W związku z tym, iż kwiecień został ustanowiony Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu, podczas zajęć zorganizowanych w ramach "Szkoły dla Rodziców" przedstawiono prezentację multimedialną nt. "Warto zrozumieć autyzm". Rozmawialiśmy także o problemach i potrzebach osób z autyzmem oraz ich rodzin. Rodzice podzielili się swoimi odczuciami i doświadczeniami dotyczącymi postaw społecznych wobec autystów. Spotkanie przeprowadziły: pedagog A. Gałek i psycholog K. Dusińska.
Pożegnanie zimy
21 marca uczniowie naszego Ośrodka, zgodnie ze staropolskim zwyczajem, postanowili pożegnać zimę. Orszakiem wyruszyli nad pobliska rzekę, zabierając ze sobą kukłę Marzanny, zrobioną ze słomy i przyozdobioną bibułą, wstążkami oraz kwiatami. Nad rzeką Kamienną wrzucili ją do wody. Ku radości wszystkich dzieci kukła Marzanny odpłynęła hen w dal, aż do morza. Z niecierpliwością czekamy już na nadejście wiosny. Za organizację tego wydarzenia w szkole odpowiedzialne były M.Gąska i J.Kałka. Zimę żegnali również wychowankowie internatu pod opieką K. Janiszewskiego, J. Mączki oraz E. Rabajczyk.
Powitanie zawodników
14 marca uczniowie SOSWnr2 wraz z Dyrekcją, nauczycielami i wychowawcami uroczyście powitali naszych trzech zawodników, którzy triumfalnie wrócili z IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych –Zakopane. Dyrektor pogratulował sportowcom osiągnięć i wręczył im słodkie upominki. Katarzyna Tynecka, Aleksandra Lunge oraz Michał Wikło dumnie prezentowali na piersiach zdobyte medale lecz z wielką skromnością opowiadali o swoich wyczynach podczas Igrzysk. O walce o medale swoich podopiecznych opowiadali również barwnie trenerzy Izabela Orlikowska oraz Marcin Szwed, dzięki któremu nikomu podczas biegu nie odpięła się rakieta śnieżna. Wszyscy zebrani na sali gimnastycznej głośnymi brawami uhonorowali Kasię, Olę i Michała. Aby uwiecznić tę uroczystą chwilę zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
Wielkanocna zbiórka żywności
W dniach 11-12 marca odbyła się ogólnopolska przedświąteczna zbiórka żywności zorganizowana przez Federację Polskich Banków Żywności. Produkty spożywcze na rzecz podopiecznych naszej placówki zbierano w sklepach: Tesco przy ul. Spółdzielczej, Kaufland przy ul. Metalowców, Lidl przy ul. Niepodległości, Lidl przy ul. Moniuszki, Lewiatan przy ul. Żurawiej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z Prywatnego Gimnazjum, Gimnazjum nr 2, II Liceum Ogólnokształcącego i III Liceum Ogólnokształcącego udało się zebrać 802 kg żywności. Organizatorkami akcji w naszej placówce były pedagog A.Gałek i p. T.Juszczyk.
IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych
W dniach 9-12.03.2016r. odbyły się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zakopanem. Honorowy patronat nad Igrzyskami objęła małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser- Duda. W Ceremonii Otwarcia Igrzysk uczestniczył również Prezydent RP Pan Andrzej Duda. W części artystycznej wystąpił zespół „Future Folk”, który swą muzyką rozgrzał 220 niepełnosprawnych intelektualnie sportowców przybyłych na Igrzyska z 15-stu województw Polski. Zawody przewidywały start w trzech śnieżnych dyscyplinach zimowych: narciarstwie zjazdowym, biegowym oraz biegu na rakietach śnieżnych. Trzech uczniów naszego Ośrodka, zawodników Klubu Olimpiad Specjalnych „BUZIAKI” zostało wylosowanych do składu podstawowego reprezentacji województwa świętokrzyskiego na IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w biegu na rakietach śnieżnych: Katarzyna Tynecka, Aleksandra Lunge oraz Michał Wikło. Konkurencje w tej dyscyplinie odbywały się na Wielkiej Krokwi . Kasia na dystansie 50m i 100m zdobyła dwa złote medale, Ola na 200m zdobyła brązowy medal, a na 400m zajęła 4-te miejsce. Natomiast Michał na 200m zajął 4-te miejsce, a na 400m 5-te. Trenerami podczas zawodów byli Marcin Szwed i Izabela Orlikowska. W czasie integracyjnej dyskoteki zawodnicy mieli okazję nawiązać nowe znajomości z rówieśnikami z Polski oraz spotkać starych znajomych. Byli dekorowani między innymi przez skoczka narciarskiego Łukasza Rutkowskiego. Otrzymali nietuzinkowe upominki, jak czapka oraz prezent od Pani Marysi Ustupskiej- bardzo mięciutka poduszka z pamiątkowym logo i nazwą Igrzysk. Śnieg mieliśmy tylko pod narty i rakiety śnieżne. Po zejściu mgły widzieliśmy nawet nasze piękne Tatry. Było bardzo aktywnie, radośnie i jak zwykle za krótko.
