• Archiwum wiadomości

          • Kultura na co dzień – zwiedzanie Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie.
            • Kultura na co dzień – zwiedzanie Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie.

            • W ramach programu „Bezpieczna Szkoła” podopieczni grup wychowawczych, pod opieką p. S.Chłopek-Śnioch i J. Ostrowskiej-Paszkiel udali się z wizytą do Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie. Był to X jubileuszowy Dzień Tkaczki, obchodzony w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zatem oprócz degustacji pasiastego tortu, chłopcy mieli okazję zapoznać się ze stałą ekspozycją izb, narzędzi i urządzeń do obróbki włókna z lnu. Wychowankowie podziwiali również uroczy ogród wokół Muzeum. Następnie zrelaksowali się nad pobliskim zalewem, wokół którego odbywał się wyścig kolarski. Mieli  wtedy okazję spotkać się z sanitariuszami karetki Pogotowia Ratunkowego, którzy przybliżyli im specyfikę swojej bardzo odpowiedzialnej pracy.

              ZDJĘCIA

          • Turniej badmintona
            • Turniej badmintona

            • 10.10.2017r. zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „Buziaki” zaprezentowali swoje umiejętności  w badmintonie na Świętokrzyskim Turnieju Badmintona O.S. w Sitkówce Nowiny. Na Turniej przyjechała młodzież niepełnosprawna intelektualnie z 20 Klubów O.S. z terenu województwa świętokrzyskiego.  Nasz Klub reprezentowało czterech zawodników.  Każdy rozegrał trzy mecze w swoich grupach sprawnościowych. W grze pojedynczej Mariola Rogala i Julita Kliszewska wywalczyły złoty medal, Kasia Tynecka i Michał Wikło - srebrny.  Na turnieju była z nami  Julia Kiersnowska, która każdemu z osobna żywiołowo kibicowała. Trenerki: Izabela Swat i  Iza Orlikowska.

              ZDJĘCIA

          • Światowy Dzień Uśmiechu
            • Światowy Dzień Uśmiechu

            • Dnia 6 października dzieci z Przedszkola "Pod Słoneczkiem" obchodziły Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to tradycyjnie przypada na pierwszy piątek października, a jego symbolem jest po prostu żółta, uśmiechnięta buzia. „Mały, czy duży niech zawsze pamięta, aby jego buzia była zawsze uśmiechnięta” – to hasło towarzyszyło nam przez cały dzień podczas wspólnych zabaw, w czasie których dzieci uczyły się rozpoznawać i określać stany emocjonalne. Wszyscy starali się utrzymywać radosny nastrój. Zajęcia przeprowadziły: pedagog A. Gałek, p. A. Lisowska-Miernik, p. K. Szumielewicz i J. Połeć.

              ZDJĘCIA

          • Marsz „Różowej Wstążeczki”
            • Marsz „Różowej Wstążeczki”

            • 6 października grupa uczniów z naszej placówki pod opieką pedagog  A. Gałek i I. Swat włączyła się do VIII Skarżyskiego Marszu „Różowej Wstążeczki” propagującego profilaktykę raka piersi. Uczestnicy marszu wyruszyli z Plant i ulicą Tysiąclecia przeszli na do Miejskiego Centrum Kultury. Odbył się tam piknik profilaktyczny z licznymi atrakcjami m.in. występy wokalne, wystawa prac plastycznych, poczęstunek kuchni regionalnej. Skorzystaliśmy z bezpłatnych badań profilaktycznych m.in. pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru poziomu cukru we krwi, badania wydolności płuc. 

              ZDJĘCIA

          • „Nie spać…zwiedzać”
            • „Nie spać…zwiedzać”

            • Dnia 04.10.2017r. dwadzieścioro pięcioro dzieci z Przedszkola „Pod Słoneczkiem” oraz z klas 1-3, wraz z rodzicami i opiekunami, wzięło udział w wycieczce do Bałtowa w ramach projektu pt. Nie spać… zwiedzać”. Zwiedzanie JuraParku rozpoczęliśmy poruszając się wzdłuż ścieżki dydaktycznej. Podczas spaceru maluchy mogły zobaczyć:

              - największą atrakcję, jaką stanowią rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów,

              - Prehistoryczne Oceanarium, gdzie dzieci i ich opiekunowie mogli zapoznać się „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu,

              - Zwierzyniec Bałtowski, gdzie spotkały różnobarwny świat ptaków, ssaków i zwierząt takich jak: wielbłądy, żubry,

               - na zakończenie dzieci  skorzystały z atrakcji Parku Rozrywki.

