Woda to dar o który wszyscy powinniśmy dbać, bez niej nie byłoby życia. Dlatego uczniowie klas 2/3
SPL, 4 SPA i 1/2 ZB uczestniczyli w warsztatach pod hasłem "Jestem przyjacielem wody". Celem zajęć było
wzbogacanie wiedzy uczniów do czego potrzebna jest woda oraz kształtowanie nawyku jej oszczędzania.
Uczniowie oglądali film edukacyjny oraz brali udział w fantastycznych warsztatach sensorycznych.
Archiwum wiadomości
Dzień Wody
- 7
Dzień Ziemi
- 5
Dnia 22.04.2025 uczniowie klas 2/3 SPL, 4 SPA i 1/2 ZB świętowali Dzień Ziemi. Odbywały się
ciekawe zajęcia edukacyjne, projekcje filmów o tematyce ekologicznej i zajęcia plastyczne. Dzieci wspólnie
wykonały plakat "Ziemia Nasza Planeta". Dbając o najbliższe środowisko przyrodnicze uczniowie włączyli się
w akcję sprzątania świata.
Dzień Książki
- 2
Książki to okna na świat przez które możemy podróżować, nie ruszając się z miejsca. Czytanie to
najpiękniejsza zabawa, którą wymyśliła ludzkość. 23 kwietnia obchodziliśmy Dzień Książki. Z tej okazji nasi
uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych książkom. Z prezentacji i filmów
edukacyjnych uczniowie mogli dowiedzieć się jak powstaje książka. Brali również udział w zajęciach
plastycznych, rozwiązywali quizy i zagadki tematyczne oraz wykonywali zakładki do książek według własnego
pomysłu.
XVIII Integracyjny Rajd Rowerowy 07.05.2025
Impreza jak co roku skupiła około 50 uczestników z pięciu Placówek z terenu powiatu skarżyskiego. Trasa rajdu tradycyjnie wiodła do Suchedniowa i liczyła 21 kilometrów. Na wszystkich uczestników po zakończonych zmaganiach czekały pamiątkowe medale i upominki, a także smaczny poczęstunek.
7
Blue Day
- 48
Niebieski to kolor morza, nieba, niezapominajek... To także ważny symbol akceptacji i
zrozumienia wobec osób w spektrum autyzmu. 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości
Autyzmu. W tym wyjątkowym dniu szerzy się wiedzę na temat tego zaburzenia i propaguje pozytywne
postawy wobec osób nim dotkniętych. W naszym Ośrodku obchodziliśmy go już po raz 14. Tradycją stało
się, że tego dnia organizujemy marsz Blue Day. Uczestniczą w nim nie tylko nasi uczniowie i ich rodzice
oraz nauczyciele i wychowawcy, ale wszyscy chętni i zaproszeni goście. Byli wśród nich przedstawiciele
władz samorządowych z panem A. Berusem – Starostą Powiatu Skarżyskiego- na czele, który objął
wydarzenie Honorowym Patronatem. Towarzyszyli nam również pracownicy i podopieczni wielu
instytucji wspierających osoby niepełnosprawne i uczniowie skarżyskich szkół.Zebranych powitał Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-
Kamiennej pan Mariusz Kawa. Uczestnicy przeszli spod Ośrodka do Miejskiego Centrum Kultury.Podczas przemarszu nauczyciele i wychowawcy SOSW nr 2 przekazywali uczestnikom informacje na
temat autyzmu – specyfiki tego zaburzenia, jego wczesnych objawów, możliwości diagnozowania i
udzielania pomocy osobom nim dotkniętym. W MCK odbyła się część artystyczna obchodów Blue Day,
przygotowana przez uczniów, przedszkolaków i nauczycieli SOSW nr 2. Następnie ogłoszono wyniki
konkursu plastyczno-technicznego „ Niebieskie motyle”.
Nagrody otrzymali:
- Amelia Dudek, Zespół Placówek Oświatowych nr 5, Szkoła Podstawowa nr 7, kl. 6b za pracę pt.