Szkoła dla rodziców
W dniu 07.03.2016r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Szkoły dla Rodziców”. Tematem szkolenia były „Style komunikacyjne kobiet i mężczyzn”. Rodzice zapoznali się na nim z podstawowymi zasadami funkcjonowania komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, zróżnicowanej pod względem płci. Zaprezentowany został również film ukazujący różnice kobiet i mężczyzn pod względem myślenia. Zajęcia przeprowadziły: psycholog – Katarzyna Dusińska i pedagog – Aneta Gałek.
Specjalistyczne badania
W dniu 4 marca z inicjatywy p.R.Wijasa i p.R.Grymuły wykonano specjalistyczne badania postawy ciała dzieci u uczniów: Grzegorza Wijaty, Julity Kliszewskiej i Jakuba Wrocławskiego, w Rehabilitacji Markmed w Ostrowcu Świętokrzyskim. Analizy statystyki ciała dokonano w Laboratorium Postawy na obecnie najnowocześniejszym urządzeniu diagnostycznym – DIERS 4d wykorzystującym bezinwazyjną bezpieczną metodę oceny postawy ciała. Pani Renata osobiście sprawdziła swoje zdolności równoważne na platformie do badań równowagi i priopriocepcji SIGMA. Po emocjach związanych z badaniami uczniowie wraz z opiekunami udali sie do restauracji Mc Donald.
Bezpiecznie z prądem
25 lutego uczniowie naszego Ośrodka pod opieką p.A.Rzepkowskiej i A.Jasińskiej wzięli udział w zajęciach dotyczących wykonania kolażu oraz prac plastycznych nt.”Bezpiecznie z prądem”. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji treści programu Bezpieczna Szkoła. Wychowankowie z dużym zaangażowaniem wykonywali prace przy użyciu różnych technik plastycznych, a rezultaty ich twórczości widoczne są na tablicy szkolnej.
Morskie opowieści" w Filharmonii Świętokrzyskiej
W niedzielę wybraliśmy się do Kielc, a konkretnie do Filharmonii Świętokrzyskiej na koncert pt. "Morskie opowieści". Folkowo – szantowa orkiestra Samanta z Wrocławia zaprezentowała opowieści marynistyczne ilustrowane slajdami i pokazem świetlnym. Żywiołowa i pełna ekspresji muzyka zachęcała do zabawy zarówno młodszych słuchaczy jak i ich starszych opiekunów. Lider orkiestry potrafił tak rozbawić publiczność, że wszyscy, bez wyjątków śpiewali, klaskali i razem tańczyli. Zespołowi towarzyszyli przedstawiciele klubu morskiego Horn oraz Szkółki Żeglarskiej Zalew – Kielce. "Morskie wilki" uczyły zgromadzoną "załogę" podstaw żeglarstwa, właściwych przygotowań i zasad przebywania na wodzie oraz wiązania węzłów żeglarskich. Wyjazd zorganizowali p.B.Szymańska i M.Szwed.
„Z prądem jasno i bezpiecznie”
19 lutego w ramach programu „Bezpieczna Szkoła”, odbyły się zajęcia warsztatowe pod hasłem „Z prądem jasno i bezpiecznie”. Głównym celem zajęć było przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz uświadomienie niebezpieczeństw i zagrożeń związanych z niewłaściwym korzystaniem ze źródeł prądu. Na początku zajęć uczniowie obejrzeli film instruktażowy „Włącz ostrożność”, w którym ukazane zostały sytuacje w jakich może dojść do porażenia prądem, a jednocześnie przedstawiono jak należy postępować, aby uniknąć tych zagrożeń. Uczestnicy zajęć wspólnie ustalili listę zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych i bezpiecznego zachowania w pobliżu urządzeń energetycznych. W sposób praktyczny ćwiczyli jak poprawnie wyjąć wtyczkę z gniazdka oraz jak korzystać z urządzeń elektrycznych, aby uniknąć niebezpieczeństwa porażenia prądem. Chętnie rozwiązywali krzyżówki i zagadki tematyczne. W celu podsumowania zdobytej wiedzy odbył się quiz. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły pp. Iwona Lisik i Joanna Kałka.
