25 lutego uczniowie naszego Ośrodka pod opieką p.A.Rzepkowskiej i A.Jasińskiej wzięli udział w zajęciach dotyczących wykonania kolażu oraz prac plastycznych nt.”Bezpiecznie z prądem”. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji treści programu Bezpieczna Szkoła. Wychowankowie z dużym zaangażowaniem wykonywali prace przy użyciu różnych technik plastycznych, a rezultaty ich twórczości widoczne są na tablicy szkolnej.
Morskie opowieści" w Filharmonii Świętokrzyskiej
W niedzielę wybraliśmy się do Kielc, a konkretnie do Filharmonii Świętokrzyskiej na koncert pt. "Morskie opowieści". Folkowo – szantowa orkiestra Samanta z Wrocławia zaprezentowała opowieści marynistyczne ilustrowane slajdami i pokazem świetlnym. Żywiołowa i pełna ekspresji muzyka zachęcała do zabawy zarówno młodszych słuchaczy jak i ich starszych opiekunów. Lider orkiestry potrafił tak rozbawić publiczność, że wszyscy, bez wyjątków śpiewali, klaskali i razem tańczyli. Zespołowi towarzyszyli przedstawiciele klubu morskiego Horn oraz Szkółki Żeglarskiej Zalew – Kielce. "Morskie wilki" uczyły zgromadzoną "załogę" podstaw żeglarstwa, właściwych przygotowań i zasad przebywania na wodzie oraz wiązania węzłów żeglarskich. Wyjazd zorganizowali p.B.Szymańska i M.Szwed.
„Z prądem jasno i bezpiecznie”
19 lutego w ramach programu „Bezpieczna Szkoła”, odbyły się zajęcia warsztatowe pod hasłem „Z prądem jasno i bezpiecznie”. Głównym celem zajęć było przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz uświadomienie niebezpieczeństw i zagrożeń związanych z niewłaściwym korzystaniem ze źródeł prądu. Na początku zajęć uczniowie obejrzeli film instruktażowy „Włącz ostrożność”, w którym ukazane zostały sytuacje w jakich może dojść do porażenia prądem, a jednocześnie przedstawiono jak należy postępować, aby uniknąć tych zagrożeń. Uczestnicy zajęć wspólnie ustalili listę zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych i bezpiecznego zachowania w pobliżu urządzeń energetycznych. W sposób praktyczny ćwiczyli jak poprawnie wyjąć wtyczkę z gniazdka oraz jak korzystać z urządzeń elektrycznych, aby uniknąć niebezpieczeństwa porażenia prądem. Chętnie rozwiązywali krzyżówki i zagadki tematyczne. W celu podsumowania zdobytej wiedzy odbył się quiz. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły pp. Iwona Lisik i Joanna Kałka.
O klimacie dla dzieci cz.II
W ramach programu "Oszczędzam i dbam o środowisko" odbyły sie drugie zajęcia z cyklu "O klimacie dla dzieci". Uczestniczyli w nich uczniowie zespołów klasowych: IV, IIIG, IZ, IIZB i IIIZ. Podczas zajęć kontynuowano problematykę dbania o środowisko, o planetę ziemię – naszą "zieloną wyspę". Uczniowie m.in. rozwiązywali zadania tematyczne, pracowali przy tablicy multimedialnej, poznawali nowe pojęcia związane z ekologią i wykonywali prace plastyczne. Oglądali również kolejne odcinki z cylku "Kaktus i Mały" pt: "Dlaczego nic mi się nie stanie jak wyłączę ogrzewanie?", "Dlaczego cudze śmieci muszą zbierać dzieci?", "Dlaczego elektryczny złom zaśmieca dom?". Na koniec wszyscy uczniowie stworzyli "ekologiczną orkiestrę", w której instrumenty zastąpiono surowcami wtórnymi. Za przeprowadzenie zajęć odpowiadały p. A.Magdziarz, J.Jasińska, M.Szcześniak i B.Szymańska.
