Dnia 30 listopada uczniowie klas: 1SPF, 3SPG, 5SPB i IIIZA uczestniczyli w warsztatach poświęconych tradycjom i obrzędom Bożego Narodzenia, zorganizowanych przez pracowników Muzeum „Orła Białego” w Skarżysku – Kamiennej. W miłej, przyjaznej i świątecznej atmosferze poznali tradycje bożonarodzeniowe naszego regionu. Zapoznali się ze znaczeniem wigilijnych smaków i zapachów. Sami tworzyli w tradycyjny sposób ozdoby na choinkę. Przy użyciu przypraw kojarzących się ze smakami i zapachami Świąt Bożego Narodzenia, takimi jak: cynamon, kardamon, goździki, gwiazdki anyżu, ziarenka pieprzu i gorczycy, ozdabiali pierniki o różnorodnych kształtach. Świąteczną atmosferę dopełniały kolędy. Zajęcia dotyczące obrzędowości prowadzone były w pracowni warsztatowej, w której prezentowana była również wystawa tradycyjnych ozdób i dekoracji bożonarodzeniowych regionu świętokrzyskiego. Opiekę nad uczniami sprawowały pp. Iwona Lisik. Joanna Kałka, Monika Gąska i Bernadetta Malik.
Święto Pluszowego Misia
W dniu 29 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej w SOSW nr 2 obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia, w którym uczestniczyły klasy I, IV i IV SPC. W tym dniu najważniejsze były pluszowe misie przyniesione na zajęcia. Wesołą zabawę rozpoczęliśmy od prezentacji zebranych pluszaków i słuchanie piosenki o nich. Były także zabawy z chustą animacyjną, zabawa „Gdzie jest miś?”. Wiele radości sprawiły dzieciom zajęcia z masą solną, z której wycinały foremkami postać misia i malowały ją farbami, a także dorysowywanie misiom brakujących elementów. Na koniec zajęć dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki „Trzy Misie i Złotowłosa” .Obchodzone święto przygotowały panie: M.Gąska, J.Kałka i M.Kowalska.
Zajęcia kulinarne z Pluszowym Misiem
29 listopada uczniowie klas IZB, IIIG, SPC pod opieką p.A.Rzepkowskiej i p.K.Gawron uczestniczyli w zajęciach kulinarnych z użyciem alternatywnych sposobów komunikacji. W trakcie zajęć wychowankowie przygotowywali sałatkę z tuńczyka w oparciu o książki kucharskie zakupione w ramach Projektu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa. Kolorowe zdjęcia, ilustracje, PCS-y wspomagały ułożenie listy produktów, planu zajęć do wykonania potrawy. Zakupione książki kucharskie szczególnie potrzebne są osobom autystycznym i na pewno wykorzystywane będą często przez naszych podopiecznych do przygotowania przepysznych potraw.
„Być dorosłym”
W dniu 29.11.2016 w ramach programu oddziaływań wychowawczych „Być dorosłym” uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w zajęciach dotyczących sposobu spędzania czasu wolnego. Tym razem z panią pedagog odwiedziliśmy naszą bibliotekę szkolną. Z zainteresowaniem oglądaliśmy wystawę pozycji książkowych przygotowaną przez panią bibliotekarkę, zakupionych do naszej placówki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród prezentowanych książek każdy z nas wyszukał coś interesującego, podobały się bogato ilustrowane opowiadania, wiersze, pozycje popularnonaukowe oraz pozycje wydające ciekawe dźwięki. Zainteresowanym uczniom P.Renata założyła karty czytelnicze. Nie zapomnieliśmy podziękować naszej pani bibliotekarce Renacie Karpecie za owocne starania aby nasz wspólny księgozbiór powiększył się o bardzo pożyteczne i ciekawe pozycje.
