca do Pracy

Do szkół mogą uczęszczać dzieci i młodzież:
            - z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym;
            - z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym z autyzmem.
            Kształcenie dzieci i młodzieży jest prowadzone do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy:
            - 18 rok  życia – w przypadku szkoły podstawowej;
            - 21 rok życia – w przypadku gimnazjum
            - 24 rok życia – w przypadku szkoły ponadgimnazjalnej.
            Szkoły w SOSW nr 2 zapewniają:
            - realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego;
            - odpowiednie, ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów, warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne;
            - zajęcia specjalistyczne, o których mowa w przepisach w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach;
            - inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów, w szczególności zajęcia rewalidacyjne;
            - integrację uczniów ze środowiskiem rówieśniczym;
            - przygotowanie uczniów do samodzielności w życiu dorosłym.
            Liczba dzieci w oddziałach szkolnych wynosi:
            4 uczniów – w przypadku zdiagnozowanego autyzmu;
            6 – 8 uczniów – w przypadku niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
            Dla uczniów szkół opracowuje się indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, uwzględniający zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego dostosowany do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.

Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny określa:
            - zakres dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia;
            - rodzaj i zakres zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem;
            - formy i metody pracy z uczniem;
            - formy, sposoby i okres udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
            - działania wspierające rodziców ucznia oraz zakres współdziałania z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi oraz instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży:
            - zajęcia rewalidacyjne.

Program opracowuje zespół, którego zadaniem jest planowanie i koordynowanie udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej po dokonaniu wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania ucznia. Program opracowuje się na okres, na jaki zostało wydane orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Placówka dysponuje salami lekcyjnymi dostosowanymi do wieku i możliwości psychofizycznych uczniów, dużą salą gimnastyczną, salą zabaw, Salą Doświadczania Świata, pracownią komputerową, gospodarstwa domowego, licznymi gabinetami specjalistycznymi między innymi logopedycznymi, integracji sensorycznej i gimnastyki korekcyjnej. Duży teren zielony wokół budynku szkolnego sprzyja bezpiecznemu prowadzeniu zajęć i zabaw o charakterze sportowym i rekreacyjnym.
                Uczniowie mogą także rozwijać swoje zainteresowania i szczególne uzdolnienia na zajęciach pozalekcyjnych.