• Archiwum wiadomości

            • Wrześniowe Spotkania Dzieci i Młodzieży - Wykus

            • …Szczególne znaczenie dla następnych pokoleń narodu opiera się na żywym przekazie, na tradycji, na przekazie faktów historycznych. Szczególne znaczenie dla następnych pokoleń mają ci, którzy w szczególny sposób dali świadectwo życia; nieustraszonego i niepokornego niczym życia narodu…” tak mówił na błoniach Krakowskich w 1983r. Jan Paweł II. 30 września w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego na Polanie Wykus odbyły się kolejne cykliczne wrześniowe spotkania dzieci i młodzieży. Organizatorem tegorocznego spotkania była Szkoła im. Świętokrzyskich Partyzantów w Wielkiej Wsi i Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Starachowicach. W programie spotkania odbyła się msza święta w intencji poległych żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”. Organizatorzy przygotowali program artystyczny. Uczestnicy spotkania oddali hołd poległym partyzantom, składaliśmy wiązanki kwiatów i zapalaliśmy znicze pamięci, wspólnie śpiewaliśmy pieśni partyzanckie. Zgodnie z tradycją spotkań po zakończeniu oficjalnych uroczystości na wszystkich czekał gorący poczęstunek przygotowany przez uczniów SOSW Starachowice. Dziękujemy dh Januszowi.

            • Memoriał ku pamięci Krzysztofa Wolińskiego

            • W dniu 1 października uczniowie klasy I SPI brali udział w zajęciach kulinarnych w kuchnidydaktycznej. Pod opieką wychowawcy p. E. Matusik oraz p. M. Pisarskiej uczyli się jak przygorowaćpizze. Pod czujnym okiem obu pań i przy ich pomocy wyrabiali ciasto, kroili pieczarki, szynkę, ścieraliser. Warsztaty odbyły się w miłej atmosferze i sprawiły dzieciom wiele radości ze wspólnegoprzyrządzania posiłku.

            • Warsztaty kulinarne - Pizza

            • W dniu 1 października uczniowie klasy I SPI brali udział w zajęciach kulinarnych w kuchnidydaktycznej. Pod opieką wychowawcy p. E. Matusik oraz p. M. Pisarskiej uczyli się jak przygorowaćpizze. Pod czujnym okiem obu pań i przy ich pomocy wyrabiali ciasto, kroili pieczarki, szynkę, ścieraliser. Warsztaty odbyły się w miłej atmosferze i sprawiły dzieciom wiele radości ze wspólnegoprzyrządzania posiłku.

            • Mufinkowy Dzień Chłopaka

            • 1.10 2019r. z okazji Dnia Chłopaka spotkali się uczniowie klas SPD, SPB, SPA, IIZE.Dziewczynki złożyły najlepsze życzenia swoim kolegom i wręczyły im własnoręcznie wykonaneupominki: legitymację super chłopaka oraz krawat. Upiekły mufinki i przygotowały słodki poczęstunek. Imprezę zorganizowały panie: A.Magdziarz, M.Izbińska, B.Szymańska

            • Wizyta w zagrodzie wiejskiej

            • W dniu 27.09.2019 grupa uczniów pod opieką p. Joanny Kałki i A. Patrow odwiedziła zagrodę wiejską   w Bliżynie. Dzieci miały możliwość przyglądać się kozom, koniom, kurom, królikowi oraz psom, które pracują jako terapeuci dzieci. Wiele radości sprawiło uczestnikom wycieczki karmienie zwierząt ich ulubionymi przysmakami oraz głaskanie ich mięciutkich sierści. Przy pomocy właścicielek zwierząt, p. J. Ostrowskiej – Paszkiel oraz M. Kowalczyk, konie cierpliwie i spokojnie obwoziły dzieci po podwórku. Kontakt ze wszystkimi zwierzętami, miła atmosfera oraz piękna pogoda sprawiły, że dzieci przeżyły mnóstwo radości i pozytywnych emocji. Bardzo dziękujemy za możliwość odwiedzenia tak pozytywnego miejsca!

