• Opracowania nauczycieli

          • Metody pracy

          •  W codziennej pracy terapeutyczno-pedagogicznej zapewniamy uczniom autystycznym   stałą strukturę czasowo-przestrzenną poprzez organizację zajęć dydaktycznych i terapeutycznych realizowanych w grupie i prowadzonych indywidualnie z każdym dzieckiem/uczniem.

            Celem zajęć grupowych jest stworzenie dziecku z autyzmem możliwości socjalizacji w grupie, rozwijanie jego przynależności do grupy, umiejętności nawiązywania kontaktów i dzielenia przestrzeni z innymi osobami, dostrzegania w otoczeniu innych osób oraz akceptowania ich obecności. Prowadząc zajęcia grupowe, w zależności od wieku dzieci i ich zaburzeń w sferze społecznej, motorycznej, komunikacyjnej czy poznawczej wykorzystujemy w codziennej pracy  następujące metody lub łączymy elementy tych metod, są to :

            • Metoda Ruchu Rozwijającego  Weroniki Sherborne –  ruch, zabawa, przy muzyce rozładowuje napięcia emocjonalne.
            • Program Aktywności Ch.Ch.Knill’ów – za pomocą specjalnie dobranych ćwiczeń przy muzyce kształtujemy świadomość ciała i orientację w przestrzeni – naśladowanie ruchów nauczyciela lub samodzielna praca dziecka zgodnie z poleceniami nagranymi na kasecie.
            • Muzykoterapia-stosowanie muzyki jako narzędzia terapeutycznego do przeżywania pozytywnych, przyjemnych doświadczeń niedostępnych w inny sposób; rozwija świadomość siebie, innych i otoczenia
            • Hipoterapia- metoda terapeutyczna prowadzona w naturalnym środowisku  w kontakcie z żywym zwierzęciem. Nastawiona jest głównie na odbiór bodźców kinetycznych i czuciowych. Ważnym jest w niej również aspekt emocjonalny - jazda na koniu wiąże się, bowiem z przyjemnością i jednocześnie mobilizuje do pokonywania własnych ograniczeń.
            • Dogoterapia– to system ćwiczeń i zabaw z psami wspomagający rehabilitację ruchową oraz umysłową osób niepełnosprawnych, w tym także dzieci autystycznych. Poprzez zabawy, przytulanie i głaskanie psa dzieci rozluźniają się, dużo szybciej i dokładniej próbują wykonać ćwiczenia, są radosne i uśmiechnięte. Udział psa służy wzmocnieniu rehabilitacji, wszechstronnie oddziałując na psychikę, pobudzeniu zmysłów i pozytywnych
            •  Metoda Dobrego Startu M. Bogdanowicz (MDS) - celem jest integracja funkcji percepcyjnych i motorycznych. Wykorzystuje i rozwija trzy elementy: słuchowy (piosenka), wzrokowy (wzór graficzny piosenki), oraz motoryczny (wykonywanie określonych ruchów w czasie ćwiczeń ruchowych i w trakcie odtwarzania wzoru)

            Zajęcia indywidualne  mają na celu realizację IPET opracowanego dla każdego dziecka/ucznia autystycznego przez zespół specjalistów pracujących z nim w naszej placówce. W procesie terapii/nauki korzystamy z następujących metod lub wykorzystujemy ich elementy:

            • Metoda Kinezjologii Edukacyjnej Paula Dennisona – za pomocą określonych ćwiczeń gimnastycznych poprawia współpracę półkul mózgowych. Działa stymulująco na rozwój mózgu.
            • Metoda TEECH – procedury, strukturalizacja i programy nauczania dzieci autystycznych – najpierw dokonuje się oceny poziomu rozwojowego dziecka, następnie opracowuje się strategię nauczania i wprowadza w życie w ramach indywidualnego programu.
            • Metoda Snoezellen /sala doświadczania świata/- zajęcia w Sali wywołują reakcje ożywienia, rozładowania napięcia emocjonalnego, motywują do podejmowania aktywności i poznawania.  
            • Alternatywne i wspomagające  metody komunikacji  (AAC) obejmuje metody umożliwiające komunikowanie się osobom niemówiącym (metody alternatywne) bądź takim, których mowa nie wystarcza do efektywnego komunikowania się z innymi (metody wspomagające)-PECS, MAKATON, PIKTOGRAMY
            • Metoda Komunikacji Wspomaganej - stosowana w pracy z dziećmi nie mówiącymi. Polega na pracy z Tablicą, na której widoczne są litery alfabetu oraz napis TAK i NIE. Dziecko odpowiada na pytania nauczyciela lub wyrażą swoje potrzeby wskazując ręką i literując wypowiedź. W przypadku dzieci z zaburzeniami praksji wspomagamy dziecko, lekko podtrzymując jego rękę.
            • Metoda Integracji Sensorycznej-cel terapii skoncentrowany na poprawie integracji pomiędzy zmysłami w układzie nerwowym, terapeuta stymuluje zmysły dziecka/ucznia oraz usprawnia motorykę małą, dużą, koordynację wzrokowo-ruchową.
            • Metoda planów aktywności- zestawy wskazówek do wykonania określonych czynności /zdjęcia lub plany słowne/,organizacja planu dnia, organizacja czasu i zadań do wykonania
            • Metoda Czytania Całowyrazowego Domana – przy pomocy „bitów” obrazkowych
              i wyrazowych wzbogacamy zasób słownictwa i poprawiamy orientację w otaczającej rzeczywistości. Prezentujemy zbiór obrazków i wyrazów odpowiadających tym obrazkom dziecku w kilkusekundowych ekspozycjach (bez sprawdzania czy rozumie, co czyta) z różnych dziedzin życia.
            • Metoda opcji - podążanie za dzieckiem i nawiązanie z nim kontaktu. Terapeuta przyjmuje propozycję zabawy ze strony dziecka, naśladuje jego zachowanie oraz akceptuje fakt, że dziecko może odrzucić proponowane przez niego formy aktywności.
            • Metoda Felicie Affolter -terapia ta odbywa się w ścisłym kontakcie dotykowym terapeuty z uczniem. Ich ręce współdziałają, dzięki czemu podopieczny odczuwa subtelne ruchy dłoni nauczyciela, jak również i sam wysyła sygnały, przy zachowaniu poczucia bezpieczeństwa.