Wizyta w PŚDS
W piątek 12 lutego w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Skarżysku – Kamiennej odbyło się integracyjne spotkanie walentynkowe połączone z potrójnymi urodzinami. Na to wydarzenie, w ramach wieloletniej współpracy pomiędzy placówkami, została zaproszona grupa młodzieży z naszego Ośrodka. Gospodarze przygotowali wiele atrakcji m.in: zabawę karaoke, zajęcia plastyczne związane z walentynkami oraz zwiedzanie obiektu i oglądanie prac wykonanych przez uczestników. Po odśpiewaniu tradycyjnego "sto lat" i zdmuchnięciu świeczek przez jubilatów wszyscy zajadali się przepysznym tortem i innymi słodkościami. Wizyta w PŚDS przebiegła w miłej, domowej atmosferze, była też okazją do spotkania absolwentów naszego Ośrodka. Dziękujemy za zaproszenie i liczymy na dalszą współpracę.
Zabawa karnawałowa
"Jak to bywa w karnawale, wszyscy bawią się wspaniale..." - tą prawdę ludową potwierdziła wczorajsza impreza w naszym Ośrodku. Na początku spotkania przedszkolaki i uczniowie zaprezentowali inscenizację Jasełek, po której rozpoczęłą się huczna zabawa przy muzyce wykonywanej na żywo przez zespół "AXET". Naszym podopiecznym towarzyszyli rodzice i opiekunowie, którzy przygotowali dodające uroku przepiękne stroje dla najmłodszych tancerzy i okazali się świetnymi partnerami do tańca dla swoich pociech. Jak co roku w balu uczestniczyli również zaproszeni goście: wolontariusze z II LO im.A.Mickiewicza i z Gimnazjum nr1 oraz uczestnicy Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Skarżysku – Kamiennej. W przerwie wszyscy "tancerze" odpoczywali przy przygotowanym przez organizatorów specjalnie dla nich słodkim poczęstunku. Tradycyjne tańce przeplatane były licznymi konkursami oraz najważniejszym punktem zabawy - wyborem króla i królowej balu. W tym roku najlepiej bawiącą sie parą zostali: Katarzyna Tynecka i Jacek Dulęba. Nie zawiedli również panowie ze skarżyskich internetowych portali informacyjnych, dzięki którym można obejrzeć dodatkowe fotorelacje pod niżej wskazanymi adresami:
http://www.tsk24.pl/index.php/szkolnictwo-i-oswiata/10683-zabawa-karnawalowa-w-sosw-nr2
http://www.skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/16162-karnawalowo-w-sosw-nr-2.html
Jasełka w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
W dniu 2 lutego 2016 roku uczniowie naszej szkoły przygotowani przez p. K. Wikło przy pomocy p.K.Gawron i I. Orlikowskiej wystawili Jasełka .Odbyły się one przy udziale zaproszonych gości z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Tęcza, uczniów z Zespołu Placówek Edukacyjno- Wychowawczych oraz licznie przybyłych parafian. Liturgię Mszy Św. uświetnili głośnym śpiewem uczestnicy warsztatów przy akompaniamencie gitary p.Adama Młodawskiego. Dziękujemy młodym aktorom za piękne przedstawienie a wszystkim gościom za liczne przybycie.
VII Festiwal Kolęd i Pastorałek "Nadzieja przyszła na świat"
W Zespole Placówek Edukacyjno – Wychowawczych kolędowaliśmy już po raz siódmy. Zgodnie z wytycznymi regulaminu festiwalu do prezentacji mogło przystapić tylko czworo wykonawców. Wystąpiliśmy w składzie: Kacper Czeski, Kasia Tynecka, Mariola Rogala i Ola Lunge z pomocą pani Izabeli Orlikowskiej i Barbary Szymańskiej. Zaśpiewaliśmy dwie piosenki świąteczne pt. "Wigilia dla wędrowca" i "Gloria, gloria". Na występ pojechali z nami: Mariusz Tomczyk, Mateusz Niezręcki, Michał Wikło i Julita Kliszewska pod opieką zastępcy dyrektora pani Anny Brożek. Za prezentację otrzymaliśmy dyplom i nagrodę rzeczową oraz wiele niezapomnianych wrażeń i artystycznych przeżyć towarzyszących tego rodzaju spotkaniom.