              Projekt pt. Nie spać… zwiedzać” mógł zostać zrealizowany dzięki temu, że Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i Ich Rodzinom„ PRAXIS” działające przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Skarżysku Kamiennej otrzymało dofinansowanie od Wojewody Świętokrzyskiego na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej: Aktywizacja osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i ich rodzin. Autorami projektu są panie:  mgr Anna Rzepkowska, mgr Joanna Jasińska i mgr Aneta Lisowska.

              ZDJĘCIA

          • Szkoła dla rodziców
            • Szkoła dla rodziców

            • W dniu 02.10.2017 r. odbyło się spotkanie w ramach „Szkoły dla Rodziców”. Tematem spotkania było „Poznanie społeczne”. Każda z obecnych osób mogła dowiedzieć się czym są schematy poznawcze, skrypty, heurystyki i w jaki sposób ułatwiają nam nasze spostrzeganie a w jaki mogą wpływać na jego kontekst. Poznaliśmy też zasadę obowiązującą w ukrytych teoriach osobowości. Zajęcia przeprowadzili: psycholog – Katarzyna Dusińska, pedagog – Aneta Gałek, Izabela Swat.

              ZDJĘCIA

          • „Sprzątanie świata”
            • „Sprzątanie świata”

            • W dniach 28.09-02.10.2017r. uczniowie naszego Ośrodka, pod opieką pań: A. Rzepkowskiej, L. Hanc , J. Kałki, M. Gąski, K. Wikło, uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach poświęconych promowaniu postaw proekologicznych.

              W ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata” zorganizowana grupa uczniów uczestniczyła w porządkowaniu terenu wokół budynku szkolnego, ucząc się przy tym prawidłowo segregować odpady. Głównym celem cyklu zajęć było zachęcenie uczniów do czynnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska, utrwalanie podstawowych pojęć, zasad życia w zgodzie z naturą oraz przypomnienie podstaw recyklingu. „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. Po raz pierwszy odbyła się w 1989, kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

              ZDJĘCIA

          • "Podziel się dobrym posiłkiem"
            • "Podziel się dobrym posiłkiem"

            • W dniach 29 - 30.09.2017r. odbyła się ogólnopolska zbiórka  żywności "Podziel się dobrym posiłkiem" prowadzona przez Federację Polskich Banków Żywności i firmę Danone. Dzięki pomocy wolontariuszy z Gimnazjum nr 2, Prywatnego Gimnazjum oraz II Liceum Ogólnokształcącego udało się zebrać 305 kg żywności na rzecz podopiecznych naszej placówki. Artykuły spożywcze zbierano w sklepach: Tesco przy ul. Spółdzielczej, Kaufland przy ul. Metalowców oraz Lewiatan przy ul. Żurawiej. Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie akcji były: pedagog A.Gałek i p. T. Juszczyk.

              ZDJĘCIA

          • Bezpiecznie na drodze
            • Bezpiecznie na drodze

            • Nasza Szkoła od wielu lat w swojej pracy, realizuje i wdraża zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Dnia 22 września uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w zajęciach warsztatowych zorganizowanych w ramach Programu „Bezpieczna Szkoła”, na temat „Bezpieczna droga do i ze szkoły”. Uczniowie w interesującej formie mogli przypomnieć sobie ważne dla ich bezpieczeństwa zasady zachowania się na drodze. Uczyli się właściwego przechodzenia przez jezdnię, jak prawidłowo reagować na sygnały świetlne, utrwalali znajomość znaków drogowych. W celu podsumowania zdobytej wiedzy rozwiązywali test wyboru „Bezpieczna droga z radami Spongeboba”, który zawierał scenki i pytania dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze pieszego i rowerzysty. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali wspólnie plakat, który umieszczony został na tablicy na szkolnym korytarzu, oraz samochody z rolek po papierze toaletowym. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły p. Joanna Kałka i Monika Gąska.

