We wtorek w Miejskim Centrum Kultury odbył się X Skarżyski Przegląd Pieśni Patriotycznej
"Z Pieśnią do Niepodległej" zorganizowany przez gospodarzy: Urząd Miasta i PSM I stopnia im. Z. Noskowskiego w Skarżysku – Kamiennej. Celem imprezy jest popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej, tak wśród dorosłych jak i wśród dzieci i młodzieży, ze wszystkimi jej aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, a w szczególności: popularyzacja pieśni patriotycznych wśród młodego pokolenia, kultywowanie tradycji i postaw patriotycznych, integracja środowisk kombatanckich, prezentacja dorobku artystycznego poszczególnych placówek i instytucji, aktywizacja środowisk twórczych. Naszą Placówkę reprezentował Kacper Czeski w towarzystwie dwóch koleżanek: Julity Kliszewskiej i Julii Adamus. Zaprezentowali oni pieśń pt."Matko o twarzy jak polska ziemia", do występu przygotowały ich B.Szymańska i M.Izbińska.
X Skarżyski Przegląd Pieśni Patriotycznej "Z Pieśnią do Niepodległej"
Urodziny Kasi
7 listopada 2017r. uczniowie klasy III ZB Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z wychowawcą I. Swat znów mieli okazję do świętowania. Tym razem 22 urodziny obchodziła nasza koleżanka Kasia Tynecka. Był pyszny tort, życzenia i upominki od wszystkich. Szampana otworzyła nam mama Kasi i wszyscy zaśpiewaliśmy Kasi 100 lat. Przyjęcie urodzinowe było bardzo udane, bawiliśmy się świetnie.
"Szkoła dla Rodziców"
6 listopada odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu "Szkoła dla Rodziców". Tematem była profilaktyka onkologiczna. Głównym celem zajęć było wzbudzenie motywacji do przełamywania lęku i wstydu przed badaniami, a także podkreślenie istoty wczesnego wykrywania choroby w skutecznym jej leczeniu. Na spotkaniu obecna była pielęgniarka szkolna p. Z. Kabała, która przypomniała o konieczności systematycznego podawania leków przez rodziców. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pedagog A. Gałek, pedagog I. Swat i psycholog K. Dusińską.
Gala Sportowców
W dniach 3- 4 listopada 2017 r. Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy ,, Polanika'' był areną sportowych podsumowań podczas Gali Specjalnych Sportowców Olimpiad Specjalnych Oddziału Świętokrzyskiego. Wzięła w niej udział trójka zawodników Klubu Olimpiad Specjalnych ,,Buziaki": J. Kliszewska, M. Rogala i K. Tynecka . Tytuł lidera zawodnika oraz statuetkę otrzymała Katarzyna Tynecka. Gratulujemy ! Uroczystość zakończył Bal Sportowca. Ponadto wszyscy mieli okazję zwiedzić Oceanikę i Park Miniatur. Opiekunami podczas gali byli Anna i Tadeusz Rogala , rodzice naszej zawodniczki Marioli.
Halloween w szkole
W dniu 27.10.2017r. uczniowie klas: 2SPF, 4SPC, 4SPG i 5SPB uczestniczyli w grach i zabawach zorganizowanych przez pp. J.Kałkę, M.Gąskę i M.Kowalską, w związku ze zbliżającymi się obchodami Halloween. Liczne atrakcje dostarczyły dzieciom wiele emocji i przeżyć, więcej było śmiechu i zabawy niż straszenia. Duże wrażenie zrobiła dekoracja sali, w której dominowały nietoperze, duszki, maski i lampiony z dyni. Dzieci brały udział w licznych konkurencjach, takich jak: bieg slalomem z dynią, wyścigi z balonami, pokonywanie pajęczyny uprzędzonej z włóczki, strącanie piłką „strasznych” kręgli. Uczestniczyły w konkursie rzutów piłeczkami do dyniowej paszczy. Wykorzystując szary papier zamieniały kolegów w mumie, zarzucały obręcze na kapelusz czarownicy, malowały na balonach przerażające twarze. Dużą atrakcję stanowiła cukierkowa dynia zawieszona na sznurku. Dzieci celując kolejno kijkiem, próbowały dostać się do jej wnętrza. Po kilkakrotnym uderzeniu piniata pękła wysypując swoją zawartość w postaci cukierków. Podczas zabawy został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny na halloweenowe stworki i strachy. Jego uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Przyjazną atmosferę tego mrocznego dnia zakończyliśmy wspólną zabawą przy muzyce. Podczas naszego spotkania wspierały nas także pp. B.Malik i A.Magdziarz.