Zajęcia warsztatowe „Moje wydatki”
14 stycznia wychowankowie naszego Ośrodka pod opieką pań: J.Jasińskiej, A.Rzepkowskiej i M.Krzeszowiec-Jóźwik brali udział w zajęciach warsztatowych pt. „Moje wydatki” w ramach programu „Oszczędzam i dbam o środowisko”. Podczas zajęć uczniowie mieli za zadanie zaplanować swoje zakupy na śniadanie za 10 zł. Obliczali wartość ”zakupionych” produktów, porównywali kto wydał najmniej, kto najwięcej. Wychowankowie poznawali sposoby płatności za produkty żywnościowe. Identyfikowali nominały banknotów i monet, planowali zakupy odzieży w ramach określonej sumy pieniędzy. Podczas zajęć nasi podopieczni wykazali się dużym zaangażowaniem w wykonywaniu zadania, które dostarczyły im wielu pozytywnych emocji.
Konkurs kolęd i pastorałek w Kielcach
W ostatnią środę przed feriami zimowymi w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Kielcach odbyła się pierwsza edycja „Świętokrzyskiego, szkolnego konkursu kolęd, pastorałek i utworów bożonarodzeniowych – Choinek Blask", dla uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Podczas konkursu swoje umiejętności wokalne i recytatorskie zaprezentowało 40 uczniów z dwunastu placówek edukacyjnych z terenu miasta i województwa. Wszystkie prezentacje były wyjątkowe i dostarczyły zgromadzonej widowni wielu przyjemnych doznań estetycznych. Przedstawicielami naszego Ośrodka byli: Karol Senderowski i Michał Wikło z towarzyskim wsparciem Oli Lunge i Kasi Tyneckiej. Młodzi mężczyźni przezwyciężając niemałą tremę zaśpiewali w duecie piosenkę świąteczną pt. "Gloria, gloria", za co otrzymali wyróżnienia i nagrody rzeczowe. Podziękowania otrzymali również nauczyciele, pomagający uczniom w przygotowaniach do konkursu.
Grupa III i jej zajęcia
Koncert kolęd w SOSW nr 2
W dniu 18 grudnia 2015 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 odbyła się uroczystość – przedstawienie bożonarodzeniowe pt.: „Tajemnica Świąt…”. W tym roku występ artystyczny przygotowali wychowankowie SOSW przy współpracy uczestników koła teatralnego „Alter Ego”z zaprzyjaźnionego Gimnazjum Nr 1, pod kierunkiem p. Joanny Łyjak. Artyści zaprezentowali krótkie scenki tematyczne dotyczące magii Świąt Bożego Narodzenia oraz występy wokalno- instrumentalne. Współczesne oraz tradycyjne kolędy wprowadziły wszystkich w świąteczny nastój. W przedstawieniu zwrócono uwagę na pośpiech jaki towarzyszy przygotowaniom świątecznym. Współczesny człowiek, często zabiegany w chaosie i pośpiechu traci poczucie czym naprawdę jest Boże Narodzenie. Na zakończenie życzenia świąteczne wszystkim zebranym złożyli: wicemarszałek województwa- Jan Maćkowiak, członek zarządu powiatu- Katarzyna Bilska, ojciec Karol Olborski oraz dyrektor SOSW nr 2- Mariusza Kawa.
Harcerska Wigilia
W dniu 17 grudnia odbyła się harcerska wigilia przygotowana przez dh. Joannę Maczkę i dh.Ewę Rabajczyk. Na pięknie udekorowanym stole znalazły się tradycyjne, polskie wigilijne potrawy. Najważniejsze dla nas jednak były życzenia, które wzajemnie sobie składaliśmy dzieląc się opłatkiem.Naszą harcerską wigilię rozjaśniało Betlejemskie Światełko Pokoju, które przywieźliśmy z zaprzyjaźnionego Ośrodka. Światełko przywędrowało z Austrii, zostało przywiezione przez harcerzy z ZPEW z Białki Tatrzańskiej z Ośrodka Harcerskiego GŁODÓWKA. Tradycyjnie również wspólnie śpiewaliśmy kolędy, a po wieczerzy wigilijnej każdy otrzymał prezent przygotowany przez dh. Ewę - kolorowe lukrowane pierniczki.
