• Archiwum wiadomości

          • Świętokrzyski Mityng w Kolarstwie Olimpiad Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim
            • Świętokrzyski Mityng w Kolarstwie Olimpiad Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim

            • 8 czerwca w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się Świętokrzyski Mityng w Kolarstwie Olimpiad Specjalnych. Wzięło w nim udział pięcioro zawodników z naszego Klubu OS „Buziaki”. W konkurencji jazda na trójkołowym rowerze na dystansie 500 m Julia Kiersnowska zdobyła srebrny medal, a Kasia Tynecka brązowy. Na dystansie 1000 m na czas Mariola Rogala zdobyła srebrny medal, Michał Wikło zajął 4 m-ce, a Hubert Janecki zdobył złoty medal. W konkurencji 2500 m na czas Mariola Rogala zdobyła złoty medal, a w konkurencji wyścig szosowy na 2500 m Michał Wikło i Hubert Janecki zdobyli brązowe medale. Zawodnikom gratulujemy. Trenerami naszych „Buziaków” byli Izabela Orlikowska i Jacek Łabuda. 

              ZDJĘCIA

          • Biwak
            • Biwak

            • Drużyna Harcerska pod opieką dh. Joanny Mączki i dh. Ewy Rabajczyk wspólnie z p. Justynę Ostrowską- Paszkiel prowadzącą Koło Dogtrekkingowe wyruszyła na biwak w kierunku Białej Góry. Wędrówka rozpoczęła się w lesie na Brzasku. Tu pod  pomnikiem pomordowanych przez niemców w masowej egzekucji w 1940 roku zapaliliśmy znicze i minutą ciszy oddaliśmy hołd poległym. Szacuje się, że w tym lesie zastrzelono w ciągu 5 dni 760 ludności cywilnej. Wśród nazwisk poległych harcerze dostrzegli Kazimierza Wronę nauczyciela i harcmistrza ZHP. Dalej trasa wiodła szlakiem żółtym do altany, gdzie pozostaliśmy, by zregenerować siły korzystając z urządzeń do rozrywki. Przystankiem końcowym biwaku było gospodarstwo p. Justyny. Tu spotkała nas najprzyjemniejsza część biwaku, mianowicie pieczone kiełbaski, kaszanka i szaszłyki, które dodały nam energii po tak męczącej wędrówce. Doświadczyliśmy, także wyjątkowej bliskości z fauną i florą. Mieliśmy okazję przyjrzeć się obowiązkom jakie wynikają z opieki nad zwierzętami tj. karmienie, zabiegi pielęgnacyjne i oczywiście zabawa. Do Ośrodka wszyscy wróciliśmy późnym wieczorem, bardzo zmęczeni ale jednocześnie pełni wrażeń i szczęśliwi.

              ZDJĘCIA

          • Wycieczka do Wąchocka
            • Wycieczka do Wąchocka

            • Pierwszego czerwca grupa uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieką nauczycieli: I. Swat, I. Lisik, M. Jóżwik – Krzeszowiec, K. Wikło uczestniczyła w wyjeździe integracyjnym do Wąchocka. Celem wycieczki było pożegnanie absolwentów kończących naukę w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym. Uczniowie w towarzystwie rodziców zwiedzili słynny klasztor, pospacerowali uliczkami Wąchocka oraz aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu. Dodatkową atrakcją było poznanie sympatycznego pana Sołtysa Wąchocka, który opowiedział zebranym kilka ciekawych historyjek o tej znanej na cały kraj miejscowości oraz zrobienie wspólnego zdjęcia przy jedynym w Polsce pomniku Sołtysa w alejce humoru. Dzięki pomocy rodziców nad samym zalewem zorganizowane zostało ognisko z pieczeniem kiełbasek i wesołym biesiadowaniem. Smutno będzie się żegnać z naszymi absolwentami, z którymi zżyliśmy się przez lata nauki w szkole.

              ZDJĘCIA

          • Podziękowanie dla Darczyńców
            • Podziękowanie dla Darczyńców

            • W styczniu bieżącego roku odbył się charytatywny spektakl pt: „ Balladyna”  przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 2 pod kierunkiem Anny Chojnackiej i Małgorzaty Skuzy. Za pozyskane fundusze zakupiliśmy: huśtawkę typu „żabka”, huśtawkę „ bocianie gniazdo”, maglownicę, panel podświetlany z kolorowymi kleksami, okulary do stymulacji wzrokowej oraz dwa zestawy do stymulacji węchowej. Dzięki wyposażeniu sal w nowy sprzęt rehabilitacyjny uatrakcyjniliśmy zajęcia, a także zyskaliśmy możliwość bardziej wszechstronnego oddziaływania terapeutycznego. Dofinansowaliśmy również remont korytarza w internacie. Zależy nam by nasi wychowankowie czuli się u nas jak w domu. W imieniu dzieciaków wszystkim darczyńcom  z całego serca Dziękujemy!!!

