Dziś kilkunastu podopiecznych Ośrodka miało okazję zwiedzić i zapoznać się z funkcjonowaniem jednego z najnowocześniejszych obiektów policyjnych w Polsce. W Komendzie uczniowie widzieli wiele ciekawych miejsc i pomieszczeń oraz poznali bliżej pracę funkcjonariusza Policji. Mogli obejrzeć z bliska radiowóz i policyjny motocykl oraz przyjrzeć się bliżej pracy funkcjonariuszy na stanowisku dowodzenia i pooglądać policyjny areszt. Duże zainteresowanie wzbudziła kryta strzelnica oraz siłownia, w której nasi podopieczni korzystali z przyrządów do ćwiczeń. Wycieczka zorganizowana była w ramach programu „Bezpieczna szkoła” przez: S. Chłopek-Śnioch, K. Chudzik i P. Sieczkę; natomiast funkcję dodatkowych opiekunów pełniły: B.Świtalska, E. Matusik oraz E. Rabajczyk.
IV Festiwal Piosenki „Zielono mi” w Pińczowie
19 maja uczniowie naszego ośrodka Michał Wikło, Katarzyna Tynecka, Julita Kliszewska, Mariola Rogala oraz Ola Lunge uczestniczyli w IV Festiwalu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży z innymi potrzebami edukacyjnymi „Zielono mi” w Pińczowie. Podczas tej imprezy zaprezentowali piosenkę „Uciekaj moje serce”. Michał jako solista poradził sobie fantastycznie, natomiast dziewczęta stworzyły niesamowitą atmosferę wykonując przygotowany specjalnie na tę okoliczność układ choreograficzny. Widownia przyjęła występ gromkimi brawami. Za przygotowanie występu oraz opiekę nad uczniami w trakcie pobytu w Pińczowie odpowiedzialne były pp. B. Szymańska, A. Lisowska-Miernik oraz R. Grymuła. Oprócz zaprezentowania swoich umiejętności uczniowie nasi mieli także okazję podziwiać możliwości artystyczne reprezentantów z terenu województwa świętokrzyskiego. Wszyscy artyści zostali nagrodzeni oraz obdarowani pamiątkowymi dyplomami.
Zabawy w Zagrodzie
Dnia 18 maja uczniowie klas: IV, IIZB i IIIZ wraz z opiekunami – pp. Joanną Kałką, Iwoną Lisik, Joanną Pastuszką ponownie odwiedzili Zagrodę Edukacyjną Wieś.Co. Uczniowie wzięli udział w warsztatach przyrodniczych pod hasłem „Zagoń w zagon – jak przebiega ekologiczna uprawa warzyw?”. Dzięki udziałowi w zajęciach mieli możliwość doświadczyć natury za pomocą zmysłów oraz wykorzystać wiedzę i umiejętności w bezpośrednim działaniu. Wycieczkę rozpoczęli od zwiedzenia zagrody. Zajrzeli do kurnika, na wybieg kóz i do kucy na wypasie, karmili zwierzęta oraz usłyszeli wiele ciekawostek o życiu i opiece nad zwierzętami hodowlanymi. Następnie na „Jarskim Zagonie” chłopcy i dziewczęta poznali różne rodzaje i sposoby ekologicznej hodowli warzyw, rozpoznawali po zapachu hodowane tam zioła. Najwięcej radości dostarczyło uczniom samodzielne przesadzanie sadzonek pomidorów, które każdy z uczestników zabrał ze sobą do domu. Uczniowie rozwiązywali również zagadki przyrodnicze oraz rysowali znane im warzywa. Na zakończenie wycieczki uczestnicy spróbowali także wiejskiego chleba z powidłami, popijając ciepłą herbatą z cytryną. Warsztaty przebiegły w bardzo wesołej i przyjaznej atmosferze, prowadzone przez sympatyczne panie animatorki, które zaprosiły nas na kolejne zajęcia. Wszyscy uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni, z nowymi wiadomościami i doświadczeniami.