Betlejemskie Światełko Pokoju
W dniu 16 grudnia drużyna harcerska z naszego Ośrodka z druhną Joanną Mączką oraz dyrektorem p.Mariuszem Kawą odebrała z rąk dyrektora Zespołu Placówek Wychowawczo- Edukacyjnych Betlejemskie Światełko Pokoju. Światełko przywiezione zostało w niedziele przez harcerzy tegoż Ośrodka z Zakopanego. Uroczystości przekazania światełka towarzyszyło piękne przedstawienie przygotowane przez gospodarzy. Nastepnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek, a wieczorem światełko zapłonęło już w naszym Ośrodku.
Obóz sportowy w Zakopanem
W dniach od 30 listopada do 12 grudnia zawodnicy klubu O.S. Buziaki działającego przy naszym ośrodku, wzięli udział w zimowym obozie kondycyjnym. Przez dwa tygodnie uczestnicy obozu pracowali nad poprawą kondycji fizycznej poprzez codzienne marszobiegi, jazdę na nartach oraz ćwiczenia w basenie. Podczas wyjazdu uczniowie podziwiali przyrodę tatrzańską, zwiedzali okolicę i poznawali kulturę góralską. Opiekunami- trenerami na obozie byli p. I.Swat i M. Szwed.
Ekologiczna choinka
W dniach 3 i 10 grudnia odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach programu „Oszczędzam i dbam o środowisko”.W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas: II G,II Z, IIIZ pod opieką pani A.Jasińskiej i A.Rzepkowskiej. Wychowankowie utrwalali tradycje bożonarodzeniowe, wykonywali choinkę oraz ozdoby świąteczne z surowców wtórnych. Na zakończenie spotkania umieścili „ubraną choinkę” na tablicy programu ekologicznego.
"Bajka o niebieskim ptaku"
Uczniowie Gimnazjum numer 2 i wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego numer 2 w Skarżysku wystawili na deskach Miejskiego Centrum Kultury przedstawienie „Bajka o Niebieskim Ptaku”. Płyta ze spektaklu właśnie się ukazała. Z okazji tej nasz dyrektor Mariusz Kawa udzielił wywiadu dla TVŚ. Obwa filmy można zobaczyć poniżej.
Zbiórka Żywności
W dniach 4-5 grudnia odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana corocznie przez Stowarzyszenie Banki Żywności na terenie całego kraju. Produkty spożywcze na rzecz podopiecznych naszej placówki zbierano w sklepach: Tesco przy ul. Spółdzielczej, Kaufland przy ul. Metalowców, Lidl przy ul. Niepodległości, Lidl przy ul. Moniuszki. Serdecznie dziękujemy wolontariuszom z Gimnazjum nr 2, Prywatnego Gimnazjum oraz II Liceum Ogólnokształcącego, dzięki którym udało się zebrać 367 kg żywności. Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie tej akcji były: pedagog A. Gałek oraz p. T. Juszczyk.
Wycieczka do Kielc
25 listopada grupa wychowanków z naszego Ośrodka pod opieką p. A. Molasy i p. K. Janiszewskiego wzięła udział w wycieczce do Kielc. Dzieci uczestniczyły w warsztatach wyrobów słodyczy w Magii Karmelu, gdzie samodzielnie wykonywały swoje lizaki. Po odrobinie słodyczy przyszedł czas na bajkę "Misiaczek", którą mogły obejrzeć w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś". Przedstawienie nawiązywało do Święta Pluszowego Misia, a jego kontynuacją były warsztaty plastyczne "Spotkanie z misiem" w Muzeum Zabawek. Dzieci nie tylko wykonywały plakat swojego misia, ale także obejrzały wystawy prezentowane w muzeum.
Szkoła dla Rodziców
W dniu 16 listopada odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Szkoła dla Rodziców". Podczas spotkania rodzice obejrzeli prezentację multimedialną na temat "Jak radzić sobie z zachowaniami trudnymi dzieci i młodzieży z autyzmem?" oraz podzielili się swoimi doświadczeniami z tego zakresu. Spotkanie z rodzicami poprowadziła pedagog A. Gałek.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Kwiecień 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wszystkie