„Niezapominajka”,
- Gabriela Karasińska, Zespół Szkół Ekonomicznych kl. III E, za pracę pt. „Niebieskie motyle”,
- Roksana Mazur, Zespół Szkół Technicznych w Skarżysku- Kamiennej, za pracę pt. „Wolność”,
- Zuzanna Niemczyk, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Emilii Peck w Suchedniowie za pracę pt. „Niebieskie
motyle- Świat należy do nas”
- Hubert Surma - Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku- Kamiennej, za pracę pt.
„Motyl z przesłaniem”.
Wyróżnienia otrzymali:
- Szkolny Klub Wolontariatu ESKAWU z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Skarżysku-Kamiennej,
- Olga Jastrząb, Zofia Rurarz, Weronika Czubak, Weronika Madej, Agata Bilska, Ola Mikosza, Eliza
Wrona, Laura Anyst, Maria Figarska za pracę pt. „ Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami”,
- Tomasz Szuster - Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Skarżysku- Kamiennej za pracę pt.
„Na jeziorach Ty”,
- Zofia Rokita - Prywatna Szkoła Podstawowa w Skarżysku- Kamiennej, za pracę pt. „Niebieska
niespodzianka”,
- Kornelia Włodarczyk - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku- Kamiennej, za pracę
„Niebieskie motyle”,
- Maria Cieślak - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Skarżysku- Kamiennej, za pracę „Drzewo
akceptacji”,
- Dawid Makocki - Placówka Opiekuńczo- Wychowawcza nr 1 Przystań w Skarżysku-Kamiennej, za
pracę pt. „Niebieski motyl”.
Organizatorem Blue Day było Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i
Ich Rodzinom PRAXIS oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Skarżysku- Kamiennej.
Koordynatorami wydarzenia byli Ewa Ziarkowska, Agata Derlatka i Mateusz Bodak. Wydarzenie
prowadziła Skarbnik Stowarzyszenia PRAXIS Katarzyna Sieczka.
Dodatkowo wydarzenie wspierali:
- Bank Spółdzielczy w Suchedniowie Oddział Skarżysko- Kamienna,
- p. Agnieszka Włodarczyk- Mazur - Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury,
- Proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP,
- Powiatowa Komenda Policja.
Zadanie było współfinansowane przez Powiat Skarżyski w ramach Otwartego Konkursu Ofert
na realizację zadań publicznych Powiatu Skarżyskiego w 2025 roku z zakresu edukacji.
Bal Karnawałowo - Walentynkowy
- 45
W środę 12 lutego w naszej szkole odbyła się Zabawa Karnawałowo – Walentynkowa. Wszyscy
uczniowie czekali na ten dzień z niecierpliwością. Od samego rana dzieciom towarzyszyło wiele emocji i
wrażeń. Sala gimnastyczna, udekorowana kolorowymi balonami, serduszkami, błyszczącymi ozdobami
zachęcała do szampańskiej zabawy. Dzieci zaprezentowały ciekawe, kolorowe kostiumy. Wszyscy
uczniowie świetnie się bawili oraz uczestniczyli w różnych konkursach tanecznych i wspólnych
zabawach. Zostali wybrani - Król i Królowa klas młodszych i starszych w kategoriach: tańca oraz
najładniejszego przebrania. Jak na karnawał przystało, było
wesoło, głośno, radośnie i kolorowo!!!
Wycieczka do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach
- 25
15.01.2025r. po raz kolejny grupa uczniów SOSW nr2 wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do
Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach na zajęcia w ramach rządowego programu w
sali edukacyjnej „OGNIK”. W ramach programu strażacy prowadzą zajęcia szkoleniowe z zakresu
bezpieczeństwa z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego. Jednym z celów
programu jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa
przeciwpożarowego poprzez prowadzenie bezpośrednich działań praktycznych podnoszących wiedzę i
umiejętności reagowania w sytuacjach zagrożenia. Rolą strażaków było wytłumaczenie dzieciom:
• jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem),
• jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń,
• do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego,
• jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem.
Pracownica straży przekazała uczniom zasady prawidłowego zachowania się w sytuacji zagrożenia
zdrowia i życia. Słuchając pogadanki i oglądając krótkie filmiki dzieci uczyły się, jak uniknąć pożaru, jak
bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych, co zrobić, gdy zapali się na dziecku ubranie oraz jak
zachować się, gdy w sąsiednim pomieszczeniu pojawi się pożar. Na zakończenie spotkania dzieci
zadawały pytania, przymierzały strażackie ubrania i hełm. Na zakończenie spotkania w Straży Pożarnej
uczniowie obejrzeli różnego rodzaju wozy strażackie oraz nowoczesny sprzęt gaśniczy.