Świąteczna zbiórka żywności
W dniach 25-26 listopada odbyła się świąteczna zbiórka żywności w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności. Artykuły spożywcze na rzecz naszych podopiecznych zbierano w sklepach: Lewiatan przy ul. Żurawiej, Kaufland przy ul. Metalowców, Lidl przy ul. Moniuszki, Lidl przy Niepodległości. Podczas akcji udało się zebrać 504 kg żywności. Serdecznie dziękujemy koordynatorom wolontariatu oraz wolontariuszom z Gimnazjum nr 2, Prywatnego Gimnazjum i II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku – Kamiennejza pomoc i zaangażowanie się w zbiórkę. Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie akcji w naszej placówce były: pedagog A. Gałek i p. T. Juszczyk.
Uroczyste pasowanie na przedszkolaka i starszaka
W dniu 25 listopada odbyło się pierwsze pasowanie na przedszkolaka i starszaka w naszej szkole. Uroczystość została połączona ze Świętem Pluszowego Misia i zajęciami otwartymi dla rodziców. Dzieciom w zabawie i podczas pasowania towarzyszył Duży Miś i Miś Teddy. Duży Miś wprowadził dzieci wraz z opiekunami przy muzyce „Jadą, jadą misie” oraz był bohaterem zabawy „Stary Niedźwiedź mocno śpi”. Miś Teddy bawił się z dziećmi w języku angielskim – poprowadził zabawę ruchową 'Teddy says'. Nie zabrakło również zabawy z chustą animacyjną, którą bardzo lubią wszystkie przedszkolaki. Następnie dzieci wraz z wychowawcami i rodzicami uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Uroczyste pasowanie na przedszkolaka i starszaka przeprowadziły Panie Dyrektor Izabela Jamroz i Monika Paleczna. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz rożki wypełnione niespodziankami. Po pełnej wrażeń uroczystości dzieci bawiły się w sali zabaw, a rodzice zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Piknik Europejski
Dnia 23 listopada mieliśmy zaszczyt gościć na Pikniku Europejskim, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Cudze chwalicie, a swego nie znacie”. Poszczególne występy uczestników przybliżały nam kulturę wybranych regionów Polski. Uczennice z naszego Ośrodka reprezentowały region Świętokrzyski i przedstawiły układ taneczny pt.: „Sabat czarownic”. Swoim urokiem i umiejętnościami oczarowałyśmy jury tym samym zajmując I miejsce. Występ przygotowały panie J.Jasińska i E.Zagdan –Łabuda.
Integracja wśród książek
Dnia 23 listopada grupa uczniów naszej placówki, pod opieką p. R.Karpety i pedagog A.Gałek, uczestniczyła w pierwszych zajęciach z cyklu "Integracja wśród książek". Spotkanie odbyło się w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 w Skarżysku-Kamiennej. Dzieci z uśmiechem i wypiekami na twarzy poznawały kolejne bajkowe postacie, uczestniczyły w zabawach przy muzyce, układały puzzle, zwiedzały bibliotekę…. Dowiedziały się, że kolejne fantastyczne postacie czekają w książkach, wystarczy tylko do nich zajrzeć. Spotkanie było bardzo ciekawe i inspirujące dla wszystkich.
Zdrowy styl życia
W ramach programu oddziaływań wychowawczych „Być dorosłym” w dniach 18.11.2016, 25.11.2016 odbyły się spotkania z uczniami kl.II ZB . Zajęcia nt „Zdrowego stylu życia” miały na celu utrwalanie pozytywnych aspektów zdrowego i racjonalnego odżywiania się. W trakcie wykorzystane były prezentacje multimedialne, filmy edukacyjne, poradniki żywieniowe ,kolorowe ilustracje z piramidą zdrowia oraz zajęcia warsztatowe sprawdzające znajomość tematyki zajęć i umiejętność świadomego planowania zmian w dotychczasowym stylu życia i odżywiania. Spotkania były okazją do wspólnych wniosków i przemyśleń, nie brakowało podczas nich humoru i kreatywnych pomysłów, każdy z nas miał swój indywidualny plan –jak być zdrowym i szczęśliwym. Zajęcia prowadziły: p.A.Gałek , p.M.Jóżwik-Krzeszowiec, p.I.Swat.