            • Wizyta w bibliotece

            • We wrześniu uczniowie klasy 1SPH pod opieką wychowawczyni p. J. Jasińskiej oraz p. R. Dołęgowskiej po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę szkolną. Spotkanie zaczęło się od pogadanki, podczas której pani bibliotekarka opowiedziała o tym, co to jest biblioteka i dlaczego warto czytać książki. Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem wypożyczalni i korzystania ze zbiorów biblioteki. Pierwszakom bardzo podobała się wizyta w szkolnej bibliotece. Ich wizyta zakończyła się założeniem każdemu uczniowi karty bibliotecznej i wypożyczeniem pierwszych książek.

               

               

               

            • Rozpoczęcie roku szkolnego!

            • Zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego w poniedziałem 02.09.2019r. na godzinę 12:00. Następnie odbędzie się zebranie z rodzicami. Zapraszamy!

            • Z wizytą u strażaków

            • We wtorek, 4 czerwca, grupa dzieci z naszej szkoły oraz przedszkola odwiedziła Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci miały możliwość zobaczyć, jak wygląda praca strażaka, obejrzały pomieszczenia w komendzie oraz pojazdy. Uczestniczyły min. w pokazach sprzętu ratowniczego, mogły zobaczyć jak wygląda gaszenie pożaru, pierwsza pomoc, przekonać się czy coś widać w zadymionym pomieszczeniu. Dodatkowo dzieci mogły wejść do kosza podnośnika oraz siąść na motocykl policyjny.

            • XIII Spotkanie Integracyjne Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych w 28 rocznicę pobytu Jana Pawła II w Masłowie

            • W dniu 3 VI 2019 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. I. Swat oraz  p. K. Wikło uczestniczyli w Spotkaniu Integracyjnym Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych w Masłowie koło Kielc. Diecezjalny  dzień chorych i niepełnosprawnych z Diecezji Kieleckiej i Województwa Świętokrzyskiego obchodzony jest na pamiątkę pobytu w tym miejscu św. Jana Pawła II. Mszy Świętej przewodniczył biskup Marian Florczyk inicjator tych spotkań. Po mszy był program artystyczny, rozstrzygnięcie konkursu na serce papieskie oraz poczęstunek.

            • „Taniec Mai”

            •     W dniu 01.06.2019 przedszkolaki – Marysia, Wiktoria, Ola, Magda i Igor oraz uczniowie szkoły podstawowej – Olek i Kuba wzięli  udział w XII Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Muzyką do Nieba”. Razem z paniami – B. Świtalską, K. Szumielewicz, J. Połeć, P. Karczewską oraz K. Ołownią  dzieci zaprezentowały na scenie układ taneczno-animacyjny do piosenki „Taniec Mai”. Wszyscy byliśmy bardzo przejęci  i dumni z naszych dzieci!

            • Wyprawa do tajemniczego ogrodu

            •      W dniu 30.05.2019r odbyła się wspólna wycieczka kl. 1 UA i 5 SPE pod opieką pań D. Markiewicz, G. Gadeckiej, A. Pajek i W. Kusztal. Wycieczka pod nazwą „Wyprawa do tajemniczego ogrodu” miała na celu przybliżenie dzieciom środowiska przyrodniczego. Uczniowie mieli okazję do wspólnej integracji podczas grilla oraz zabaw ruchowych na terenie ogrodu. W czasie odpoczynku na świeżym powietrzu dzieci bardzo dobrze się czuły i chętnie eksplorowały teren. Na zakończenie wyprawy uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć jak pracuje mała elektrownia wodna powstała w miejscu funkcjonowania dawnego młyna wodnego na rzece Kamiennej. Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni ale bardzo zadowoleni. 

            • Dzień Matki

            • 29 maja uczniowie klas III ZB i VSPD  wraz z wychowawcami I. Swat i A. Magdziarz, przygotowali uroczyste spotkanie z okazji Dnia Matki. Ten wyjątkowy dzień upłynął w sympatycznej atmosferze, wśród miłych rozmów przy zdrowych przekąskach, owocach i pysznych słodkościach przygotowanych przez kochane mamy. Dziewczęta i chłopcy złożyli swoim Mamom życzenia, wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki: szkatułki, ozdobne świece i laurki. Wszystkim Mamom z okazji ich święta życzymy dużo zdrowia, uśmiechu na co dzień, spełnienia marzeń i radości w życiu!