O klimacie dla dzieci cz.II
W ramach programu "Oszczędzam i dbam o środowisko" odbyły sie drugie zajęcia z cyklu "O klimacie dla dzieci". Uczestniczyli w nich uczniowie zespołów klasowych: IV, IIIG, IZ, IIZB i IIIZ. Podczas zajęć kontynuowano problematykę dbania o środowisko, o planetę ziemię – naszą "zieloną wyspę". Uczniowie m.in. rozwiązywali zadania tematyczne, pracowali przy tablicy multimedialnej, poznawali nowe pojęcia związane z ekologią i wykonywali prace plastyczne. Oglądali również kolejne odcinki z cylku "Kaktus i Mały" pt: "Dlaczego nic mi się nie stanie jak wyłączę ogrzewanie?", "Dlaczego cudze śmieci muszą zbierać dzieci?", "Dlaczego elektryczny złom zaśmieca dom?". Na koniec wszyscy uczniowie stworzyli "ekologiczną orkiestrę", w której instrumenty zastąpiono surowcami wtórnymi. Za przeprowadzenie zajęć odpowiadały p. A.Magdziarz, J.Jasińska, M.Szcześniak i B.Szymańska.
Wizyta w PŚDS
W piątek 12 lutego w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Skarżysku – Kamiennej odbyło się integracyjne spotkanie walentynkowe połączone z potrójnymi urodzinami. Na to wydarzenie, w ramach wieloletniej współpracy pomiędzy placówkami, została zaproszona grupa młodzieży z naszego Ośrodka. Gospodarze przygotowali wiele atrakcji m.in: zabawę karaoke, zajęcia plastyczne związane z walentynkami oraz zwiedzanie obiektu i oglądanie prac wykonanych przez uczestników. Po odśpiewaniu tradycyjnego "sto lat" i zdmuchnięciu świeczek przez jubilatów wszyscy zajadali się przepysznym tortem i innymi słodkościami. Wizyta w PŚDS przebiegła w miłej, domowej atmosferze, była też okazją do spotkania absolwentów naszego Ośrodka. Dziękujemy za zaproszenie i liczymy na dalszą współpracę.
Zabawa karnawałowa
"Jak to bywa w karnawale, wszyscy bawią się wspaniale..." - tą prawdę ludową potwierdziła wczorajsza impreza w naszym Ośrodku. Na początku spotkania przedszkolaki i uczniowie zaprezentowali inscenizację Jasełek, po której rozpoczęłą się huczna zabawa przy muzyce wykonywanej na żywo przez zespół "AXET". Naszym podopiecznym towarzyszyli rodzice i opiekunowie, którzy przygotowali dodające uroku przepiękne stroje dla najmłodszych tancerzy i okazali się świetnymi partnerami do tańca dla swoich pociech. Jak co roku w balu uczestniczyli również zaproszeni goście: wolontariusze z II LO im.A.Mickiewicza i z Gimnazjum nr1 oraz uczestnicy Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Skarżysku – Kamiennej. W przerwie wszyscy "tancerze" odpoczywali przy przygotowanym przez organizatorów specjalnie dla nich słodkim poczęstunku. Tradycyjne tańce przeplatane były licznymi konkursami oraz najważniejszym punktem zabawy - wyborem króla i królowej balu. W tym roku najlepiej bawiącą sie parą zostali: Katarzyna Tynecka i Jacek Dulęba. Nie zawiedli również panowie ze skarżyskich internetowych portali informacyjnych, dzięki którym można obejrzeć dodatkowe fotorelacje pod niżej wskazanymi adresami:
http://www.tsk24.pl/index.php/szkolnictwo-i-oswiata/10683-zabawa-karnawalowa-w-sosw-nr2
http://www.skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/16162-karnawalowo-w-sosw-nr-2.html
Jasełka w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
W dniu 2 lutego 2016 roku uczniowie naszej szkoły przygotowani przez p. K. Wikło przy pomocy p.K.Gawron i I. Orlikowskiej wystawili Jasełka .Odbyły się one przy udziale zaproszonych gości z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Tęcza, uczniów z Zespołu Placówek Edukacyjno- Wychowawczych oraz licznie przybyłych parafian. Liturgię Mszy Św. uświetnili głośnym śpiewem uczestnicy warsztatów przy akompaniamencie gitary p.Adama Młodawskiego. Dziękujemy młodym aktorom za piękne przedstawienie a wszystkim gościom za liczne przybycie.
VII Festiwal Kolęd i Pastorałek "Nadzieja przyszła na świat"
W Zespole Placówek Edukacyjno – Wychowawczych kolędowaliśmy już po raz siódmy. Zgodnie z wytycznymi regulaminu festiwalu do prezentacji mogło przystapić tylko czworo wykonawców. Wystąpiliśmy w składzie: Kacper Czeski, Kasia Tynecka, Mariola Rogala i Ola Lunge z pomocą pani Izabeli Orlikowskiej i Barbary Szymańskiej. Zaśpiewaliśmy dwie piosenki świąteczne pt. "Wigilia dla wędrowca" i "Gloria, gloria". Na występ pojechali z nami: Mariusz Tomczyk, Mateusz Niezręcki, Michał Wikło i Julita Kliszewska pod opieką zastępcy dyrektora pani Anny Brożek. Za prezentację otrzymaliśmy dyplom i nagrodę rzeczową oraz wiele niezapomnianych wrażeń i artystycznych przeżyć towarzyszących tego rodzaju spotkaniom.