              ZDJĘCIA

          • Wycieczka do „Oceaniki”
            • Wycieczka do „Oceaniki”

            • W dniu 29 maja uczniowie klas 4 SPD i 4SPC pod opieką p. M. Kowalskiej, D. Markiewicz, G. Gadowskiej , R. Dołęgowskiej odwiedzili Kompleks Świętokrzyska Polana "Oceanika" w Zagnańsku. Dzieci zwiedzały wystawę ryb zamieszkujących wody mórz i oceanów całego świata. Mogli też podziwiać różne gatunki zwierząt morskich nie występujących już w warunkach naturalnych. Wystawę prezentował i opowiadał o niej przewodnik. Następną atrakcją wycieczki były zabawy w „Świecie Zabaw". Po wyczerpującej zabawie uczniowie mieli okazję brać udział w warsztatach artystycznych, gdzie z gotowych elementów wykonywały prace związane z akwarystyką. Na koniec  podopieczni zwiedzali pozostałe atrakcje, które znajdują się na terenie Kompleksu.

              ZDJĘCIA

          • Ognisko
            • Ognisko

            • W dniu 29 maja dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych wraz z rodzicami uczestniczyły w spotkaniu integracyjnym, które miało formę ogniska. Spotkanie zorganizowane zostało na szkolnym placu zabaw. Wszyscy wzięli udział w zabawach integracyjnych z chustą animacyjną. Rodzice mieli okazję do bliższego poznania się i udziału w zabawach z dziećmi, które w tym czasie korzystały z nowych urządzeń umieszczonych niedawno na placu zabaw dzięki środkom finansowym pochodzącym z darowizny Fundacji Telewizji Polskiej SA w ramach charytatywnej akcji „Reklama Dzieciom”. Oczywiście nie mniej ważne było pieczenie smacznych kiełbasek i wspólny poczęstunek. Piękna aura i przyjazna atmosfera sprawiły, że na twarzach dzieci oraz dorosłych gościł uśmiech. Spotkanie przygotowały p.K.Szumielewicz i J.Połeć oraz pomoce nauczyciela p.A.Pajek, H.Stopa i J.Pastuszka.

              ZDJĘCIA

          • Dzień Matki
            • Dzień Matki

            • 26 maja uczniowie klas II Z A i II Z B Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z wychowawcami I. Swat i A. Magdziarz przygotowali uroczyste spotkanie z okazji Dnia Matki. Uczniowie wręczyli swoim Mamom własnoręcznie przygotowane upominki i złożyli życzenia. Ten wyjątkowy dzień upłynął w sympatycznej atmosferze, wśród miłych rozmów przy przepysznych słodkościach przygotowanych przez uczniów oraz kochane mamy. Wszystkim Mamom z okazji ich święta życzymy dużo zdrowia, spełnienia marzeń, dużo uśmiechu, chwil wytchnienia i radości z życia.

              ZDJĘCIA

          • Dzień Integracji w Mircu
            • Dzień Integracji w Mircu

            • 26 maja wzięliśmy udział w dziesiątym Dniu Integracji w Gimnazjum Publicznym z Oddziałami Integracyjnymi w Mircu. Impreza zorganizowana była pod hasłem „Wspólnie spełniamy marzenia”. Wszyscy wspólnie bawili się, oglądali występy reprezentantów poszczególnych placówek i korzystali z przygotowanych atrakcji. Na mirzeckiej scenie zaprezentowali się uczennice z naszej szkoły: Julia Kiersnowska, Julita Kliszewska, Katarzyna Tynecka oraz Aleksandra Lunge, wraz z paniami: Eweliną Zagdan-Łabudą i Joanna Jasińską, które przedstawiły „Taniec Czarownic”. Uczestnikom zapewniono słodki poczęstunek a reprezentantom placówek wręczono upominki.