Wizyta w Zagrodzie Edukacyjnej
Dnia 17 listopada uczniowie klas: IZD, IIZA i IIZC wraz z nauczycielami: p.I.Swat, A.Magdziarz i J.Jasińską, odwiedzili Zagrodę Edukacyjną Wieś. Co. Ponieważ niektórzy byli tam po raz pierwszy, wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania terenu. Uczniowie zajrzeli do kurnika, na wybieg kóz i do kucy, karmili zwierzęta oraz usłyszeli wiele ciekawostek na temat życia zwierząt hodowlanych i opieki nad nimi. Mieli również możliwość doświadczyć natury za pomocą zmysłów, poznając zboże oraz siano. Dowiedzieli się, jak można je wykorzystać. Następnie udali się do „Stodoły”, gdzie przy rytmach muzyki brali udział w zabawach przygotowany przez p.Grażynę i p.Kasię. Po zabawie poszliśmy do oranżerii, gdzie czekał już na nas poczęstunek, pyszny placek drożdżowy i ciepła herbata. Głównym punktem programu naszego pobytu w „Zagrodzie”, były warsztaty przyrodnicze pt.”Sianoplastyka”, podczas których uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności wykonywania przeróżnych zwierzątek zupełnie nową techniką. W ten sposób powstały pieski, królik, żyrafy oraz koniki. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a przy tym nie zabrakło oczywiście dobrej zabawy. Uczniowie rozwijali zdolności manualne oraz wykazywali kreatywność. Po warsztatach każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę zrobione przez siebie zwierzątko. Chętnie skorzystamy z zaproszenia p. Grażyny i wrócimy jeszcze do Zagrody.
Narodowe Święto Niepodległości
W piątek 11 listopada w Skarżysku-Kamiennej zorganizowane były uroczyste obchody 98 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystościach wzięła udział delegacja z naszego Ośrodka – wychowankowie Michał Wikło i Julita Kliszewska oraz nauczyciele p.K.Gawron, P.Karczewska, K.Janiszewski i K.Wikło. Wszyscy zgromadzeni uczestniczyli we Mszy św. za Ojczyznę w kościele pw.Św.Józefa Oblubieńca NMP. Następnie pod pomnikiem „Bohaterom o Niepodległość”, na Skwerze Solidarności złożyli symboliczne wiązanki.
50 – lecie Szkolnictwa Specjalnego w Skarżysku – Kamiennej
9 listopada odbyły się uroczyste obchody 50 – lecia Szkolnictwa Specjalnego w Skarżysku – Kamiennej pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Pana Adama Jarubasa. Organizatorami imprezy był Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele świętego Józefa, której przewodniczył biskup Henryk Tomasik. Główne obchody odbyły się w MCK. 50 lat temu powstała pierwsza Szkoła Specjalna, która objęła opieką i edukacją osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Organizatorzy zapoznali gości i uczestników z historią rozwoju Szkolnictwa Specjalnego w Skarżysku - Kamiennej, wspomnienia przywołała pani Wiesława Pisarska. Podczas uroczystości swoje umiejętności zaprezentowali wychowankowie obu Ośrodków. Podopieczni SOSW 2 przedstawili spektakl taneczny wzbogacony prezentacją multimedianą pt. „...nie odRÓŻniam się...”, w której wystąpili: Wiktoria Kowalska, Przemysław Moroń, Błażej Szuma, Ola Lunge, Kasia Tynecka, Mariola Rogala oraz absolwenci Justyna Salwa i Małgorzata Basicka przygotowany pod kierunkiem p.Barbary Szymańskiej. Imprezę uświetnił także występ zaprzyjaźnionych z Ośrodkiem wolontariuszy z Gimnazjum nr 2, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczwarka” według scenariusza pani Anny Chojnackiej wspieranej przez p.Ewelinę Zagdan-Łabudę i p.Małgorzatę Skuzę. Na koniec imprezy wystąpił zespół Partyzant – laureat wielu prestiżowych nagród, wyjątkowa osobowość muzyczna - Krzysztof Toczko oraz towarzyszący mu syn Miki Toczko. Uroczystości towarzyszyły wystawy prac wychowanków, kroniki oraz prezentacje zdjęć. W spotkaniu udział wzięli byli dyrektorzy placówek: Marianna Surma,Helena Skurczyńska, Małgorzata Jóźwik-Krzeszowiec, Lidia Hanc, Monika Paleczna oraz emerytowani pracownicy szkół.