X Festiwal Twórczości Artystycznej „Bawmy się razem”
18 maja w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbył się Jubileuszowy X Festiwal Twórczości Artystycznej „Bawmy się razem”. Podczas tej imprezy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności wykonawcy z różnych placówek z terenu powiatu skarżyskiego. Nie mogło tam zatem zabraknąć przedstawicieli naszego ośrodka. Uczniowie Julita Kliszewska, Mariola Rogala, Katarzyna Tynecka, Ola Lunge i Michał Wikło pod opieką pp. B. Szymańskiej, R. Grymuły i A. Lisowskiej-Miernik wystąpili z układem wokalno-tanecznym do piosenki „Uciekaj moje serce”. Artyści zostali bardzo ciepło przyjęci przez widownię. Po oficjalnej części imprezy odbył się poczęstunek dla wszystkich uczestników a następnie rozdanie nagród rzeczowych i dyplomów.
„MALUCHY W ZAGRODZIE EDUKACYJNEJ”
W dniu 11.05.2016 odbyła się wycieczka do niesamowitego miejsca „ Wieś.Co – Zagroda Edukacyjna” przy ul. Jodłowej w Skarżysku- Kamiennej. W wydarzeniu brały udział dzieci z Przedszkola „ Pod Słoneczkiem” i uczniowie klasy 1 Szkoły Podstawowej pod opieką nauczycieli: p. J. Połeć, p. K. Szumielewicz, p. K. Rudzkiej – Kawy i p. M. Gąski wraz z pomocami nauczyciela i rodzicami.Dzieci miały okazję spotkać mieszkańców wiejskiej zagrody. Poznały zasady bezpiecznego obcowania ze zwierzętami oraz sposoby karmienia ich. Po krótkiej zabawie na placu zabaw maluchy nauczyły się w jaki sposób można przygotować pizzę. Własnoręcznie wykonały pierwszą w swoim życiu pizzę. Po warsztatach kulinarnych odbyła się degustacja przygotowanego posiłku. W doskonałych nastrojach cała grupa wróciła do Ośrodka.
Nakręceni na pomoc
Dziewiątego maja klasa II i III pod opieką p.Malik i p.D.Marczak odwiedziły Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach. Dzięki zebranym przez społeczność naszego Ośrodka nakrętkom, mogliśmy przekazać skromną pomoc bezdomnym zwierzętom. W drodze powrotnej dzieci posiliły się w Mc Donalds.
Szkoła dla rodziców
9 maja odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Szkoła dla Rodziców" zorganizowane przez psycholog K. Dusińską oraz pedagog A.Gałek. Tematem zajęć był stres w życiu człowieka. Rodzice poznali mechanizm działania stresu oraz jego wpływ na organizm człowieka. Omówione zostały także metody rozładowywania napięcia psychofizycznego. Psycholog K. Dusińska przeprowadziła test sprawdzający poziom stresu u uczestników zajęć. Na zakończenie spotkania rodzice w praktyce poznali jedną z metod relaksacji - wizualizację.
Diecezjalny Konkurs Plastyczny
Kilkunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Miłosierni jak Ojciec”. Prace Jakuba Madejskiego, Konrada Małeckiego, Wiktorii Kowalskiej, Błażeja Szumy i Mateusza Kruka zakwalifikowały się do etapu diecezjalnego. W dniu 29 kwietnia uczniowie naszej szkoły Błażej Szuma i Mateusz Kruk uczestniczyli w podsumowaniu Diecezjalnego Konkursu Plastycznego „Miłosierni jak Ojciec”, które odbyło się w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Radomiu. Prace wyżej wymienionych chłopców zostały wyróżnione, otrzymali oni nagrody z rąk biskupa Henryka Tomasika.
Dzień Promocji Zdrowia
Dnia 28 kwietnia uczniowie klas: 4, 3a i 3b, wraz z opiekunami pp. Joanną Kałką i Karolem Janiszewskim, uczestniczyli jako goście w „Dniu Promocji Zdrowia” w Publicznej Szkole Podstawowej w Gąsawach Rządowych. W czasie uroczystości uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali nam piosenki, skecze oraz montaże słowno – muzyczne promujące zdrowy styl życia. Następnie nasi wychowankowie wzięli udział we wspólnych konkursach i grach sprawnościowych, a także w gimnastyce przy muzyce. Na zakończenie odbyło się spotkanie przy słodkim poczęstunku i zabawy integracyjne z nowo poznanymi kolegami.