              ZDJĘCIA

            • „Nie spać…zwiedzać”

            • Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i Ich Rodzinom„ PRAXIS” działające przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Skarżysku Kamiennej otrzymało dofinansowanie w kwocie 3700 złotych od Wojewody Świętokrzyskiego na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej: Aktywizacja osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i ich rodzin. Termin realizacji zadania od 01.09.2017r. do 30.12.2017r. Zadanie pt. „Nie spać… zwiedzać” polegać będzie na organizacji dla dzieci i uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową oraz autyzmem wraz z opiekunami

               - jednodniowej wycieczki do JuraParku w Bałtowie

              - warsztatów integracyjnych, podczas, których dzieci i ich rodzice lub opiekunowie podsumują i utrwalą informacje, które zdobyły w trakcie zwiedzania JuraParku w Bałtowie.

              Autorami projektu są panie:  mgr Joanna Jasińska, mgr Anna Rzepkowska oraz mgr Aneta Lisowska.

              Organizacja wycieczki oraz warsztatów integracyjnych ma za zadanie umożliwienie dzieciom autystycznym i niepełnosprawnym intelektualnie oraz ich rodzinom poznania nowych miejsc, dostarczenie wrażeń dzięki bezpośredniej styczności z naturą oraz nauczenie aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego, co wpłynie znacząco na ich aktywizację społeczną. Wycieczka ta będzie doskonałą okazją do przeprowadzenia Treningu Umiejętności Społecznych.

          • Wrześniowe spotkania dzieci i młodzieży na Wykusie
            • Wrześniowe spotkania dzieci i młodzieży na Wykusie

            • 29 września, w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego na polanie „Wykus” odbyły się kolejne cykliczne wrześniowe spotkania dzieci i młodzieży. Organizatorem tegorocznego spotkania była Szkoła im. Świętokrzyskich Partyzantów w Wielkiej Wsi, 115 Drużyna harcerska i Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Starachowicach. W programie spotkania znalazły się:  Msza Święta, epitafium wspomnień o żołnierzu AK, harcerzu Stefanie Derlatka przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi oraz występ artystyczny Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Starachowic. Na zakończenie złożono wiązanki i zapalono znicze pamięci.

              ZDJĘCIA

          • Urodzinowo
            • Urodzinowo

            • 26 września 2017r. uczniowie klasy III ZB  z mamami oraz z wychowawcą I. Swat świętowali urodziny Julity Kliszewskiej, Julii Kiersnowskiej i Przemka Moronia. Przyjęcie zorganizowały wspólnie mamy solenizantów w domu rodzinnym Przemka. Był pyszny tort, życzenia, prezenty, pyszne kiełbaski z grila i wiele innych niespodzianek. Korzystając z pięknej pogody byliśmy również na spacerze w lesie.   Przyjęcie urodzinowe było bardzo udane, bawiliśmy się świetnie co widać w naszej galerii zdjęć. Bardzo dziękujemy mamom uczniów za super zabawę.

              ZDJĘCIA

          • Zlot ZHP Chorągwi Kieleckiej  pod hasłem  „Powrót  do korzeni”
            • Zlot ZHP Chorągwi Kieleckiej pod hasłem „Powrót do korzeni”

            • Po pełnych przygód wakacjach powracamy do swych harcerskich obowiązków. Wydarzeniem, które zainspiruje nas do pracy, był Zlot ZHP Chorągwi Kieleckiej  pod hasłem  „Powrót  do korzeni”. Zlot odbył się w dniach 15-17- 09-2017 w Parku Etnograficznym Tokarni - Muzeum Wsi Kieleckiej.

              Drużyna harcerska Nieprzetartego Szlaku z naszego Ośrodka pod opieką  dh. Joanny Mączki i dh. Ewy Rabajczyk również brała udział w tej wyprawie. Pośród zabytkowych chat harcerze wzięli udział w warsztatach florystycznych, zajęciach z rękodzieła - wykonywaliśmy biżuterię urzytkową, kolorowaliśmy bombki choinkowe. Uczyliśmy się tańczyć sambę i poloneza.  Braliśmy również  udział  w grach i zabawach  podczas pikniku rodzinnego. Miłym  akcentem był koncert zespołu Wołosatki oraz występ zespołu instrumentalnego, grającego na bębnach afrykańskich. Na zakończenie Zlotu miała miejsce  Olimpiada harc-aktywni. Każdy mógł się wykazać  sportowymi umiejętnościami.

              Program zlotu obfitował w szereg ciekawych zajęć dostosowanych do wieku poszczególnych grup metodycznych.