            • Koncert Filharmonii Świętokrzyskiej

            • 27 maja 2019 w SOSW nr 2 odbył się koncert Filharmonii Świętokrzyskiej pod nazwą „Królestwo rytmu”.  Koncert prowadziła pani Agnieszka Nowak-Zagóra – prelegent i animator, a wystąpiło trio perkusyjne (bębny, ksylofon, instrumenty klawiszowe). Koncert stał się okazją do poznania szerokiego spektrum instrumentarium perkusyjnego i muzyki perkusyjnej: począwszy od rytualnych rytmów i śpiewów, poprzez perkusyjne zabawy z publicznością, aż po muzykę koncertową. Wykonawcy koncertu wprowadzili publiczność w świat niezwykłych emocji, angażując dzieci do wspólnych działań perkusyjnych i wokalnych.

              DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY

               

            • Odwiedziny w bibliotece

            • W dniu 21V 2019r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p. J.Kałki , p.I. Orlikowskiej i p.K. Wikło gościli  w klasztorze O. Franciszkanów. O. Grzegorz Gut opowiadał nam o księgach używanych w luturgii na co dzień i od święta. Odwiedziliśmy też parafialną bibliotekę. Spodkanie zakończyliśmy przy herbatce i podwieczorku. Dziękujemy za mile spędzony czas!

            • Szkółka leśna

            • Dnia 21 maja spotkaliśmy się w szkółce leśnej w Niekłaniu Wielkim z okazji niedawnego „Święta Polskiej Niezapominajki”. Tam czekał na nas leśniczy Daniel Bogacki, wyjaśnił nam jak działa Gospodarstwo Szkółkarskie, przeprowadził zajęcia na temat: „Jak rośnie las – od nasionka do drzewa”. Rozmawialiśmy także na temat zwierząt żyjących w lesie oraz ich zwyczajach. Dla dzieci były przygotowane także zajęcia proekologiczne o segregacji śmieci. Wszyscy wspólnie wykonaliśmy plakat, który uczniowie w ramach podziękowań wręczyli panu Leśniczemu. Czekał także na nas słodki – niebieski poczęstunek oraz ognisko. Na zakończenie dzieci skorzystały z hipoterapii. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie Panom z Nadleśnictwa, wolontariuszom oraz naszemu wychowankowi Błażejowi Szumie za pomoc przy zajęciach.

            • Z wizytą w Straży Pożarnej

            • 20 maja uczniowie naszej szkoły pod opieką pani J. Jasińskiej, A. Rzepkowskiej, E. Zagdan-Łabudy, I. Rot oraz R. Grymuły w ramach programu „Bezpieczna Szkoła” odwiedzili jednostkę straży pożarnej w Skarżysku-Kam. Zastępca dowódcy jednostki w bardzo interesujący sposób opowiedział o trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków, zaprezentował sprzęt oraz samochody strażackie. Chętni mogli przymierzyć hełm strażacki oraz zasiąść za kierownicą wozu strażackiego. Dziękujemy Komendantowi za wyrażenie zgody na zwiedzenie jednostki oraz będącym w tym dniu strażakom, którzy przybliżyli naszym podopiecznym jak odpowiedzialna i trudna jest służba w straży pożarnej.

            • „Coś z niczego”

            • W ramach programu „Nasza Mała Ekologia” uczniowie klas:  5 SPD i II ZA pod opieką pań: J. Jasińskiej, A. Rzepkowskiej, E. Zagdan - Łabudy w miesiącu kwietniu wzięli udział w zajęciach pt. ”Wykorzystanie surowców wtórnych” i wykonywali prezenty z okazji zbliżającego się Święta Mam. W trakcie zajęć wychowankowie rozdrabniali i przetapiali stare świece, a następnie zalewali nimi gotowe formy. Tak przygotowane świece po zastygnięciu ozdabiali kolorowymi wstążkami, ziarenkami kawy grochu, zasuszonym materiałem przyrodniczym. Mamy nadzieję, iż przygotowane  własnoręcznie prezenty spodobają się Mamom.