              ZDJĘCIA

          • Wycieczka do Magicznych Ogrodów
            • Wycieczka do Magicznych Ogrodów

            • W dniu 25.05.2017r. odbyła się integracyjna wycieczka do kompleksu Magiczne Ogrody mieszczącego się w Trzciankach nieopodal Kazimierza Dolnego. Razem z naszymi podopiecznymi w wyprawie wzięli udział gimnazjaliści z Gimnazjum nr2 w Skarżysku-Kamiennej. Zaczarowany ogród skrywał wiele tajemnic, strzeżonych przez niezwykłe  bajkowe istoty. Na każdym szlaku docieraliśmy do ciekawych miejsc zapewniających sensoryczne doświadczenia i rozbudzających wyobraźnie. Wesoły skrzat oprowadzał nas po zjeżdżalniach, dmuchawcach, trampolinach. Odwiedziliśmy zamek wróżek i mieliśmy okazję popływać na tratwach. Piękna, słoneczna pogoda nie opuszczała nas nawet na chwilkę. Za pomoc w realizacji wycieczki niezmiernie dziękujemy p. P. Strzeleckiemu – prezesowi zarządu Transportowej Grupy Inwestycyjnej Sp. z.o.o. Opiekunami wycieczki byli: K. Chudzik, P. Sieczka, E. Ziarkowska, M. Paleczna, K. Janiszewski, M. Szwed, A. Magdziarz, J. Łabuda oraz A. Chojnacka. Zapraszamy do obejrzenia galerii :)

              ZDJĘCIA

          • Pielgrzymka do Kałkowa
            • Pielgrzymka do Kałkowa

            • Dnia 23 maja uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców: M.Gąski, B.Malik, J.Kałki, D.Markiewicz i katechetek I.Maj i K.Wikło uczestniczyli w pielgrzymce do Kałkowa. Dzieci, które 20 maja przystąpiły do I Komunii Świętej, w Sanktuarium Bolesnej Królowej Ziemi Świętokrzyskiej wraz z rodzicami dziękowały za przyjęty Sakrament. Po uroczystej Mszy św. wszyscy przeszli szlakiem Drogi Krzyżowej zatrzymując się przy poszczególnych stacjach. Zwiedzili również mini ZOO. Po obiedzie, zaopatrzeni w pamiątki wrócili do Skarżyska.

              ZDJĘCIA

          • I Komunia Święta
            • I Komunia Święta

            • W dniu 20. 05. 2017r. do I Komunii Świętej przystąpiło sześcioro dzieci z naszego Ośrodka: Zuzanna Ławnik, Jakub Madejski, Igor Włudarczyk, Kacper Czeski, Anna Dudek oraz Olaf Pietras. Komunii Świętej udzielił o. Grzegorz Gut. Za przygotowanie uroczystości odpowiadały p. Kamila Wikło i p. Iwona Maj.

              ZDJĘCIA

          • Święto Niezapominajki
            • Święto Niezapominajki

            • Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony.  18 maja wzięliśmy udział w różnorodnych zajęciach związanych z niezapominajką. Odświeżyliśmy podstawowe informacje i zmierzyliśmy się z ciekawymi zadaniami. W sielskie klimaty wprowadzili nas M. Szwed, E. Ziarkowska, P. Sieczka, K. Chudzik. Dziewczynki posadziły sadzonki niezapominajek w naszym ogrodzie, dzięki nim cieszyć będą nasze oczy podczas zajęć na świeżym powietrzu. Chłopcy sprawdzili się w nieco trudniejszych czynnościach m. in. w grabieniu siana. Tajna akcja poszukiwawcza zakończyła się sukcesem- dobrze, że już wiemy jak wygląda niezapominajka. Zabawa w muchy i pająki wprawiła nas w wspaniały humor i dodała energii do wzięcia udziału w konkurencjach sportowych oraz zabawach tanecznych.

              ZDJĘCIA

          • Wycieczka do Kompleksu Świętokrzyskiego „Oceanika”
            • Wycieczka do Kompleksu Świętokrzyskiego „Oceanika”

            • W dniu 18 maja uczniowie klas: IZD, IIZC i IIZB pod opieką nauczycieli: J. Jasińskiej, A. Magdziarz oraz I. Swat odwiedzili Kompleks Świętokrzyski Polana „Oceanika” w Zagnańsku koło Kielc. Mieli oni okazję zwiedzić najbogatszą wystawę ryb akwariowych w Polsce, w której żyje setki gatunków ryb i wodnych stworzeń wód, jezior oraz mórz i oceanów całego świata. Podziwiali również zwierzęta wodne, które nie występują już w warunkach naturalnych i stanowią prawdziwe unikaty akwarystyczne. Po Oceanice oprowadził uczniów przewodnik, który z pasją opowiadał o ekspozycji. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty edukacyjne „Rekiny i ich niezwykłe życie” przeprowadzone w formie prezentacji multimedialnej przeplatanej ciekawostkami dotyczącymi życia tych wielkich ryb. Korzystając z pięknej pogody na zakończenie wycieczki, uczniowie pospacerowali po całym kompleksie na terenie, którego znajduje się wiele innych atrakcji.