„Wierszykarnia”
8 listopada uczniowie klas: 5 SPB i 1 SPF oraz dzieci z II oddziału przedszkolnego wzięły udział w zajęciach warsztatowo – teatralnych „WIERSZYKARNIA”, zorganizowanych w ramach projektu edukacyjnego we współpracy z bibliotekarką p.Renatą Karpetą. Tematem przewodnim spotkania stał się wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”. Wiersze tego autora są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych, zabawnych i pouczających utworów. Stanowią także doskonałe źródło zabaw literackich i teatralnych. Głównym punktem zajęć była inscenizacja wiersza „Na straganie” z wykorzystaniem rekwizytów w postaci kukiełek wykonanych samodzielnie przez dzieci. Przygotowania do występu poprzedziła projekcja animacji komputerowej wiersza. Dzieci nazywały także naturalne okazy warzyw występujących w utworze oraz rozpoznawały je na obrazkach. Wspólnie z nauczycielami czytały wiersz z podziałem na role lub z pamięci recytowały znane im fragmenty. Zajęcia wzbogaciły pięknie ilustrowane książki Jana Brzechwy, ze zbiorów naszej biblioteki, które zakupione zostały w ramach Programu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa. Zaprezentowany przez uczestników zajęć teatrzyk kukiełkowy bardzo podobał się zaproszonym uczniom z innych klas. Zabawa w teatr sprawiła młodym aktorom wiele radości. Wszyscy z zaangażowaniem odgrywali swoje role. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły także pp. Joanna Kałka i Monika Gąska.
Szkoła dla rodziców
W poniedziałek 7 listopada 2016 w ramach "Szkoły dla rodziców" odbyła się projekcja filmu „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego. W spotkaniu uczestniczyła grupa rodziców uczniów naszej szkoły, wychowujących na codzień niepełnosprawne dziecko i zmagających się z przeciążeniami wynikającymi z takiego trybu życia.
Z założenia spotkania mają być czasem oderwania od ich codziennych zajęć, czasem poświęconym im samym: ich emocjom, uczuciom i trudnościom, a także okazją do podzielenia się swoimi stylami radzenia sobie z tak trudną codziennością. Spotkanie z filmem stało się okazją do zajrzenia we własne emocje i uczucia, a niemy uśmiech uczestników sygnałem powrotu do czegoś, na co dawno nie było już czasu...
Spotkanie poprowadzili: pedagog M. Jóźwik – Krzeszowiec i psycholog B. Rybienik.
Następne takie spotkanie odbędzie się 5 grudnia.
Święto Dyni
02 listopada po raz pierwszy wzięliśmy udział w zabawie z okazji Święta Dyni. Wszyscy chętnie zaangażowaliśmy się w przygotowanie dyniowych gości solenizantki, przyozdabiając ich dostępnymi materiałami. I tak powstała Kasia, Artek, Antek i Dinozaur. Nie brakowało również przygotowanych przez p.K.Chudzik, S.Chłopek-Śnioch, E.Matusik konkurencji oczywiście z wykorzystaniem dyni. Dzięki p.P.Sieczce mieliśmy także okazję zajrzeć do środka tej rośliny, spróbowaliśmy jak smakuje oraz dowiedzieliśmy się jakie przysmaki można z niej przygotować. Było to dla nas niezwykle twórcze doświadczenie.