            • Smog Stop

            • Dnia 15.05.2019r. przedszkolaki z OP4 oraz uczniowie klas: 6 SPB i 1NA , pod opieką pp. Katarzyny Szumielewicz i Joanny Kałki, uczestniczyli w wydarzeniu zorganizowanym w Miejskim Centrum Kultury w ramach kampanii informacyjno – edukacyjnej „Stop Smog”. Dzieci obejrzały interaktywny spektakl teatralny pt. „Rajska wyspa”. Tematyką przedstawienia były zagadnienia związane z niską emisją, smogiem, zanieczyszczeniem powietrza i segregacją odpadów. Widzowie, m.in. nasi wychowankowie, zostali zaproszeni przez bohaterów widowiska do wspólnej zabawy na scenie. Dzieci wraz z sympatyczną rodzinką srok uczyły się jak należy prawidłowo segregować odpady, dowiedziały się co to jest smog, a także pomagały porządkować ze śmieci bajkowy las. Wszystkim bardzo podobał się spektakl. Dzięki zdobytej wiedzy przedszkolaki oraz ich starsi koledzy będą mogli na co dzień chronić nasze środowisko

            • Festiwal Piosenki Skarżysko 2019

            • 14 maja w Sali kinowej Miejskiego Centrum Kultury  w Skarżysku-Kamiennej odbył się  XXVIII już  Festiwal Piosenki Skarżysko 2019 zorganizowany przez nauczycieli i wychowawców Specjalnego Ośrodka  Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kam wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i ich Rodzinom „Praxis” działającym przy Ośrodku.  Honorowy patronat nad Festiwalem objął Starosta Skarżyski  Pan Artur Berus. To kolejne radosne spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych z terenu województwa świętokrzyskiego oraz  ich pełnosprawnych przyjaciół. Artyści dostarczyli widzom niezapomnianych wrażeń, a występ na scenie Miejskiego Centrum Kultury był dla nich samych ogromnym przeżyciem.

              Swoje artystyczne umiejętności zaprezentowało ponad 100 osób z 25 placówek, były wśród nich Specjalne Ośrodki Szkolno - Wychowawcze, Zespoły Placówek Edukacyjno - Wychowawczych, Zespoły Placówek Resocjalizacyjno - Wychowawczych, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Powiatowe Środowiskowe Domy Samopomocy i Domy Pomocy Społecznej. Imprezę profesjonalnie poprowadzili: Izabela Orlikowska oraz Marcin Szwed. 

              Wśród widzów znaleźli się między innymi: Starosta skarżyski Artur Berus, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz dyrektorzy skarżyskich placówek oświatowych i opiekuńczych, młodzież ze szkół ogólnodostępnych i specjalnych, rodzice, wolontariusze i absolwenci placówki. Wszystkie placówki biorące udział w festiwalu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody  a uczestnicy poczęstunek.

               SOSW nr 2 w Skarżysku - Kamiennej serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację imprezy m.in. Staroście Skarżyskiemu,  Pani Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury  oraz  Stowarzyszeniu PRAXIS.

            • Szkoła dla Rodziców

            • W dniu 13 maja odbyło się kolejne w bieżącym roku szkolnym spotkanie w ramach „Szkoły dla Rodziców” prowadzone przez panie pedagog: A. Gałek i I. Swat oraz psycholog 
              A. Kwiatkowską. Zaplanowano projekcję filmu "Prawie jak my", będącego opartą na faktach historią o rodzicach trzyletniego chłopca z autyzmem. Film pokazuje zmagania nieświadomych  istoty problemu rodziców z codziennymi trudnościami typowymi dla tego zaburzenia: mały Tom nie śpi po nocach, nie chce jeść, nie mówi, a otoczenie nie wykazuje zrozumienia i bagatelizuje lęki rodziców. Diagnoza autyzmu paradoksalnie wydaje się być ratunkiem: wreszcie rodzice Toma uzyskują potwierdzenie, że ich obawy były słuszne, otwierają się także dla nich możliwości otrzymania pomocy. Wśród uczestniczek spotkania film wywołał wiele emocji i wspomnień dotyczących własnych doświadczeń rodzinnych i procesu oswajania się z diagnozą autyzmu 
              u dziecka. Po raz kolejny okazało się, że "Szkoła dla Rodziców" jest nam wszystkim potrzebna, aby podzielić się swoimi przeżyciami, wiedzą i doświadczeniem.