Historia szkoły
SOSW nr 2 powstał w 01.07.1973r. jako Państwowy Zakład Wychowawczy Nr 2 , przeznaczony dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym. Składał się z internatu i szkoły podstawowej specjalnej zwanej „Szkołą Życia”.
We wrześniu ‘84 roku zmieniono nazwę placówki na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 i tą nazwą posługujemy się do dziś.
Po remoncie i adaptacji budynku byłej Szkoły Podstawowej Nr4, we wrześniu ‘73 mogliśmy przyjąć pierwszych wychowanków. W momencie powstawania placówki były to tylko dziewczynki. Od kilku lat wychowankami są również chłopcy. Obecnie w strukturze organizacyjnej placówki funkcjonują:
- Przedszkole
- Szkoła Podstawowa Specjalna
- Gimnazjum Specjalne
- Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy
- Grupy WychowawczeDodatkowo prowadzone są zajęcia w zespole Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka oraz działa Punkt Konsultacyjny dla Dzieci z Autyzmem i ich Rodzin.
Historię Ośrodka tworzą przede wszystkim Ludzie: wychowankowie, pracownicy i Ci, którzy kiedyś choć na krótki czas byli z nami. O niektórych wspomnimy w tej historii, twarze innych znajdziecie na zdjęciach. Trudno wybrać zdjęcia do zilustrowania 40 lat. Dlatego też, przedstawiamy na zdjęciach tych, którzy na przestrzeni lat mieli związek z placówką. Niektórych już nie ma, ale zdjęcia pozostały…
Pierwszym Dyrektorem była Pani mgr Irmina Miernik, która organizowała placówkę. Wspomagała ją kierownik internatu mgr Natalia Poznańska. 1 września 1973r. do pracy przystąpiły: Maria Chojnacka, Jadwiga Korzeniowska, Irena Winiarska, Helena Skurczyńska, Leontyna Bińczak, Albina Poros, Maria Fąfara, Elżbieta Kocia, Barbara Żelazna, Irena Mosiołek, Zofia Dąbrowa, Marianna Surma, Krystyna Baran. Rok później mianowano z-cę Dyrektor p. Teresę Nurzyńską. Po tragicznej śmierci kol. Nurzyńskiej funkcję z-cy dyrektora powierzono kol. Helenie Skurczyńskiej.
Kolejnymi Dyrektorami byli: p. Stanisław Derlatka z zastępcą p. Marianną Surmą, p. Marianna Surma z z-cą p. Jadwigą Korzeniowską i Małgorzata Jóźwik-Krzeszowiec z zastępcą p. Anną Brożek. Obecnie funkcję Dyrektora pełni p. Mariusz Kawa z zastępcą p. Izabelą Jamroz.
Internatem zarządzały kolejno panie: Natalia Poznańska, następnie Biruta Solarz-Świostek, Elżbieta Głogowska, Monika Paleczna, Hanna Poznańska i Lidia Hanc. Obecnie internat zmienił nazwę na Grupy Wychowawcze, którymi kieruje dyrektor ds. opiekuńczo- wychowawczych p. Monika Paleczna.
W miarę przybywania podopiecznych, zatrudniano także nowych nauczycieli. W ostatnich latach kadra została odmłodzona. Wielu nauczycieli odeszło na emeryturę, niektórzy odeszli do innych szkół lub zmienili zawody. Trzech nauczycieli odeszło na zawsze. Obecnie w Ośrodku pracuje 30 nauczycieli, 8 pomocy nauczyciela, 1 psycholog , 1 pedagog, 21 wychowawców oraz 15 pracowników administracji i obsługi. Wszyscy nauczyciele i wychowawcy posiadają wyższe studia magisterskie i kwalifikacje do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie.
Od wielu lat rytm życia szkole nadaje „Nasza Gromadka”. Jest to forma samorządu szkolnego, w której uczestniczą wszyscy uczniowie naszych szkół . W ramach działalności „Naszej Gromadki” wychowankowie włączają się czynnie w działania na terenie naszego Ośrodka jak i poza nim, biorą udział w wycieczkach celem poznania bliższej i dalszej okolicy. Byli już min. w warszawskim i chorzowskim ZOO, Krakowie, Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Orońsku, Chęcinach, Kałkowie, Górach Świętokrzyskich, Jaskini Raj, Cieszynie, Bałtowie oraz w wielu innych miejscach w Polsce.
W Ośrodku od 6 lat działa Szkoła dla Rodziców. Opracowany model współpracy z rodzicami ma znaczący wpływ na jakość pracy wychowawczej placówki.
Ośrodek był prekursorem oddziaływań terapeutycznych w oparciu o Grupę Terapeutyczną prowadzoną metodą Weroniki Sherborne w połączeniu z metodą prof. Kramera z Uniwersytetu Berlińskiego. Grupa Terapeutyczna powstała w oparciu o pomoc wolontariuszy – uczniów skarżyskich szkół ponadpodstawowych. Wolontariusze do dziś są obecni w naszej placówce, wspierają nasze działania, pomagają wychowankom, przyjaźnią się z nimi.