Dzień Ziemi
Miesiąc kwiecień już za nami dlatego nadszedł czas na jego podsumowanie. Czas ten upłynął pod hasłem „Ekologia”, ściśle związanym z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi. Dzięki zaangażowaniu K. Szumielewicz, J. Połeć, K. Rudzkiej- Kawy, B. Malik, K. Chudzik, I. Swat, A. Gałek, J. Kałki, J. Jasińskiej, I. Lisik i A. Rzepkowskiej przedszkolaki oraz uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w wielu przedsięwzięciach poświęconych promowaniu postaw proekologicznych. Głównym celem cyklu zajęć było zachęcanie uczniów do czynnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska, utrwalanie podstawowych pojęć, zasad życia w zgodzie z naturą oraz przypomnienie podstaw recyklingu. Świetną i pouczającą zabawą okazały się rebusy, krzyżówki, ekologiczne kręgle i zagadki z pudełka.
Prezentacje multimedialne oraz wycieczka do Nadleśnictwa uświadomiły uczniom jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Pani M. Ptak- pracownik Nadleśnictwa przekazała uczniom informacje o roślinności, zwierzętach i ptakach występujących w lesie.
Zorganizowana grupa uczniów uczestniczyła w porządkowaniu terenu wokół budynku szkolnego, także terenu posadzonych przed dwoma laty drzewek, ucząc się przy tym prawidłowo segregować odpady.
Zwieńczeniem wszystkich zajęć był ustanowiony „Kodeks Dobrego Mieszkańca Ziemi” oraz piękne prace plastyczne pod hasłem „Szanujmy naszą Planetę”, wykonane wieloma technikami. Prace te nie tylko zdobią nasz korytarz szkolny, ale i przypominają o tym, że ziemia to jedyne miejsce gdzie może istnieć życie.
"Autyzm - władca małego umysłu"
Nasza placówka od wielu lat aktywnie uczestniczy w obchodach Światowego Miesiąca wiedzy na temat Autyzmu; miesiącem tym jest właśnie KWIECIEŃ.
18 kwietnia nasz Ośrodek zorganizował konferencję pt. "Autyzm - władca małego umysłu" przeznaczoną przede wszystkim dla rodziców dzieci z autyzmem, pracowników poradni psychologiczno - pedagogicznych, pracowników służb społecznych, nauczycieli, wychowawców i wszystkich zainteresowanych problemami osób z autyzmem.
Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z koncepcją ogólnopolskiego programu wczesnego wykrywania autyzmu "Bada, bada" przedstawioną przez panie Z. Maciałczyk i R. Grymułę; poznać zalety Metody Krakowskiej wobec zaburzeń komunikacji językowej - pani L. Marczak; obejrzeć filmiki przedstawiające efekty komunikacji alternatywnej wprowadzonej na zajęciach w naszej placówce z komentarzem pani A. Zabłockiej - Pająk.
Z ogromnym uznaniem została przyjęta przez zebranych promowana na konferencji książka p. Anity Moroń "Autyzm - władca małego umysłu", której tytuł stał się motywem przewodnim spotkania. Pani Anita Moroń - matka chłopca z autyzmem (w chwili obecnej ucznia Szkoły Przysposabiającej do Pracy w naszym Ośrodku) przedstawiła swoją drogę w oswajaniu autyzmu począwszy od poszukiwania diagnozy, codziennego zmagania się z trudnościami, próby zrozumienia i dotarcia do sposobu myślenia małego dziecka, chwile rozpaczy ale i ogromnej radości. Wystąpienie autorki bardzo wzruszyło uczestników spotkania. Polecamy książkę wszystkim, którzy chcieliby lepiej zrozumieć czym jest autyzm.
Fragmenty książki podczas spotkania czytała prowadząca konferencję pani J. Laliczyńska - Babczyk.Koordynacją przedsięwzięć związanych z przygotowaniem konferencji zajmowali się pani Monika Paleczna i pan Jacek Łabuda.