Świętokrzyski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych
25.10.2017r. w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego odbył się Świętokrzyski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych. Organizatorami tego wydarzenia byli po raz kolejny Klub Olimpiad Specjalnych „Buziaki” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr2 .W Mityngu wzięło udział 45 zawodników niepełnosprawnych intelektualnie z dziesięciu klubów Olimpiad Specjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego. Podczas Ceremonii Otwarcia przysięgę olimpijską złożyła wieloletnia zawodniczka Klubu O.S. „ Buziaki” Katarzyna Tynecka, natomiast przy wciągnięciu Flagi asystowali Julita Kliszewska i Michał Wikło. Na Ceremonię Otwarcia przybyło wielu gości: Starosta Skarżyski Jerzy Żmijewski, który dokonał oficjalnego otwarcia Mityngu, Urząd Marszałkowski reprezentowała Justyna Śliwa, członek Rady Miasta Adam Ciok , dyrektor I LO Martyna Maćkowiak , dyrektor II LO Paweł Buryło, dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju i Edukacji Marzena Sala, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Paweł Perkowski, a także przedstawiciel Komitetu Krajowego Olimpiad Specjalnych Jacek Jamroz, dyrektorzy Placówek Specjalnych oraz przedstawiciele sponsorów. W części artystycznej wystąpili Młodzi Sportowcy z Przedszkola „Pod Słoneczkiem” działającym przy SOSW Nr2 oraz Zespół „Angels” z Gimnazjum Nr1.
W Mityngu wzięło udział sześciu zawodników klubu „Buziaki”: Katarzyna Tynecka, Julita Kliszewska, Michał Wikło oraz trzy debiutantki: Mariola Rogala, Julia Kiersnowska i Wiktoria Kowalska. Kolorowe kostiumy gimnastyczne dziewcząt, upięte włosy (najczęściej w koczek), także delikatny makijaż, biała koszulka i spodenki u mężczyzn - ten niecodzienny wygląd sportowców powodował u nich na początku pewną nieśmiałość i napięcie. Jednak marsz Radeckiego, w rytmie którego maszerowali zawodnicy na każdą konkurencję, skutecznie rozładowywał onieśmielenie. Zawodnicy startowali w konkurencjach gimnastycznych na poziomie A i B .W ćwiczeniach wolnych Kasia zajęła I miejsce, Michał II, a Julia, Julita i Wiktoria III. W skoku gimnastycznym Mariola i Michał zdobyli I miejsce, Julia II, a Kasia i Wiktoria III. W ćwiczeniach na drążku poziom A Kasia zajęła I miejsce, Wiktoria II, Julita i Julia III, Mariola IV. Drążek poziom B – Michał I miejsce. Na równoważni Kasia, Wiktoria i Michał zajęli I miejsce, Julita i Julia II, Mariola III.
Emocje wzruszenia towarzyszyły również rodzicom naszych zawodników, którzy wspierali swe pociechy podczas zawodów, a także dokonywali ich dekoracji medalowej.
Odważni zawodnicy mieli możliwość skorzystania z niecodziennej atrakcji, jaką było samodzielne prowadzenie samochodu, oczywiście pod czujnym okiem pana Pawła Pisarka z Ośrodka Szkoleniowego Kierowców, który siedząc obok czuwał nad bezpieczeństwem kierowców.
Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszy – zawsze można na Was liczyć!!!!! Także dla koleżanek i kolegów z Komitetu Organizacyjnego Mityngu. Podziękowania kierujemy do sponsorów: posłanki Marzeny Okły - Drewnowicz, Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego , Urzędu Miasta Skarżyska, p.Barbary Czerskiej, członka Rady Miasta Adama Cioka , do firmy „Almark”, Janusza Gruszczyńskiego, Panoramy oraz Ośrodka Szkolenia Kierowców „Paweł”. Dziękujemy!!!!!
I po zawodach. Było warto. Kto nie był niech żałuje i szykuje się na kolejny Mityng już za dwa lata. Nam pozostały miłe wspomnienia, zdjęcia i medale.