Nasze dzieci nie tylko uczą się, ale i uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym. Największym przedsięwzięciem organizowanym od lat przez nasz Ośrodek jest Festiwal Piosenki. Jest to impreza dla wszystkich osób niepełnosprawnych intelektualnie która przez lata rozrosła się i od 1995 r. organizowana jest w Miejskim Centrum Kultury. Obecnie jesteście Państwo gośćmi na XXII edycji tej imprezy.
Poza Festiwalem organizowanych jest cyklicznie wiele imprez i uroczystości.
Przez wiele lat związani z Ruchem Konopniczan (szkoła nosiła imię M. Konopnickiej), od 1993 r. organizowaliśmy inscenizację bajek M. Konopnickiej i innych autorów, które corocznie prezentowaliśmy gościom i przyjaciołom w trakcie Dnia Otwartej Szkoły. Szczególnego rodzaju działalnością artystyczną była twórczość plastyczna naszej wychowanki Agnieszki Zybały, która w 1997 r. została uhonorowana dyplomem Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej prace zdobią pokoje w wielu domach w Skarżysku, Warszawie, Berlinie czy Kanadzie. Miała także swoje wystawy w Skarżysku w Civitas Christiana, w Domu Kultury w Suchedniowie i w Domu Kultury „Ziemowit” w Kielcach, wystawiane były na II Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Artystycznej „Sprawni inaczej” w Galerii Abakus w Warszawie.
Życie naszej placówki koncentruje się wokół dzieci niepełnosprawnych i ich jak najpełniejszemu włączaniu w środowisko. Od lat realizujemy ideę integracji we wszelkich działaniach podejmowanych w ramach pracy Szkół i Grup Wychowawczych.
Grupy wychowawcze zapewniają opiekę nad dziećmi , które u nas czują się „jak w domu”, mają wielu „braci” i wiele „sióstr” oraz przyjaciół, a atrakcji więcej niż w domach rodzinnych. Wychowawcy realizują program wychowawczy, w ramach którego w ciągu tygodnia odbywają się różnego rodzaju zajęcia – min. wg autorskiego programu „Rozwijamy się przez ruch i zabawę”, a w soboty i niedziele organizowane są działania zgodnie z programem „Atrakcyjny Weekend”. Indywidualne pasje można rozwijać w kołach zainteresowań. Kolejną ciekawą formą pracy Grup Wychowawczych są Drużyny „Nieprzetartego Szlaku”. „Nieprzetarty Szlak”, to kryptonim określający ruch drużyn harcerskich, obejmujących dzieci i młodzież specjalnej troski. Harcerze „Nieprzetartego Szlaku” są pełnoprawnymi członkami Związku Harcerstwa Polskiego, noszą takie same mundury, odznaki, zdobywają te same sprawności, realizują ten sam program i zadania, co harcerze pracujący w innych drużynach.
Od 1998 r. jesteśmy jako Ośrodek organizatorami turnusów rehabilitacyjnych dla wychowanków i ich rodzin. Turnusy te odbywały się w Jarosławcu, w Darłówku, w Chłopach. W trakcie tych turnusów dzieci korzystają z zabiegów rehabilitacyjnych i realizują program „Zielonej Szkoły”.
Od 1996 r. uczestniczymy w Sportowym Turnieju Miast i Gmin przyczyniając się do wysokiej pozycji Skarżyska w rankingu miast.
Ważnym działaniem na rzecz integracji naszych dzieci z pełnosprawnymi rówieśnikami, a także możliwością realizowania ich potrzeby odnoszenia sukcesu, jest Klub Olimpiad Specjalnych „Buziaki” działający w naszym Ośrodku od 1989 roku.
Jedną z podstawowych zasad Olimpiad Specjalnych jest zasada równych szans, która polega na tym, iż dają szansę zwycięstwa każdemu zawodnikowi, niezależnie od poziomu jego sprawności fizycznej.
Zawodnicy Sekcji „Buziaki" uprawiają 13 dyscyplin sportowych i uczestniczą w zawodach sportowych o zasięgu lokalnym, regionalnym, makroregionalnym, ogólnopolskim, europejskim i światowym.
Przez lata swej działalności Sekcja Olimpiad Specjalnych „BUZIAKI” dochowała się kilku reprezentantów Polski na Igrzyskach Światowych.Nasi wychowankowie zdobywali medale w Letnich Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles, w Północnej Karolinie, w Dublinie oraz w Szanghaju; a w
Zimowy Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Austrii, w Kanadzie, na Alasce i w Idaho.
Reprezentowali również Polskę w Europejskich Zawodach Sportowych Olimpiad Specjalnych w Debrecenie, w Moskwie, Rzymie, na Słowenii i w Luksemburgu.
Kolejnym polem pomagającym realizować cele integracji jest
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i ich Rodzinom - PRAXIS , które zostało zarejestrowane w 2002 roku. Członkami stowarzyszenia są nasi nauczyciele, wychowawcy, rodzice oraz osoby zaprzyjaźnione.