Rewalidacja z „Aktywna tablicą”
W czasie I semestru roku szkolnego 2024/2025 w czasie zajęć rewalidacyjnych z logopedii, Treningu
Umiejętności Społecznych, terapii autyzmu i innych cyklicznie korzystano z materiałów edukacyjnych,
programów multimedialnych typu mTalent, Autyzm- rozumienie i naśladowanie mowy, Eduterapeutica -
Niepełnosprawność intelektualna i ASD, eduSensus: Spektrum Autyzmu, Logopedia, Koncentracja uwagi
i wiele innych. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyło się uzycie słuchawek i mikrofonów dzięki
którym zajęcia przebiegały dużo sprawniej i w formie atrakcyjnej dla podopiecznych SOSW nr2.
Wszystkie materiały edukacyjne zostały sfinansowane w ramach programu „Aktywna Tablica”.
Jasełka
- 31
20.12.2024 r. uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka
Bożonarodzeniowe. W pięknej scenografii oraz przy akompaniamencie pianina i gitary młodzi aktorzy
wraz z nauczycielami wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój. Dzieci swym pięknym i
wzruszającym występem podbiły serca publiczności a niejednej osobie zakręciła się łza w oku... . Kiedy
część artystyczna dobiegła końca, występujący otrzymali gromkie brawa.
XVIII Mikołajkowy Turniej Sportowy
- 55
Są takie chwile, na które czekamy z wielką niecierpliwością. W naszej szkole jest to dzień, w którym
rozgrywa się Mikołajkowy Turniej Sportowy. W tym roku było on wyjątkowy, ponieważ odbył się już po
raz 18! W zabawie wzięli uczniowie zarówno klas młodszych, jak i starszych. Poziom trudności był
dostosowany zarówno do ich wieku, jak i możliwości. W szranki stanęły trzy
drużyny: choinek, śnieżynek oraz bombek. Wszyscy uczestnicy ubrani byli w czerwone koszulki i
mikołajkowe czapeczki. Przygotowane dla nich konkurencje wymagały nie tylko szybkości, precyzji,
zręczności czy koordynacji ruchowej, ale przede wszystkim współpracy grupowej. Uczniowie między
innymi rzucali do celu, musieli pokonać wyznaczoną trasę w różnych pozycjach, przewieźć Mikołaja w
saniach czy utworzyć świąteczny pociąg. Napięcie, ekscytacja i poziom dopingu sięgały niekiedy zenitu!
Nad przebiegiem zawodów czuwało jury, które uważnie obserwowało przebieg Turnieju i sprawiedliwie
przyznawało punkty. Zawodnikom pomagali wolontariusze z Zespołu Szkół Ekonomicznych, którzy nie
szczędzili sił, by ich drużyny wypadły jak najlepiej. W przerwie mogliśmy podziwiać niesamowity pokaz
cheerlederek. Od wielu lat wspiera nas zespół „Angels” ze Szkoły Podstawowej nr 13, trenowany przez
panią Edytę Pukowską. Całość zawodów odbywała się w świątecznej oprawie muzycznej i przy pięknych
dekoracjach. Ostatnią, tradycyjną już dla Turnieju konkurencją, była bitwa na śnieżki, która jak zawsze
wzbudziła mnóstwo emocji. Na zakończenie na uczestników czekała niespodzianka. Jak przystało na 18
urodziny przygotowano nietypowy tort, którego kawałek otrzymał każdy z zawodników. Dla J.Łabudy za
oprawę muzyczną, K.Rudzkiej-Kawa za przygotowanie dekoracji także pp: K. Gawron, A. Belickiej za
pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu tegorocznego turnieju- podziękowania od organizatorów.
Brawo Wy!!!!
