• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu!!!

• 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Obchodzony jest od  2011 roku, a towarzyszy mu akcja „Na niebiesko dla autyzmu". Jej celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat tego zaburzenia i, jak podkreślał Sekretarz Generalny ONZ, zwrócenie uwagi na „niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. (…) Osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 2 w Skarżysku - Kamiennej oraz działające przy nim Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i Ich Rodzinom "PRAXIS" są organizatorami tej akcji już od 2012 roku.

Tegoroczne obchody zostały podzielone na dwie części. 5 kwietnia o godz. 10.00  wyruszył niebieski marsz pod hasłem „Blue Day – na niebiesko dla autyzmu”.  Jego trasa prowadziła tradycyjnie spod Ośrodka do Miejskiego Centrum Kultury. Podczas przemarszu nauczyciele i wychowawcy SOSW nr 2 przekazywali uczestnikom informacje  na temat autyzmu – specyfiki tego zaburzenia, jego wczesnych objawów,                      możliwości diagnozowania i udzielania pomocy osobom dotkniętym autyzmem. Są to niezwykle cenne wiadomości z uwagi na to, jak duża jest skala zjawiska w Polsce i na świecie.

Druga część obchodów odbyła się w Miejskim Centrum Kultury. Rozpoczęła ją piosenka „Dziś późno pójdę spać” we wzruszającym wykonaniu Nikoli Bilskiej ze Szkoły Podstawowej nr 8 i Alicji Kukli z II Liceum Ogólnokształcącego oraz pracowników                             i uczniów SOSW nr 2.

Kolejnym punktem obchodów Blue Day było rozstrzygnięcie konkursu                                        pt. „Zrozumieć autyzm”. Uczestnicy mogli przedstawić zagadnienie w różnych formach – plastycznych, literackich, teatralnych czy multimedialnych. Celem konkursu było kształtowanie postaw zrozumienia, szacunku i akceptacji dla osób z autyzmem. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia:

I miejsce –  uczniowie klasy 3a z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Stąporkowie pod opieką pani Elwiry Bobińskiej;

II miejsce – ESKAWU - Szkolny Klub Wolontariatu z Prywatnej Szkoły Podstawowej                     w Skarżysku - Kamiennej po opieką  pani Anny Rokity;

III miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Skarżysku – Kamiennej.

Obchody Dnia Świadomości Autyzmu zakończyła piosenka Marka Grechuty – „Dni, których nie znamy” w  wykonaniu nauczycieli  i uczniów SOSW nr 2.

Tegoroczne wydarzenie było współfinansowane przez Powiat Skarżyski w ramach realizacji zadań publicznych Powiatu Skarżyskiego z zakresu ochrony i promocji zdrowia                     w trybie pozakonkursowym w 2023 r. Honorowym Patronatem objął je Starosta Powiatu Skarżyskiego pan Artur Berus. Szczególne podziękowania kierujemy do Banku  Spółdzielczego w Suchedniowie Oddział Skarżysko - Kamienna, Kombinatu Formy, p. Agnieszki Zbroszczyk Sempre Bella, Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny oraz pani Grażyny Majewskiej - Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, za bezinteresowne wsparcie naszych działań.

• Świętokrzyski Turniej Bowlingowy!!

• Dziś nasi zawodnicy z Klubu Olimpiad Specjalnych " Buziaki " mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas Świętokrzyskiego Turnieju Bowlingowego Olimpiad Specjalnych. Dzięki wspaniałej grze w preeliminacjach trafili do tzn. grupy śmieci, którą tworzyli najlepsi zawodnicy turnieju. Po zaciętej walce ostatecznie para deblowa Błażej i Kuba uplasowali się na 4 pozycji . Raz jeszcze gratulujemy 🎳🎳🎳.
            • Światowy Dzień Wody!

• Z okazji Światowego Dnia Wody 22 marca uczniowie z naszej placówki uczestniczyli w projekcji
              filmu i w warsztatach senoryczno - plastycznych. Poprzez różnorodne działania uczniowie badali
              właściwości wody. Poznali jej ogromne znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Przede wszystkim
              nauczyli się prostych sposobów oszczędzania wody. Dzieci miały wspaniałą zabawę!