              ZDJĘCIA

          • Występ na festiwalu
            • Występ na festiwalu

            • 17 maja, w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej odbył się XI Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży z Innymi Potrzebami Edukacyjnymi - "Bawmy się razem". Imprezę zorganizował Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku Kamiennej. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku zaprezentowali się wychowankowie z ośrodków z terenu województwa świętokrzyskiego w tym grupa taneczna Koła Terapii Ruchowej działającego w naszym Ośrodku. Pod opieką K. Chudzik, E. Ziarkowskiej, S. Chłopek- Śnioch i E. Matusik zaprezentowaliśmy układ taneczny do utworu Pitbull i Kesha- Timber.
               

              ZDJĘCIA

          • Świętokrzyski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych w Sandomierzu
            • Świętokrzyski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych w Sandomierzu

            • W Sandomierzu 12 i 13 maja odbył się Świętokrzyski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych. Wzięło w nim udział pięcioro naszych „Buziaków”: Kasia Tynecka, Mariola Rogala, Karol Senderowski, Michał Wikło i Norbert Fąfara. Pierwszego dnia przeprowadzone zostały preeliminacje, po zakończeniu których mieliśmy okazję zwiedzić odrobinę pięknego Sandomierza, a mianowicie Bramę Opatowską, Stare Miasto, zbrojownię i co wywołało chyba największe emocje muzeum „Świat Ojca Mateusza”. Dzień zakończył się dyskoteką. Sobota była dniem finałów. Zaczęło się od biegów szybkich na 100 m. Kasia i Mariola zdobyły srebro, Michał złoto, Karol wywalczył 4 miejsce, a Norbert dostał plakietkę za udział. Następnie były finały na 200 m. Mariola zdobyła 4 miejsce, a Michał pierwsze. Kasia w rzucie piłeczką tenisową zdobyła złoto, a w pchnięciu kulą Norbert srebro, a Karol plakietkę za udział. Rywalizację naszych Buziaków zakończył bieg sztafetowy 4x100, w którym wzięli udział Wiesia Czaja z zaprzyjaźnionego klubu, Michał, Norbert i Mariola zajmując 4 miejsce. Zawodnikom gratulujemy sukcesów. Opiekunami byli: Kasia Chudzik, Piotrek Sieczka i Jacek Łabuda. 

              ZDJĘCIA

          • XXVI Festiwal Piosenki Skarżysko 2017
            • XXVI Festiwal Piosenki Skarżysko 2017

            • XXVI Festiwal Piosenki Skarżysko 2017, to kolejne radosne spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych i ich pełnosprawnych przyjaciół, organizowane przez nauczycieli i wychowawców SOSW nr 2 w Skarżysku -Kamiennej. Honorowy patronat nad Festiwalem objął Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski. Swoje artystyczne umiejętności zaprezentowało ponad 100 osób z 23 placówek z terenu województwa świętokrzyskiego. Były wśród nich specjalne Ośrodki Szkolno - Wychowawcze, Zespoły Placówek Edukacyjno - Wychowawczych, Zespoły Placówek Resocjalizacyjno - Wychowawczych, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Powiatowe Środowiskowe Domy Samopomocy i Domy Pomocy Społecznej. Niepełnosprawni artyści dostarczyli widzom niezapomnianych wrażeń, a występ na scenie Miejskiego Centrum Kultury był dla nich samych ogromnym przeżyciem. Imprezę profesjonalnie poprowadzili: Izabela Orlikowska oraz Marcin Szwed. Wśród widzów znaleźli się przedstawiciele władz miejskich i powiatowych: wice Przewodniczący Rady Powiatu Janusz Kołodziej, Członek Zarządu Powiatu Katarzyna Bilska, Naczelnik Wydziału Edukacji Jerzy Krawczyk oraz dyrektorzy skarżyskich placówek oświatowych i opiekuńczych, młodzież ze szkół ogólnodostępnych i specjalnych, rodzice, wolontariusze i absolwenci placówki. Wszystkie placówki biorące udział w festiwalu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody  a uczestnicy słodki poczęstunek. SOSW nr 2 w Skarżysku - Kamiennej serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację imprezy m.in. Staroście Skarżyskiemu, Miejskiemu Centrum Kultury, PGE Dystrybucja S.A. Odział Skarżysko oraz Stowarzyszeniu PRAXIS.