              Nawiązaliśmy wiele przyjaźni,  spędzaliśmy świetnie czas i aż żal było wracać.

              ZDJĘCIA

          • "Pracowite wakacje"
            • "Pracowite wakacje"

            • Wakacje w naszym przedszkolu były w tym roku baaardzo pracowite - upłynęły pod hasłem REMONT. Już 4 września po uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego rodzice i przedszkolaki będą mogły zobaczyć jak nam poszło ;-) Dzięki dofinansowaniu w ramach projektu "Przedszkole pod Słoneczkiem" została przeprowadzona modernizacja budynku i adaptacja pomieszczeń przedszkolnych - przedszkole zostało oddzielone od szkoły bezpiecznymi drzwiami oraz powstała łazienka dostosowana do potrzeb naszych najmłodszych wychowanków. Na zdjęciach pokazujemy przedsmak tego, co będzie można zobaczyć w poniedziałek, nie psujemy jednak niespodzianki i wszystkiego jeszcze nie pokażemy ;-) Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 4 września o godzinie 12:00.

              ZDJĘCIA

          • Pożegnanie absolwentów
            • Pożegnanie absolwentów

            • 22 czerwca w naszym Ośrodku odbyło się zakończenie roku szkolnego dla absolwentów, których pożegnaliśmy w gronie uczniów klas zawodowych, rodziców, nauczycieli, wychowawców oraz Dyrekcji. Nasi absolwenci to: Paulina Gmiter, Karol Senderowski, Hubert Janecki, Norbert Fąfara, Mariusz Wesołowski, Radosław Szwed oraz Jan Zarębski. Po krótkiej przemowie Dyrektora Mariusza Kawy nastąpiło uroczyste wręczenie świadectw, dyplomów za szczególne osiągnięcia oraz wyróżnień. Każdy absolwent otrzymał z rąk nauczyciela i wychowawcy drobny upominek. Na ręce rodziców przekazano również podziękowania za angażowanie się w życie kulturalno-społeczne Ośrodka. Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszenie na poczęstunek, przy którym miło wspominali lata pobytu uczniów w naszej placówce. Z żalem żegnamy absolwentów i życzymy im wszystkiego co najlepsze na dalszej drodze życia.

              ZDJĘCIA

          • „Dziś są moje urodziny”
            • „Dziś są moje urodziny”

            • Ten kosz kolorowych kwiatów dedykujemy pracownikom  i nauczycielom ośrodka, którzy zaszczycili nas swą obecnością na Przyjęciu Urodzinowym zorganizowanym z okazji 16 urodzin Mateusza i Błażeja. Jubilaci otrzymali od Was piękne życzenia i prezenty.16 lat to za mało – 150 by się chciało!!! Wszystkim bardzo dziękujemy za okazane chłopcom wielkie serce. Dziękujemy również za okazały tort i pyszny jabłecznik. W zespole VI SPA organizowany jest cykl imprez okolicznościowych „Dziś są moje urodziny”: 11 stycznia świętowaliśmy urodziny Piotra, 20 marca składaliśmy życzenia Wiktorii. Już dziś zapraszamy na kolejną uroczystość – tym razem urodziny Jana, które odbędą się 3 listopada 2017 roku.  W tym miejscu zobowiązani jesteśmy do złożenia podziękowań dla szczególnego dla nas sponsora – osoby o wielkim sercu, dzięki której ofiarności i hojności możemy realizować nasze małe potrzeby i spełniać marzenia. 
              Wdzięczni uczniowie zespołu VI – Wiktoria, Piotr, Mateusz, Błażej oraz  Jan  z   wychowawcą.
               

              ZDJĘCIA

          • Świętokrzyski Mityng w Biegach Przełajowych
            • Świętokrzyski Mityng w Biegach Przełajowych