Wycieczka do Radia Kielce i Centrum Edukacji Medialnej
- 23
Przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego korzystania z mediów jest ważnym zadaniem
współczesnej edukacji, dlatego w naszej szkole na lekcjach języka polskiego realizowany jest autorski
program „Media bez tajemnic”. W jego ramach uczniowie klas 4, 5 i 6, w dniu 27.11.2024r. wybrali się
na wycieczkę do Radia Kielce i Centrum Edukacji Medialnej. Poznali tam nowoczesne technologie
stosowane w mediach - mogli na przykład zapowiedzieć prognozę pogody i skomentować mecz czy
posłuchać audycji radiowych z najdalszych zakątków świata. Poznali także historię mediów oraz
podziwiali kolekcję zabytkowych radioodbiorników i telewizorów. Szczególną uwagę zwrócono na
zjawisko fake newsów i konieczność ich odróżniania od informacji prawdziwych. Druga część wycieczki
obejmowała zwiedzanie siedziby Radia Kielce. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak realizuje się
audycję „na żywo”, obejrzeli studio i salę nagrań. Pobyt w rozgłośni i Centrum, a zwłaszcza możliwość
poznania nowoczesnych technik medialnych, wywarł na uczniach duże wrażenie. Teraz radio nie ma już
przed nimi tajemnic.
PASOWANIE UCZNIÓW PIERWSZYCH KLAS
- 4
Tego dnia przyjęliśmy do naszego szkolnego grona najmłodszych uczniów z klasy 1C i 1D.
Pierwszaki przyjęły życzenia od starszych kolegów, złożyły uroczyste ślubowanie z pomocą
wychowawców i w obecności Dyrektora Mariusza Kawy zostały pasowane na ucznia. Życzymy
powodzenia !
Spotkanie z policjantką
- 3
14.11.2024r.nuczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panią policjant w ramach
Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej ,,Dzieciństwo bez przemocy". Kluczowymi pytaniami, na które
odpowiedziała nam Pani Ania i związanymi z tematyką kampanii były: czym jest przemoc, jak ją
rozpoznać, jak na nią reagować, jak zapobiegać oraz jak wpływa na młodego człowieka (min. brak
poczucia bezpieczeństwa, zaburzenia w relacjach, wpływ na zdrowie psychiczne ).Uczniowie mieli wiele
własnych spostrzeżeń oraz pytań do Pani Ani. Dowiedzieli się, że przemoc zabiera dziecku moc, która jest
niezbędna do pełnego, zdrowego rozwoju i przygotowania do dorosłego życia.
Międzynarodowy Dzień Białej Laski.
- 5
24.10.2024r. uczniowie klasy SPC uczestniczyli w zajęciach warsztatowych dotyczących w/w święta.
Dowiedzieli się, jak przebiega proces edukacji dzieci z dysfunkcjami wzroku. Uczniowie w formie
prezentacji zapoznali się z atrybutami osób niewidomych (okulary, biała laska, pies przewodnik oraz
alfabet Braille’a) oraz materiałem filmowym N jak niewidomy, czyli jak
pomóc osobie z dysfunkcją wzroku, przygotowany przez Polski Związek
Niewidomych.
Uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach bazujących na wyłączeniu zmysłu wzroku
(próba zrozumienia doświadczania świata osób niewidomych) i korzystając z zaciemniających szarf na
oczy mieli za zadanie rozpoznać prezentowane zapachy. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie
uczniów.
Spotkanie z rodzicami.
Dnia 04.11.2024 r. odbyło się spotkanie z rodzicami z serii: grupa wsparcia rodziców dzieci z
niepełnosprawnościami. Na spotkaniu rodzice mieli możliwość wymiany doświadczeń i
spostrzeżeń związanych z wychowaniem swoich dzieci. Uzyskali też cenne informacje dotyczące strony
formalnej po wejściu w diagnozę. Jeden z rodziców, związany zawodowo i prywatnie z tematem
przygotował merytoryczną część spotkania. Całość spotkania poprowadziła psycholog Katarzyna
Dusińska i pedagog Izabela Swat. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie. Następne
spotkanie jest przewidziane na 02.12.2024r. godz. 9:00, na które serdecznie zapraszamy.
Świętokrzyski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych
23.10.2024r. odbył się Świętokrzyski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych pod honorowym patronatem Starosty Skarżyskiego Artura Berusa.