Wszyscy pracownicy Ośrodka nauczyciele, wychowawcy, pracownicy administracji wykazali ogromne zaangażowanie w realizację powierzonych zadań.
Ciąg dalszy celebrowania Światowego Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu to planowany na 27 kwietnia 2016 godzina 10 Niebieski Marsz do uczestnictwa, w którym nasz Ośrodek zaprasza mieszkańców miasta.
Światowy Dzień Zdrowia
7 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji pedagog A. Gałek i p. I. Swat zorganizowały zajęcia mające na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych u naszych wychowanków. Podczas zajęć omówione zostały zasady zdrowego stylu życia. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania się, roli warzyw i owoców w codziennej diecie. Poznali szkodliwość popularnych przekąsek oraz napojów zawierających niezdrowe substancje i cukier. Uświadomili sobie zalety wynikające z aktywnego trybu życia, uprawiania różnych sportów. Na podsumowanie zajęć uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie" oraz wspólnie wykonali plakat "Piramida zdrowia".
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Uczniowie naszej placówki również uczestniczyli w tym wydarzeniu. Podczas zajęć z zainteresowaniem obejrzeli wystawkę przygotowaną z książek o różnej tematyce, odwiedzili bibliotekę szkolną oraz przygotowali prace plastyczne przedstawiające bohaterów swoich ulubionych książek. Największą atrakcją było przebranie się w stroje bajkowych postaci. Zajęcia zostały przeprowadzone przez pedagoga A. Gałek i p. I. Swat.
Warto zrozumieć autyzm
W związku z tym, iż kwiecień został ustanowiony Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu, podczas zajęć zorganizowanych w ramach "Szkoły dla Rodziców" przedstawiono prezentację multimedialną nt. "Warto zrozumieć autyzm". Rozmawialiśmy także o problemach i potrzebach osób z autyzmem oraz ich rodzin. Rodzice podzielili się swoimi odczuciami i doświadczeniami dotyczącymi postaw społecznych wobec autystów. Spotkanie przeprowadziły: pedagog A. Gałek i psycholog K. Dusińska.
Pożegnanie zimy
21 marca uczniowie naszego Ośrodka, zgodnie ze staropolskim zwyczajem, postanowili pożegnać zimę. Orszakiem wyruszyli nad pobliska rzekę, zabierając ze sobą kukłę Marzanny, zrobioną ze słomy i przyozdobioną bibułą, wstążkami oraz kwiatami. Nad rzeką Kamienną wrzucili ją do wody. Ku radości wszystkich dzieci kukła Marzanny odpłynęła hen w dal, aż do morza. Z niecierpliwością czekamy już na nadejście wiosny. Za organizację tego wydarzenia w szkole odpowiedzialne były M.Gąska i J.Kałka. Zimę żegnali również wychowankowie internatu pod opieką K. Janiszewskiego, J. Mączki oraz E. Rabajczyk.
Powitanie zawodników
14 marca uczniowie SOSWnr2 wraz z Dyrekcją, nauczycielami i wychowawcami uroczyście powitali naszych trzech zawodników, którzy triumfalnie wrócili z IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych –Zakopane. Dyrektor pogratulował sportowcom osiągnięć i wręczył im słodkie upominki. Katarzyna Tynecka, Aleksandra Lunge oraz Michał Wikło dumnie prezentowali na piersiach zdobyte medale lecz z wielką skromnością opowiadali o swoich wyczynach podczas Igrzysk. O walce o medale swoich podopiecznych opowiadali również barwnie trenerzy Izabela Orlikowska oraz Marcin Szwed, dzięki któremu nikomu podczas biegu nie odpięła się rakieta śnieżna. Wszyscy zebrani na sali gimnastycznej głośnymi brawami uhonorowali Kasię, Olę i Michała. Aby uwiecznić tę uroczystą chwilę zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
Wielkanocna zbiórka żywności
W dniach 11-12 marca odbyła się ogólnopolska przedświąteczna zbiórka żywności zorganizowana przez Federację Polskich Banków Żywności. Produkty spożywcze na rzecz podopiecznych naszej placówki zbierano w sklepach: Tesco przy ul. Spółdzielczej, Kaufland przy ul. Metalowców, Lidl przy ul. Niepodległości, Lidl przy ul. Moniuszki, Lewiatan przy ul. Żurawiej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z Prywatnego Gimnazjum, Gimnazjum nr 2, II Liceum Ogólnokształcącego i III Liceum Ogólnokształcącego udało się zebrać 802 kg żywności. Organizatorkami akcji w naszej placówce były pedagog A.Gałek i p. T.Juszczyk.
IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych
W dniach 9-12.03.2016r. odbyły się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zakopanem. Honorowy patronat nad Igrzyskami objęła małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser- Duda. W Ceremonii Otwarcia Igrzysk uczestniczył również Prezydent RP Pan Andrzej Duda. W części artystycznej wystąpił zespół „Future Folk”, który swą muzyką rozgrzał 220 niepełnosprawnych intelektualnie sportowców przybyłych na Igrzyska z 15-stu województw Polski. Zawody przewidywały start w trzech śnieżnych dyscyplinach zimowych: narciarstwie zjazdowym, biegowym oraz biegu na rakietach śnieżnych. Trzech uczniów naszego Ośrodka, zawodników Klubu Olimpiad Specjalnych „BUZIAKI” zostało wylosowanych do składu podstawowego reprezentacji województwa świętokrzyskiego na IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w biegu na rakietach śnieżnych: Katarzyna Tynecka, Aleksandra Lunge oraz Michał Wikło. Konkurencje w tej dyscyplinie odbywały się na Wielkiej Krokwi . Kasia na dystansie 50m i 100m zdobyła dwa złote medale, Ola na 200m zdobyła brązowy medal, a na 400m zajęła 4-te miejsce. Natomiast Michał na 200m zajął 4-te miejsce, a na 400m 5-te. Trenerami podczas zawodów byli Marcin Szwed i Izabela Orlikowska. W czasie integracyjnej dyskoteki zawodnicy mieli okazję nawiązać nowe znajomości z rówieśnikami z Polski oraz spotkać starych znajomych. Byli dekorowani między innymi przez skoczka narciarskiego Łukasza Rutkowskiego. Otrzymali nietuzinkowe upominki, jak czapka oraz prezent od Pani Marysi Ustupskiej- bardzo mięciutka poduszka z pamiątkowym logo i nazwą Igrzysk. Śnieg mieliśmy tylko pod narty i rakiety śnieżne. Po zejściu mgły widzieliśmy nawet nasze piękne Tatry. Było bardzo aktywnie, radośnie i jak zwykle za krótko.
Szkoła dla rodziców
W dniu 07.03.2016r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Szkoły dla Rodziców”. Tematem szkolenia były „Style komunikacyjne kobiet i mężczyzn”. Rodzice zapoznali się na nim z podstawowymi zasadami funkcjonowania komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, zróżnicowanej pod względem płci. Zaprezentowany został również film ukazujący różnice kobiet i mężczyzn pod względem myślenia. Zajęcia przeprowadziły: psycholog – Katarzyna Dusińska i pedagog – Aneta Gałek.
Specjalistyczne badania
W dniu 4 marca z inicjatywy p.R.Wijasa i p.R.Grymuły wykonano specjalistyczne badania postawy ciała dzieci u uczniów: Grzegorza Wijaty, Julity Kliszewskiej i Jakuba Wrocławskiego, w Rehabilitacji Markmed w Ostrowcu Świętokrzyskim. Analizy statystyki ciała dokonano w Laboratorium Postawy na obecnie najnowocześniejszym urządzeniu diagnostycznym – DIERS 4d wykorzystującym bezinwazyjną bezpieczną metodę oceny postawy ciała. Pani Renata osobiście sprawdziła swoje zdolności równoważne na platformie do badań równowagi i priopriocepcji SIGMA. Po emocjach związanych z badaniami uczniowie wraz z opiekunami udali sie do restauracji Mc Donald.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Kwiecień 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wszystkie