Sensoryczne Halloween
W środę 02.11.2016 uczniowie klas I-IV oraz przedszkolaki uczestniczyli w imprezie pt:„Sensoryczne Halloween ”. Celem spotkania było dostarczenie wielozmysłowych wrażeń, a tym samym stymulacja podstawowych systemów sensorycznych: przedsionkowego, czucia głębokiego, słuchowego, wzrokowego, dotykowego, smakowego i węchowego. Dzieciaki brały udział m.in. w biegu z dynią ( tor przeszkód), zabawie w mumię, zbijały słodką pinatę, degustowały jesienne przetwory oraz dotykały kasztany, liście i szyszki w sensorycznym pudełku. Wszystko to odbywało się wśród zapachu olejków eterycznych i światłach kolorofonu. Na koniec odbyła się mini dyskoteka, gdzie podopieczni wraz z nauczycielami pląsali do rytmów najpopularniejszych hitów. Impreza powstała z inicjatywy E.Zagdan – Łabudy i J.Jasińskiej
Ogólnopolski Tydzień Bezpłatnych Konsultacji SI 2016
Każdy Rodzic zaniepokojony rozwojem sensoryczno-motorycznym (zmysłowo-ruchowym) swojego dziecka będzie mógł skorzystać nieodpłatnie z pomocy terapeuty integracji sensorycznej SI.
Warunki uczestnictwa w projekcie: Indywidualne umówienie się na bezpłatną konsultację z terapeutą. Czas przewidziany na konsultację jednego dziecka powinien wynosić od 30 do 45 minut. W czasie konsultacji otrzymacie Państwo wyłącznie ustną informację na temat rozwoju Waszego dziecka oraz wskazania do dalszego postępowania.
Zapisy pod numerem telefonu: 792-281-261Serdecznie zapraszamy
Wycieczka do Nadleśnictwa
W dniu 26 października w ramach ,,Zajęć ogólnorozwojowych" odbyła się wycieczka do Nadleśnictwa w Skarżysku - Kamiennej mająca na celu rozwijanie funkcji społecznych, integrację, a także funkcji poznawczych poprzez aktywne i ciekawe spędzanie czasu w leśnej scenerii. Uczniowie mając bliski kontakt z naturą mogli dotknąć drzew różnych gatunków, ich kory, poznać zwierzęta mieszkające w lesie oraz gatunki grzybów. Podczas zajęć uczniowie poprawiali zwinność i reakcje w zabawach skocznych oraz kształtowali wszystkie zmysły w zabawach pamięciowych, wzrokowych i słuchowych. Wycieczka odbyłą się z udziałem uczniów klasy I, III i V SP, opiekunami były prowadzące koło: p. B. Malik, M. Gąska, J. Kałka.
„Co daje nam las”
Dnia 19 października uczniowie naszego Ośrodka, po raz kolejny, wzięli udział w cyklicznych zajęciach organizowanych w ramach Programu „Oszczędzam i dbam o środowisko”. W pierwszej części odbyły się zajęcia warsztatowe pod hasłem „Co daje nam las”, w czasie których uczniowie utrwalali wiadomości dotyczące warstwowej budowy lasu, jego „darów” oraz zamieszkujących go zwierząt i ptaków. Uczyli się określać wiek drzew. Rozwiązywali zagadki i quiz przyrodniczy sprawdzający zdobytą wiedzę. Drugą część cyklu stanowiły zajęcia plastyczne nt. „Las naszym przyjacielem”, podczas których dzieci wykonały zbiorową pracę plastyczną z użyciem materiału przyrodniczego. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły pp. Iwona Lisik, Anna Rzepkowska, Joanna Kałka i Joanna Jasińska.
XII Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych
19 października delegacja młodzieży z naszego Ośrodka uczestniczyła w XII Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku - Kamiennej. Spotkanie zorganizowała dyrekcja Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych. Po uroczystej Mszy Świętej, celebrowanej przez ks. Biskupa Piotra Turzyńskiego odbył się koncert zespołu "Jak najbardziej" – złożonego z kleryków Seminarium Duchownego w Radomiu. Na zakończenie, pod obrazem patronki miasta wszyscy pielgrzymi otrzymali indywidualne błogosławieństwo.
Archiwum Aktualności