W swojej działalności na rzecz podopiecznych z SOSW nr 2 Stowarzyszenie „Praxis” realizowało m.in. takie zadania jak: Projekt „Podziel się posiłkiem”: dzięki grantom otrzymanym od Fundacji Danon przygotowywaliśmy drugie śniadania dla uczniów, przy ich pomocy i zaangażowaniu. Kontynuacją tych działań były „Warsztaty kulinarne”, w których uczestniczyli nasi wychowankowie. Cyklicznie organizowane są Integracyjne Turnieje Gier i Zabaw. Współpracujemy ze Świętokrzyskim Bankiem Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim, uczestniczymy w zbiórkach żywności organizowanych przez Bank Żywności w ramach akcji „Spraw, aby inni mieli święta” .
Dzięki zebranym produktom niesiemy także pomoc rodzinom naszych podopiecznych w postaci paczek żywnościowych.Duża część działalności Stowarzyszenia skierowana jest na osoby z autyzmem.
Stowarzyszenie uczestniczyło w projekcie AUTYZM-AKADEMIA DLA NGO’S prowadzonym przez Fundację SYNAPSIS w Warszawie, dzięki któremu pracownicy Ośrodka zostali objęci specjalistycznymi szkoleniami z zakresu wspierania osób z autyzmem i ich rodzin . Przez kilka lat prowadziliśmy program Aktywnej Rehabilitacji Autystów PARA. W Programie uczestniczyło 20 osób dorosłych z autyzmem, ich Rodzice oraz 20 wolontariuszy, którzy byli asystentami osób z autyzmem. Efektem tych działań były WTZ prowadzone przez rok w naszej placówce.Od października 2007 Stowarzyszenie PRAXIS jest Członkiem Rady Porozumienia AUTYZM-POLSKA, które jest zgromadzeniem skupiającym różne organizacje pozarządowe z całego kraju działające na rzecz osób z autyzmem.
Działania na rzecz OzA to wynik rozszerzenia działalności naszej Placówki o pomoc dzieciom autystycznym i ich rodzinom.
W 2002r. otworzyliśmy pierwszą w szkole klasę dla dzieci z autyzmem, w tym samym roku również rozpoczął działalność u nas Punkt Konsultacyjny dla Dzieci Autystycznych i Ich rodzin. Punkt Konsultacyjny jest przeznaczony dla wychowanków SOSW nr 2 oraz dzieci, młodzieży i osób dorosłych z autyzmem i pokrewnymi dysfunkcjami rozwojowymi niebędących wychowankami Ośrodka. Punkt Konsultacyjny świadczy pomoc dzieciom z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami w rozwoju oraz ich rodzinom.
Ważnym elementem pracy Punktu jest działalność rzecznicza w ramach Programu Edukacji Społecznej nt. autyzmu - m.in.: od 2003 r organizowane są w cyklu dwuletnim sesje naukowe nt. autyzmu, warsztaty dla młodzieży skarżyskich szkół ponadgimnazjalnych , szkolenia dla rodziców i profesjonalistów na temat autyzmu, koncerty i wystawy poświęcone autyzmowi. Włączyliśmy się w ogólnoświatową akcję ”Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu” i już po raz drugi w dn. 2 kwietnia, który jest Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie ,zorganizowaliśmy „Blue Day” – niebieski marsz ulicami naszego miasta, który ma symbolizować solidarność z osobami cierpiącymi na autyzm, a wieczorem w tym dniu na niebiesko rozświetlaliśmy budynek PGE Dystrybucja SA Oddział Skarżysko-Kam. i Starostwa Powiatowego.
Śledząc historię Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego można stwierdzić, iż jest placówką nieustannie rozwijającą się. Zgodnie z zapotrzebowaniem społecznym poszerzana jest oferta edukacyjna oraz sukcesywnie udoskonalana jest baza lokalowa i dydaktyczno-terapeutyczna. O bardzo dobrej pracy Ośrodka świadczą liczne przyznane nagrody: Ministra, Kuratora i Starosty oraz Złote i Srebrne Krzyże Zasługi , Medale KEN i Złote odznaki ZNP, a także „Powiatowe Dęby”. Placówka w ciągu wielu lat zyskała wielu sojuszników i przyjaciół, cieszy się pozytywnym wizerunkiem w środowisku społecznym.
Nie byłoby to możliwe bez pomocy Przyjaciół i Dobroczyńców, którzy na co dzień i od święta wspierają finansowo i woluntarystycznie naszą Placówkę. Gdybyśmy chcieli teraz ich wymienić zajęłoby to nam kilka godzin – jest ich tak wielu. Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy nas wspierają, Wszystkim, którzy o nas dobrze mówią i piszą. Szukajcie wiadomości o naszych dokonaniach w prasie i TV lokalnej, na portalach internetowych naszego miasta a także „polubcie” nasz profil na Facebooku.
Zapraszamy.