Chcę być bezpieczny na drodze
Dnia 18.10.2017r. nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Miasteczka Ruchu Drogowego pod opieką pp. Moniki Gąski, Joanny Kałki i Wioletty Kusztal. Korzystając ze wspaniałej pogody najpierw odwiedziliśmy zalew „Rejów”, gdzie dzieci mogły doskonalić i poćwiczyć jazdę na rowerze wśród malowniczo położonych ścieżek rekreacyjnych. Niespodziewanie na miejscu spotkaliśmy trzy jednostki Straży Pożarnej podczas ćwiczeń, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć dzielnych strażaków w akcji. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Następnie udaliśmy się do Miasteczka Ruchu Drogowego, gdzie dzieci miały możliwość w sposób praktyczny doskonalić umiejętność bezpiecznego poruszania się po drogach zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wizyta była bardzo emocjonująca. Dzieci napotykały, tak jak prawdziwi użytkownicy ruchu drogowego, elementy spotykane w codziennych sytuacjach: ronda, sygnalizację świetlną, skrzyżowania z drogami podporządkowanymi oraz przejazd kolejowy. Chętni uczniowie mogli poćwiczyć jazdę na rowerze po miasteczku. Dzieci wróciły do szkoły pełne pozytywnych wrażeń, uświadomieni o konieczności przestrzegania zasad ruchu drogowego.
Wycieczka do Wąchocka
Podopieczni grup wychowawczych mieli okazję uczestniczyć w ciekawej wycieczce do miasta Wąchocka. Pierwszym celem podróży były odwiedziny na Dworcu PKP, gdzie rozwijając swoją samodzielność, dzieci kupowały bilety na przejazd. Następnie korzystając z Regionalnych Kolei Świętokrzyskich dotarliśmy do miejsca docelowego. Przejażdżka szynobusem okazała się wielką atrakcją dla naszych wychowanków. Wąchock przywitał nas wspaniałą pogodą. Zwiedziliśmy Opactwo Cystersów oraz korzystaliśmy z placu zabaw położonego nieopodal zalewu. Dzień pełen przygód zwieńczyliśmy grillowaniem kiełbasek. Wycieczka miała na celu rozwijanie umiejętności społecznych, przełamywanie lęków i niepewności związanych ze zmianą otoczenia, a także zapewnienie atrakcyjnej formy spędzenia czasu wolnego w przyjaznej atmosferze. Za organizację zajęć oraz opiekę odpowiadali: E. Matusik, I. Rot, M. Wit, K. Janiszewski, D. Piasecka i M. Fert.
Rajd jesienny
W dniu 17.10.2017r. grupa uczniów z klas zawodowych wzięła udział w rajdzie wokół zalewu „Rejów”. Korzystając ze słonecznej pogody wyruszyli leśnym traktem podziwiając jesień w jej najpiękniejszej odsłonie. Po drodze zbierali materiał przyrodniczy (tj. kolorowe liście, kasztany, szyszki), który zostanie wykorzystany do prac plastycznych. Zajęcia w terenie miały na celu propagowanie czynnego wypoczynku wśród młodzieży. Uczniowie podczas bezpośredniej obserwacji poznawali walory krajoznawcze i piękno naszego regionu. Za organizację rajdu odpowiedzialne były pp. I. Swat i p. A. Magdziarz.
Kultura na co dzień – zwiedzanie Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie.
W ramach programu „Bezpieczna Szkoła” podopieczni grup wychowawczych, pod opieką p. S.Chłopek-Śnioch i J. Ostrowskiej-Paszkiel udali się z wizytą do Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie. Był to X jubileuszowy Dzień Tkaczki, obchodzony w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zatem oprócz degustacji pasiastego tortu, chłopcy mieli okazję zapoznać się ze stałą ekspozycją izb, narzędzi i urządzeń do obróbki włókna z lnu. Wychowankowie podziwiali również uroczy ogród wokół Muzeum. Następnie zrelaksowali się nad pobliskim zalewem, wokół którego odbywał się wyścig kolarski. Mieli wtedy okazję spotkać się z sanitariuszami karetki Pogotowia Ratunkowego, którzy przybliżyli im specyfikę swojej bardzo odpowiedzialnej pracy.