17Organizatorem zawodów był Oddział Regionalny Polska-Świętokrzyskie, Klub O.S.”Buziaki” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr2. Mityng zgromadził 45 zawodników z 7 klubów z terenu województwa świętokrzyskiego. Podczas Ceremonii Otwarcia słowa wsparcia dla zawodników wygłosił Wicewojewoda Świętokrzyski Michał Skotnicki oraz członek Komitetu Krajowego Olimpiad Specjalnych Polska Jacek Jamroz.
Formułę oficjalnego otwarcia Mityngu wygłosili panowie Jerzy Żmijewski- przewodniczący Rady Powiatu, Cezary Błach- członek Zarządu Powiatu oraz Prezydent miasta Skarżyska – Kamiennej- Arkadiusz Bogucki.
Nasi zawodnicy Jakub Madejski i Dominik Madej asystowali podczas wciągnięcia flagi, a przysięgę Olimpiad Specjalnych wygłosiła Wiktoria Kowalska. Występ zespołu Angels uświetnił część artystyczną. Podczas finałowych zawodów nasi zawodnicy zaprezentowali swoje umiejętności w kilku konkurencjach gimnastycznych, zdobywając mnóstwo medali i tak : Wiktoria na poręczach asymetrycznych zdobyła srebrny medal oraz trzy złote medale w skoku gimnastycznym, równoważni i ćw.wolnych; Iga -4-te miejsce na równoważni oraz dwa srebra w skoku gimnastycznym i poręczach asymetrycznych; Dominik na drążku-brąz oraz dwa srebrne medale w skoku gimnastycznym i ćw.wolnych; Kuba na drążku brązowy medal, a w skoku gimnastycznym złoty. Gratulujemy osiągniętych wyników. Brawo Wy!!!!! Słowa podziękowania kieruję do Komitetu Organizacyjnego Mityngu oraz wolontariuszy z ILO i Ekonomika, dziękujemy również Firmie Batmar.
Makroregionalny Mityng w Kolarstwie Olimpiad Specjalnych Sielpia 18.10.2024
Kodrad wystartował w dwóch konkurencjach: jazda na czas na odcinku 1.3 km zdobywając 4 miejsce i w wyścigu szosowym na dystansie 4.9 km - zdobywając brązowy medal. Gratulujemy naszemu "Buziakowi".
1
Marsz Różowej Wstążeczki
25.09.2024r. po raz kolejny grupa naszych wychowanek wzięła udział w XV Skarżyskim Marszu
Różowej Wstążeczki. Marsz ten jest inicjatywą, która od wielu lat pomaga i wspiera kobiety z
chorobą nowotworową. Celem Marszu jest zachęcenie do regularnych badań profilaktycznych
oraz rozpowszechnienie wiedzy o raku piersi w zakresie profilaktyki.
Pożegnanie Absolwentów
- 9
20.06.2024r. odbyło się uroczyste pożegnanie naszych absolwentów: Julii i Błażeja. Byli wieloletnimi
uczniami naszego Ośrodka. Bardzo aktywnie reprezentowali naszą placówkę w zawodach sportowych
oraz podczas licznych prezentacji artystycznych. Życzymy im dużo szczęścia i sukcesów na dalszej
drodze życia!
Rewalidacja z „Aktywną Tablicą”
- 9
W II semestrze roku szkolnego 2023/2024 podopieczni SOSW nr 2 uczestniczyli w zajęciach
rewalidacyjnych z wykorzystaniem programów oraz multimedialnych pomocy dydaktyczno-
terapeutycznych. Podczas zajęć indywidualnych cyklicznie korzystano z oprogramowania Logopedii Prov.4.0, Spectrum Autyzmu PRO (poziom 1 i 2) oraz Percepcja słuchowa i przetwarzanie słuchowe i wiele
innych. Dużym zainteresowaniem ze strony uczniów cieszył się program mTalent. Wszystkie
wykorzystywane programy a także sprzęt w postaci tabletów, mikrofonów i słuchawek został zakupiony
w ramach programu „Aktywna Tablica”.
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2026
- Maj 2026
- Kwiecień 2026
- Marzec 2026
- Grudzień 2025
- Listopad 2025
- Październik 2025
- Wrzesień 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Wszystkie