            • 13 czerwca zawodnicy Klubu O.S.”Buziaki” wzięli udział w Świętokrzyskim Mityngu w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych-Busko-Zdrój. Mariola Rogala i Michał Wikło, dopingowani przez wychowawczynię Izabelę Swat oraz koleżanki z klasy: Julię Kiersnowską, Kasię Tynecką i Julitę Kliszewską, pokonywali kilkaset metrów w słonecznych okolicznościach. Lecz jak na biegi przełajowe przystało-łatwo nie było. W zawodach startowało 60 zawodników z terenu województwa świętokrzyskiego. Trasa wyznaczona była na terenie Parku przy 21 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjnym. Stres i niepokój przed startem odrobinę paraliżował naszych zawodników. Po odgwizdaniu startu, odwrotu nie było. Początkowo drżący krok nabierał pewności i płynności. Jednak przed metą nogi osiągały konsystencję waty. Kibice krzyczący z każdej strony: Dawaj! Szybciej! Dasz radę! Nie poddawaj się! Już blisko! dziwnym sposobem wyzwalali w wykończonym, zdawałoby się, biegaczu nowe siły. Na dystansie 400m. Mariola zajęła IV miejsce. Walczyła dzielnie w bardzo wyrównanej grupie. Na tym samym dystansie Michał zajął II, natomiast na 800m wywalczył upragniony(właściwie przez wszystkich) złoty medal. Między startami były tańce oraz smaczna, wojskowa grochówka. A i dla łasuchów słodkości nie zabrakło. Izabela Orlikowska, Izabela Swat
               

              ZDJĘCIA

          • X Integracyjny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej "Muzyką do Nieba"
            • X Integracyjny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej "Muzyką do Nieba"

            • W sobotę na błoniach przed Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej odbyła się dziesiąta edycja Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej "Muzyką do Nieba". Impreza rozpoczęła się prezentacją dorobku artystycznego przedstawicieli placówek pomocowych z terenu miasta. Wszyscy otrzymali nagrodę finansową przekazaną przez firmę Wtórpol oraz paczki ze słodyczami i dyplomy. Jak co roku każda placówka pozyskała również trójkołowy rower ufundowany przez Fundację Eco-Textil. Nasz Ośrodek reprezentowali uczniowie: Kacper Czeski, Mariola Rogala, Julia Kiersnowska, Julita Kliszewska, Kasia Tynecka, Błażej Szuma, Mateusz Kruk oraz Michał Wikło. Zaśpiewali dwie piosenki z repertuaru chóru pop-gospelowego Trzecia Godzina Dnia pt. "Błogosław duszo moja Pana" i "Uratowani". Występ spodobał się publiczności, wśród której nie zabrakło rodziców naszych uczniów oraz Dyrekcji Ośrodka. Podopiecznych podczas prezentacji wspomogły wolontariuszki K.Więckowska i B.Młodawska oraz nauczycielki: I.Orlikowska, B.Malik, J.Nowek, K.Rudzka-Kawa, I.Lisik, J.Jasińska i B.Szymańska. 

              ZDJĘCIA

          • Integracyjny Piknik Rodzinny
            • Integracyjny Piknik Rodzinny

            • Dziewiątego czerwca odbył się Integracyjny Piknik Rodzinny pod hasłem: „Fabryka zdrowia i uśmiechu”. Uczestnikami Pikniku byli uczniowie SOSW nr 2, dzieci z Przedszkola „Pod Słoneczkiem”, uczestnicy Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci oraz rodzice naszych podopiecznych. Na terenie ogrodu szkolnego zostały zorganizowane kąciki tematyczne, w których nie było czasu na nudę: terapeutyczny (hipoterapia, ścieżki sensoryczne, terapia taktylna, robot „Lily” – zjadacz sylabek, elementy terapii Integracji Sensorycznej), tańca i zabawy (występy artystyczne, gry i zabawy ruchowe, chusta animacyjna, malowanie buziek, dmuchany plac zabaw, kuleczkowo), zdrowej żywności (degustacja zdrowych i ekologicznych potraw m.in. humus, pasztet z cukinii, sałatka grecka, nutella z avocado, placek marchewkowy i szpinakowy), sportowy (zawody sportowe). Zaproszonymi gośćmi były również dwie klasy z SP nr 8, które wykonały prezentację dwóch piosenek o tematyce prozdrowotnej. Miłą niespodzianką był konkurs „Mini masterchefa”, gdzie Jury składające się z wychowawców – nauczycieli udając znane postaci z telewizji: Magdę Gessler, Anię Starmach, Michela Moran, oceniało potrawy przygotowane przez dzieci i rodziców. Dziękujemy wolontariuszom z Zespołu Szkół Technicznych za wsparcie oraz sponsorom: Państwu Pawlak właścicielom firmy Lewiatan Duet i Krainie Szczęścia.

              ZDJĘCIA