              ZDJĘCIA

          • „Wojewódzka Specjalna Olimpiada w Pływaniu na krótkim basenie” Pińczów
            • „Wojewódzka Specjalna Olimpiada w Pływaniu na krótkim basenie” Pińczów

            • 9 maja w Pińczowie odbyła się „Wojewódzka Specjalna Olimpiada w Pływaniu na krótkim basenie”. Wzięło w niej udział czworo zawodników z Klubu OS „Buziaki”: Kliszewska Julita – zdobyła złoty medal w kategorii Gimnazjum; Michał Wikło – w tej samej kategorii zdobył brązowy medal; Błażej Szuma w kategorii Szkoła Podstawowa zdobył brąz; a Karol Senderowski w kategorii Szkoła Przysposabiająca do Pracy wywalczył złoto. Trenerem naszych Buziaków był Jacek Łabuda. Gratulujemy!!!

              ZDJĘCIA

          • Obchody Światowego Dnia Ziemi
            • Obchody Światowego Dnia Ziemi

            • Od 24 do 28 kwietnia uczniowie naszej szkoły pod opieką swoich wychowawców wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Ziemi. W ramach tego święta podopieczni sprzątali teren wokół Ośrodka. Propagując wiedzę nt. sposobów ochrony przyrody uczniowie wykonali pracę z użyciem różnych technik plastycznych nt. Czysta Ziemia. Rezultaty pracy uczniów można podziwiać na tablicy programu ekologicznego. Ponadto uczniowie wzięli udział w zajęciach pt.” Ekologia na wesoło i na serio”, podczas których rozwiązywali rebusy i krzyżówki ekologiczne, segregowali odpady do odpowiednich pojemników, wykonywali tematyczne karty pracy a na zakończenie zajęć rozwiązywali zagadki o tematyce ekologicznej. Za sprzątanie terenu wokół szkoły odpowiedzialne były panie: Magdziarz, Swat, Rzepkowska, Lisik, Kałka, Jasińska. Pracę plastyczną wykonali uczniowie pod opieką pań: Lisik, Kałka ,Rzepkowska. Zajęcia nt. ”Ekologia na serio i na wesoło” przeprowadziły panie: Kałka, Jasińska.
               

              ZDJĘCIA

          • Konkurs Plastyczny „Pisanki, Kraszanki, Cukrowe Baranki”
            • Konkurs Plastyczny „Pisanki, Kraszanki, Cukrowe Baranki”

            • Tradycyjnie przed Wielkanocą, Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” zorganizował konkurs plastyczny pt. „Pisanki, Kraszanki, Cukrowe Baranki”. Zadaniem uczestników było własnoręczne stworzenie ozdoby związanej z Wielkanocą. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie naszego Ośrodka pod kierunkiem pań K.Wikło i J.Kałki wykonali kolorowe pisanki z wydmuszek, które wzięły udział w konkursowych zmaganiach. 28 kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Uczennica klasy 5 SPB Wiktoria Kowalska zajęła I miejsce w kategorii do 12 lat. Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów.

              ZDJĘCIA

          • „Dzieje papieru i papiernictwa”
            • „Dzieje papieru i papiernictwa”

            • W dniu 26 kwietnia uczniowie klas: IZD, IIZC oraz IIZB pod opieką wychowawców: J.Jasińskiej, A.Magdziarz oraz I.Swat byli na wystawie w Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, dotyczącej „Dziejów papieru i papiernictwa” połączonej z warsztatami czerpania papieru. Zwiedzanie rozpoczęli od obejrzenia ekspozycji przedstawiającej historię oraz technikę produkcji papieru. Prezentowane ilustracje przybliżyły młodzieży tematy związane z dziejami papiernictwa. Uczniowie mieli okazję poznać historię powstania pierwszej maszyny do pisania, rękodzielniczą produkcję papieru w Polsce oraz Europie, aparaturę używaną w procesie produkcji papieru, wagę do oznaczania gramatury papieru, aparat do badania jego grubości a także aparat do badania odporności na jego zginanie. Następnie udali się do sali warsztatowej, gdzie mogli podziwiać czerpanie papieru „na żywo” a także samodzielnie wykonać kartkę według pradawnych receptur. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem a na pamiątkę, każdy uczestnik otrzymał własnoręcznie wyprodukowaną kartkę.

              ZDJĘCIA