Archiwum wiadomości
SOSW 2 zaprasza wszystkich uczniów i przedszkolaków ośrodka wraz z rodzicami !!!
XXXV Festiwal Piosenki Skarżysko-Kamienna 2026
Co roku organizuje się mnóstwo festiwali muzycznych, a wiele z nich dedykowanych jest osobom niepełnosprawnym. Jednak drugiego takiego Festiwalu Piosenki, jak ten organizowany przez nasz Ośrodek, po prostu nie ma. Może trudno w to uwierzyć, ale festiwal odbył się już po raz 35! Była to doskonała okazja do wspomnień, wzruszeń i sentymentalnych spotkań.
Przez te wszystkie lata Festiwal stał się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie nie tylko Skarżyska, ale i całego województwa świętokrzyskiego. Przyjeżdżają na niego zespoły
i soliści z całego regionu. Wszyscy uczestnicy podkreślają jego niepowtarzalny klimat, serdeczną, rodzinną atmosferę. Tu każdy wykonawca daje z siebie wszystko, jest autentyczny i wyjątkowy. Nie inaczej było i tym razem.Festiwal rozpoczął Dyrektor SOSW nr 2 pan Mariusz Kawa krótkim przemówieniem
i powitaniem gości, a następnie pan Artur Berus - Starosta Skarżyski uroczyście dokonał jego otwarcia. W tym roku na scenie wystąpiło 20 uczestników. Były wśród nich zarówno zespoły, jak i soliści. Przybyli do nas Ostrowca Świętokrzyskiego, Kielc, Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, Sulejowa, Końskich, Stąporkowa, Kałkowa-Godowa, Dębna, Mnichowa, Sobowa, Osin, Gnojna i Pińczowa. Są to uczestnicy warsztatów terapii zajęciowych, domów samopomocy, uczniowie szkół specjalnych i mieszkańcy domów pomocy społecznej.Wykonawcy jak zwykle zadbali nie tylko o wysoki poziom wykonania, ale najdrobniejsze elementy stroju, choreografię i rekwizyty. Występy były prawdziwą ucztą dla uszu i oczu! Można było usłyszeć cenione klasyki, jak np. „Remedium" Maryli Rodowicz czy „Przeżyj to sam" grupy Lombard, a obok nich najnowsze hity - np. piosenkę „Golden" z filmu K-popowe Łowczynie Demonów. Niespodzianką było pojawienie się na scenie … Skolima J Wielu twórców sięgnęło po repertuar ludowy, inni gustowali w stylistyce disco. Każdy występ spotykał się z żywiołową reakcją publiczności, która nie tylko nagradzała go burzliwymi oklaskami, ale także znakomicie bawiła się na widowni. Zarówno dla nich, jak
i artystów było to wzruszające przeżycie. Każdy z wykonawców był zwycięzcą i pokazał, że warto przełamywać swoje lęki i wstyd, bo muzyka nie ma granic. Wszystkie zespoły otrzymały atrakcyjne i wartościowe nagrodyNasz Ośrodek przygotował trzy występy. Jako pierwsi na scenie pojawili się Wiktoria Kowalska i Dominik Madej, którzy wykonali niezwykle wzruszający taniec do piosenki Macieja Musiałowskiego i Julii Wieniawy pt. "Zabierz tę miłość". Niezwykłą energię zaprezentowały Wiktoria Kowalska, Wiktoria Majewska i Magda Sorbian w brawurowym wykonaniu przeboju „Golden", przy którym publiczność wprost szalała. Igor Piec, Magda Sorbian i Wiktoria Majewska wspaniale zaśpiewali piosenkę Budki Suflera "Piąty bieg". Każdy z tych występów był niesamowity! Występy naszych uczniów przygotowali nauczyciele: E. Zagdan-Łabuda, J. Jasińska, A. Lisowska-Miernik, M. Kaczmarczyk,
K. Sieczka, M. Gąska, M. Izbińska.Imprezę poprowadziła niezastąpiona para konferansjerów - Izabela Orlikowska i Marcin Szwed, a koordynatorkami wydarzenia były: Katarzyna Dusińska i Ewa Płusa.
Tak długa tradycja Festiwalu potwierdza, że jest to bardzo potrzebne wydarzenie, które
w niezwykły sposób integruje ludzi, dla których muzyka to całe życie. Dzielenie się nią to wspaniała, niezapomniana festiwalowa zabawa.Festiwal został zorganizowany przez nasz Ośrodek i Stowarzyszenie Praxis. Honorowym patronatem objął go Starosta Skarżyski pan Artur Berus.
Zadanie współfinansowane przez Powiat Skarżyski w ramach Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Skarżyskiego w 2026 roku z zakresu kultury.
Zadanie współfinansowane przez Gminę Skarżysko- Kamienna w ramach Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadań publicznych w 2026 roku z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
54
BLUE DAY
- 23
Jest taki dzień w roku, kiedy ulice naszego miasta robią się niebieskie. Tłum ludzi z akcesoriami w tym właśnie kolorze maszeruje spod naszego Ośrodka do Miejskiego Centrum Kultury. Kim są? Dlaczego to robią? To nasi uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i wychowawcy, zaproszeni goście i nasi przyjaciele ze skarżyskich szkół i placówek oraz wszyscy ci, którym bliska jest problematyka osób z autyzmem. Idą w niebieskim marszu, by zwrócić uwagę na to zaburzenie, szerzyć świadomość na jego temat oraz okazać wparcie ludziom nim dotkniętym. Okazją do wspólnego marszu był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, znany jako Blue Day, obchodzony 2 kwietnia.