Zajęcia warsztatowe „Moje wydatki”
14 stycznia wychowankowie naszego Ośrodka pod opieką pań: J.Jasińskiej, A.Rzepkowskiej i M.Krzeszowiec-Jóźwik brali udział w zajęciach warsztatowych pt. „Moje wydatki” w ramach programu „Oszczędzam i dbam o środowisko”. Podczas zajęć uczniowie mieli za zadanie zaplanować swoje zakupy na śniadanie za 10 zł. Obliczali wartość ”zakupionych” produktów, porównywali kto wydał najmniej, kto najwięcej. Wychowankowie poznawali sposoby płatności za produkty żywnościowe. Identyfikowali nominały banknotów i monet, planowali zakupy odzieży w ramach określonej sumy pieniędzy. Podczas zajęć nasi podopieczni wykazali się dużym zaangażowaniem w wykonywaniu zadania, które dostarczyły im wielu pozytywnych emocji.
Konkurs kolęd i pastorałek w Kielcach
W ostatnią środę przed feriami zimowymi w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Kielcach odbyła się pierwsza edycja „Świętokrzyskiego, szkolnego konkursu kolęd, pastorałek i utworów bożonarodzeniowych – Choinek Blask", dla uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Podczas konkursu swoje umiejętności wokalne i recytatorskie zaprezentowało 40 uczniów z dwunastu placówek edukacyjnych z terenu miasta i województwa. Wszystkie prezentacje były wyjątkowe i dostarczyły zgromadzonej widowni wielu przyjemnych doznań estetycznych. Przedstawicielami naszego Ośrodka byli: Karol Senderowski i Michał Wikło z towarzyskim wsparciem Oli Lunge i Kasi Tyneckiej. Młodzi mężczyźni przezwyciężając niemałą tremę zaśpiewali w duecie piosenkę świąteczną pt. "Gloria, gloria", za co otrzymali wyróżnienia i nagrody rzeczowe. Podziękowania otrzymali również nauczyciele, pomagający uczniom w przygotowaniach do konkursu.
Grupa III i jej zajęcia
Koncert kolęd w SOSW nr 2
W dniu 18 grudnia 2015 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 odbyła się uroczystość – przedstawienie bożonarodzeniowe pt.: „Tajemnica Świąt…”. W tym roku występ artystyczny przygotowali wychowankowie SOSW przy współpracy uczestników koła teatralnego „Alter Ego”z zaprzyjaźnionego Gimnazjum Nr 1, pod kierunkiem p. Joanny Łyjak. Artyści zaprezentowali krótkie scenki tematyczne dotyczące magii Świąt Bożego Narodzenia oraz występy wokalno- instrumentalne. Współczesne oraz tradycyjne kolędy wprowadziły wszystkich w świąteczny nastój. W przedstawieniu zwrócono uwagę na pośpiech jaki towarzyszy przygotowaniom świątecznym. Współczesny człowiek, często zabiegany w chaosie i pośpiechu traci poczucie czym naprawdę jest Boże Narodzenie. Na zakończenie życzenia świąteczne wszystkim zebranym złożyli: wicemarszałek województwa- Jan Maćkowiak, członek zarządu powiatu- Katarzyna Bilska, ojciec Karol Olborski oraz dyrektor SOSW nr 2- Mariusza Kawa.
Harcerska Wigilia
W dniu 17 grudnia odbyła się harcerska wigilia przygotowana przez dh. Joannę Maczkę i dh.Ewę Rabajczyk. Na pięknie udekorowanym stole znalazły się tradycyjne, polskie wigilijne potrawy. Najważniejsze dla nas jednak były życzenia, które wzajemnie sobie składaliśmy dzieląc się opłatkiem.Naszą harcerską wigilię rozjaśniało Betlejemskie Światełko Pokoju, które przywieźliśmy z zaprzyjaźnionego Ośrodka. Światełko przywędrowało z Austrii, zostało przywiezione przez harcerzy z ZPEW z Białki Tatrzańskiej z Ośrodka Harcerskiego GŁODÓWKA. Tradycyjnie również wspólnie śpiewaliśmy kolędy, a po wieczerzy wigilijnej każdy otrzymał prezent przygotowany przez dh. Ewę - kolorowe lukrowane pierniczki.
Archiwum Aktualności