Turniej badmintona
10.10.2017r. zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „Buziaki” zaprezentowali swoje umiejętności w badmintonie na Świętokrzyskim Turnieju Badmintona O.S. w Sitkówce Nowiny. Na Turniej przyjechała młodzież niepełnosprawna intelektualnie z 20 Klubów O.S. z terenu województwa świętokrzyskiego. Nasz Klub reprezentowało czterech zawodników. Każdy rozegrał trzy mecze w swoich grupach sprawnościowych. W grze pojedynczej Mariola Rogala i Julita Kliszewska wywalczyły złoty medal, Kasia Tynecka i Michał Wikło - srebrny. Na turnieju była z nami Julia Kiersnowska, która każdemu z osobna żywiołowo kibicowała. Trenerki: Izabela Swat i Iza Orlikowska.
Światowy Dzień Uśmiechu
Dnia 6 października dzieci z Przedszkola "Pod Słoneczkiem" obchodziły Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to tradycyjnie przypada na pierwszy piątek października, a jego symbolem jest po prostu żółta, uśmiechnięta buzia. „Mały, czy duży niech zawsze pamięta, aby jego buzia była zawsze uśmiechnięta” – to hasło towarzyszyło nam przez cały dzień podczas wspólnych zabaw, w czasie których dzieci uczyły się rozpoznawać i określać stany emocjonalne. Wszyscy starali się utrzymywać radosny nastrój. Zajęcia przeprowadziły: pedagog A. Gałek, p. A. Lisowska-Miernik, p. K. Szumielewicz i J. Połeć.
Marsz „Różowej Wstążeczki”
6 października grupa uczniów z naszej placówki pod opieką pedagog A. Gałek i I. Swat włączyła się do VIII Skarżyskiego Marszu „Różowej Wstążeczki” propagującego profilaktykę raka piersi. Uczestnicy marszu wyruszyli z Plant i ulicą Tysiąclecia przeszli na do Miejskiego Centrum Kultury. Odbył się tam piknik profilaktyczny z licznymi atrakcjami m.in. występy wokalne, wystawa prac plastycznych, poczęstunek kuchni regionalnej. Skorzystaliśmy z bezpłatnych badań profilaktycznych m.in. pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru poziomu cukru we krwi, badania wydolności płuc.
„Nie spać…zwiedzać”
Dnia 04.10.2017r. dwadzieścioro pięcioro dzieci z Przedszkola „Pod Słoneczkiem” oraz z klas 1-3, wraz z rodzicami i opiekunami, wzięło udział w wycieczce do Bałtowa w ramach projektu pt. „Nie spać… zwiedzać”. Zwiedzanie JuraParku rozpoczęliśmy poruszając się wzdłuż ścieżki dydaktycznej. Podczas spaceru maluchy mogły zobaczyć:
- największą atrakcję, jaką stanowią rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów,
- Prehistoryczne Oceanarium, gdzie dzieci i ich opiekunowie mogli zapoznać się „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu,
- Zwierzyniec Bałtowski, gdzie spotkały różnobarwny świat ptaków, ssaków i zwierząt takich jak: wielbłądy, żubry,
- na zakończenie dzieci skorzystały z atrakcji Parku Rozrywki.
Projekt pt. „Nie spać… zwiedzać” mógł zostać zrealizowany dzięki temu, że Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i Ich Rodzinom„ PRAXIS” działające przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Skarżysku Kamiennej otrzymało dofinansowanie od Wojewody Świętokrzyskiego na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej: Aktywizacja osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i ich rodzin. Autorami projektu są panie: mgr Anna Rzepkowska, mgr Joanna Jasińska i mgr Aneta Lisowska.
Szkoła dla rodziców
W dniu 02.10.2017 r. odbyło się spotkanie w ramach „Szkoły dla Rodziców”. Tematem spotkania było „Poznanie społeczne”. Każda z obecnych osób mogła dowiedzieć się czym są schematy poznawcze, skrypty, heurystyki i w jaki sposób ułatwiają nam nasze spostrzeganie a w jaki mogą wpływać na jego kontekst. Poznaliśmy też zasadę obowiązującą w ukrytych teoriach osobowości. Zajęcia przeprowadzili: psycholog – Katarzyna Dusińska, pedagog – Aneta Gałek, Izabela Swat.
„Sprzątanie świata”
W dniach 28.09-02.10.2017r. uczniowie naszego Ośrodka, pod opieką pań: A. Rzepkowskiej, L. Hanc , J. Kałki, M. Gąski, K. Wikło, uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach poświęconych promowaniu postaw proekologicznych.
W ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata” zorganizowana grupa uczniów uczestniczyła w porządkowaniu terenu wokół budynku szkolnego, ucząc się przy tym prawidłowo segregować odpady. Głównym celem cyklu zajęć było zachęcenie uczniów do czynnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska, utrwalanie podstawowych pojęć, zasad życia w zgodzie z naturą oraz przypomnienie podstaw recyklingu. „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. Po raz pierwszy odbyła się w 1989, kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
"Podziel się dobrym posiłkiem"
W dniach 29 - 30.09.2017r. odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności "Podziel się dobrym posiłkiem" prowadzona przez Federację Polskich Banków Żywności i firmę Danone. Dzięki pomocy wolontariuszy z Gimnazjum nr 2, Prywatnego Gimnazjum oraz II Liceum Ogólnokształcącego udało się zebrać 305 kg żywności na rzecz podopiecznych naszej placówki. Artykuły spożywcze zbierano w sklepach: Tesco przy ul. Spółdzielczej, Kaufland przy ul. Metalowców oraz Lewiatan przy ul. Żurawiej. Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie akcji były: pedagog A.Gałek i p. T. Juszczyk.
Bezpiecznie na drodze
Nasza Szkoła od wielu lat w swojej pracy, realizuje i wdraża zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Dnia 22 września uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w zajęciach warsztatowych zorganizowanych w ramach Programu „Bezpieczna Szkoła”, na temat „Bezpieczna droga do i ze szkoły”. Uczniowie w interesującej formie mogli przypomnieć sobie ważne dla ich bezpieczeństwa zasady zachowania się na drodze. Uczyli się właściwego przechodzenia przez jezdnię, jak prawidłowo reagować na sygnały świetlne, utrwalali znajomość znaków drogowych. W celu podsumowania zdobytej wiedzy rozwiązywali test wyboru „Bezpieczna droga z radami Spongeboba”, który zawierał scenki i pytania dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze pieszego i rowerzysty. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali wspólnie plakat, który umieszczony został na tablicy na szkolnym korytarzu, oraz samochody z rolek po papierze toaletowym. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły p. Joanna Kałka i Monika Gąska.
„Nie spać…zwiedzać”
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i Ich Rodzinom„ PRAXIS” działające przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Skarżysku Kamiennej otrzymało dofinansowanie w kwocie 3700 złotych od Wojewody Świętokrzyskiego na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej: Aktywizacja osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i ich rodzin. Termin realizacji zadania od 01.09.2017r. do 30.12.2017r. Zadanie pt. „Nie spać… zwiedzać” polegać będzie na organizacji dla dzieci i uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową oraz autyzmem wraz z opiekunami
- jednodniowej wycieczki do JuraParku w Bałtowie
- warsztatów integracyjnych, podczas, których dzieci i ich rodzice lub opiekunowie podsumują i utrwalą informacje, które zdobyły w trakcie zwiedzania JuraParku w Bałtowie.
Autorami projektu są panie: mgr Joanna Jasińska, mgr Anna Rzepkowska oraz mgr Aneta Lisowska.
Organizacja wycieczki oraz warsztatów integracyjnych ma za zadanie umożliwienie dzieciom autystycznym i niepełnosprawnym intelektualnie oraz ich rodzinom poznania nowych miejsc, dostarczenie wrażeń dzięki bezpośredniej styczności z naturą oraz nauczenie aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego, co wpłynie znacząco na ich aktywizację społeczną. Wycieczka ta będzie doskonałą okazją do przeprowadzenia Treningu Umiejętności Społecznych.
Wrześniowe spotkania dzieci i młodzieży na Wykusie
29 września, w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego na polanie „Wykus” odbyły się kolejne cykliczne wrześniowe spotkania dzieci i młodzieży. Organizatorem tegorocznego spotkania była Szkoła im. Świętokrzyskich Partyzantów w Wielkiej Wsi, 115 Drużyna harcerska i Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Starachowicach. W programie spotkania znalazły się: Msza Święta, epitafium wspomnień o żołnierzu AK, harcerzu Stefanie Derlatka przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi oraz występ artystyczny Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Starachowic. Na zakończenie złożono wiązanki i zapalono znicze pamięci.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Kwiecień 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wszystkie