To wspaniałe wydarzenie odbyło się już po raz piętnasty! W tym roku w szczególny sposób było dedykowane rodzicom, jako wyraz naszego szacunku i zrozumienia dla ich sytuacji. Dyrektor SOSW nr 2 pan Mariusz Kawa wykorzystał tę swoistą rocznicę do wspomnień o początkach niebieskiego marszu. Znaczenie wiedzy na temat autyzmu i konieczność wsparcia osób z tym zaburzeniem podkreślała także pani Katarzyna Bilska – Wicestarosta Powiatu Skarżyskiego.
Kolejnym punktem obchodów były występy artystyczne uczniów i pracowników Ośrodka.
Przedszkolaki i dzieci z klas 1-3 wraz z opiekunami zatańczyły do piosenki o wymownym tytule „Mam tę moc”. Uczeń klasy 2 SPD Franciszek Mojecki zaśpiewał utwór „Jesteś mamo skarbem mym”. Zaprzyjaźniona z naszą placówką pani Natalia Nawrot wzruszyła publiczność do łez swoim niesamowitym wykonaniem piosenki „Zamiast” z repertuaru Edyty Geppert. Koordynatorki wydarzenia – Sylwia Borej i Agata Derlatka przeczytały opowiadanie „Nie jesteś sam” pani Elżbiety Wojciechowskiej - mamy autystycznego dziecka.
W ramach tegorocznych obchodów Blue Day ogłoszono konkurs fotograficzny pt. „Przez niebieskie okulary”. Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ wpłynęło wiele wspaniałych prac. Przyznano następujące nagrody:
1 miejsce – Anna Woźniak - Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Skarżysku-Kamiennej;
2 miejsce – Aleksandra Napora - Zespół Szkół Ekonomicznych w Skarżysku;
3 miejsce – klasa 8a ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. M. Curie-Skłodowskiej w Skarżysku- Kamiennej;
Ponadto wyróżniono prace:
- Hanny Lisowskiej, Wojciecha Lisowskiego z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Stąporkowie;
- Joanny Binder i Julia Gwóźdź z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Skarżysku;
- Damiana Pogodzińskiego, Wojciecha Stomporkiewicza, Szymona Gruszczyńskiego z SOSW nr 2 w Skarżysku;
- Alicję Głowacką z Przedszkola przy SOSW nr 2.
W organizację Blue Day włączyli się wolontariusze z Koła Wolontariatu w MCK pod kierownictwem pani Iwony Lesiak. Przygotowali piękną fotobudkę, w której każdy chętny mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.
XV Niebieski Marsz objął honorowym patronatem Starosta Skarżyski pan Artur Berus.
Organizatorem Blue Day było Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i Ich Rodzinom PRAXIS oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Skarżysku- Kamiennej. Koordynatorami wydarzenia byli: Sylwia Borej, Agata Derlatka i Mateusz Bodak. Wydarzenie prowadziła Skarbnik Stowarzyszenia PRAXIS Katarzyna Sieczka.
Wydarzenie wsparli:
- Bank Spółdzielczy w Suchedniowie Oddział Skarżysko- Kamienna,
- pani Agnieszka Włodarczyk- Mazur - Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury,
- Proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP,
- Powiatowa Komenda Policji,
- pani Natalia Nawrot;
- pan Artur Borek- właściciel firmy BB Media.
Zadanie było współfinansowane przez Powiat Skarżyski w ramach Otwartego Konkursu Ofert
na realizację zadań publicznych Powiatu
Quiz wiedzy o Polsce
Patriotyzm to bardzo cenna wartość, niestety coraz rzadsza we współczesnym świecie. W naszym Ośrodku przywiązujemy dużą wagę do tej kwestii, dlatego z okazji Dnia Flagi
i Święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowaliśmy Quiz wiedzy o Polsce. Uczestniczyli w nim uczniowie klas: SPK, SPN, SPC oraz przedstawiciele klas SPF, ZC
i ZD.Quiz rozpoczął się od uroczystego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Uczestnicy rywalizowali w kilku kategoriach: kulinaria, język, tradycje i legendy, historia, geografia, znane osoby, znane miejsca. Mieli także do rozwiązania zagadki muzyczne i językowe. Nad przebiegiem Quizu czuwało jury, które skrupulatnie przyznawało punkty. Komisja sędziowska brała także pod uwagę poprawność językową oraz dbałość o język wypowiedzi. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także refleksem i umiejętnością współpracy. Konkurs pokazał, że wiedza naszych uczniów na temat ojczyzny jest na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody.
Konkurs przygotowali: I. Orlikowska, J. Łabuda, S. Borej, G. Gadecka, T. Juszczyk.
Serdecznie dziękujemy p. Katarzynie Falińskiej-Kuleszy, p. Konradowi Budzie oraz firmie „Maja” za ufundowanie nagród w Quizie.
#SłowaMająMoc #SzkołaDobregoSłowa #Fundacja Pozytywni
57
XIX Integracyjny Rajd Rowerowy
XIX Integracyjny Rajd Rowerowy za nami. W tym roku wystartowała w nim silna ośmioosobowa ekipa żeńsko-męska, która w sumie pokonała 24 kilometry w pięknych okolicznościach przyrody. Łatwo nie było, ale pozostaje tylko mieć życzenie, że kiedyś ludzie skolonizują księżyc, przez co MMMDLXXXV edycja rajdu przez Ocean Burz do Morza Poznania, będzie łatwiejsza pod względem pokonywania wzniesień. Dziękujemy ZPEW za zaproszenie.
7
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2026
- Maj 2026
- Kwiecień 2026
- Marzec 2026
- Grudzień 2025
- Listopad 2025
- Październik 2025
- Wrzesień 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Wszystkie