W tym roku, podobnie jak w pięciu poprzednich latach, zostaliśmy zaproszeni do udziału w VI Integracyjnym Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Muzyką do nieba”. Honorowy patronat nad festiwalem objęli: Ordynariusz Diecezji Radomskiej - ks. bp Henryk Tomasik, Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej - Roman Wojcieszek i właściciel ZPCHR Wtórpol - Leszek Wojteczek. Ta cykliczna impreza jest ważnym wydarzeniem artystycznym w życiu miasta. To także wielkie przeżycie dla niepełnosprawnych artystów, którzy długo pracują, aby pokazać swoje umiejętności przed publicznością. W I części festiwalu wystąpili reprezentanci skarżyskich placówek pomocowych. Zespoły i soliści nagradzani byli gromkimi brawami od swoich rodzin, przyjaciół i licznie zgromadzonych mieszkańców Skarżyska. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz „bon upominkowy” w wysokości 1000 zł dla reprezentowanej placówki ufundowany przez firmę Wtórpol. Przedstawicielami naszego Ośrodka i wykonawcami piosenki do słów A.Osieckiej pt. „Grajmy Panu” byli: Mariola Rogala, Ola Lunge, Julita Kliszewska, Mateusz Kruk, Wojtek Ciba. Aranżację, układ sceniczny, stroje, rekwizyty i uczniów do występu przygotowały panie B. Szymańska, I. Orlikowska,
B. Malik.
„Muzyką do nieba”
Park zabaw
12 czerwca uczniowie zespołu edukacyjno-terapeutycznego 2a i 2b, pod opieką p.p J. Kałki i M. Kowalskiej, uczestniczyli w wyjeździe do Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku – Kamiennej, gdzie wspólnie bawili się w PARKU ZABAW „Kraina Szczęścia”. Na miejscu czekały na dzieci liczne atrakcje, m.in.: zjeżdżalnie w „Bajkowej Dżungli”, zamek do skakania, trampolina oraz zabawy w basenie pełnym kolorowych kulek. Wszyscy bawili się wspaniale. PARK ZABAW dostarczył każdemu dziecku wiele radości i uśmiechu. Zadowoleni, w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły
Zabawy na szkolnym ogródku
10 czerwca K. Janiszewski i A. Janas zorganizowali najmłodszym podopiecznym grup wychowawczych nie małą atrakcję. W ramach zajęć popołudniowych chłopcy wychodząc na ośrodkowy ogródek zaskoczeni zostali kolorowym basenem.
Zajęcia miały na celu stymulacje wszystkich zmysłów poprzez polewanie ciepłą i chłodną wodą, dodawanie płynów o różnych zapachach oraz zabawie z kolorowymi piłkami o zróżnicowanych fakturach. Radość nie miała końca, a największą nagrodą dla wychowawcy jest właśnie uśmiech dziecka :)
5 lat WWRD
Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka działający w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 2 w Skarżysku – Kamiennej przy ul. Spacerowej 31 zakończył 5 lat swojej działalności. Od 2009 r. liczba dzieci korzystających z zajęć specjalistycznych powiększyła się 4-krotnie. Warto wspomnieć, iż głównym celem działań terapeutów w ramach WWRD jest pobudzanie i stymulowanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole.
Specjalistyczną opieką zespołu objęte są dzieci uczęszczające do Przedszkola w naszej placówce, a także te które korzystają z innych form opieki.
10 czerwca podopieczni WWRD wraz ze swoimi rodzinami i terapeutami z SOSW nr 2 wzięli udział w spotkaniu integracyjnym w Ośrodku Szkoleniowo – Jeździeckim „Lucky 5 Ranch” w Mroczkowie.
To urokliwe miejsce i fantastyczne atrakcje przygotowane przez gospodarzy obiektu stworzyły radosny klimat do wspólnej zabawy blisko 100 osób. Należy dodać, że przedszkolaki i młodsi uczniowie SOSW nr 2 często korzystają z hipoterapii w „Lucky 5 Ranch”.
Wycieczka do Krakowa
Sobotni poranek. Pierwsze promyki słońca przebijające się przez zrosiałe szyby okiennic naszych sypialni były bez wątpienia wspaniałymi zwiastunami. Dzisiejszy dzień będzie wyjątkowy, nie mieliśmy wątpliwości. Wielce podekscytowani o godzinie 7:00 zebraliśmy się pod Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Skarżysku-Kamiennej oczkując na busy Transportowej Grupy Inwestycyjnej. Paweł Strzelecki - prezes firmy, okazał się bezbłędny. Biały zaprzęg przyjechał
o czasie . Ochoczo zajmując wygodne miejsca wyruszyliśmy w najlepszą przygodę ostatnich tygodni...Czarny asfalt rozpływał się pod kołami pędzących samochodów zostawiając trwały ślad. Droga miła nam była. W niezwykłej atmosferze dotarliśmy do pierwszego przystanku kolorowego szlaku - Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Mijając bramę zostaliśmy wyraźnie zapowiedziani przez jedną z atrakcji - lwa afrykańskiego. Donośny ryk zwierzęcia wywołał gęsią skórkę na naszych karkach. Dzikie stworzenia, które dotychczas oglądaliśmy jedynie w filmach przyrodniczych budziły podziw, zachwyt i lęk. Skrajne emocje zmieniające się jak barwy w kalejdoskopie nie opuszczały nas choćby na chwilę. Wychodząc z ZOO żegnaliśmy się ze słoniem, karmiąc go smakołykami oraz pawianami ironicznie machającymi czerwonymi... nosami.
Stacja Wawel, powinniśmy nazwać nasz kolejny postój. Przebywając w Krakowie koniecznym był fakt zwiedzenia domostwa królów. Wysoko unoszące sie na niebie słońce zostawiało wilgotną smugę na naszych torsach, a spływający po czole pot skapywał intensywnie na strome podejście do zamkowego placu. Docierając na miejsce zwiedziliśmy dokładnie każdy dostępny pałacowy zakamarek w tym m.in. grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Roztargnieni doszliśmy do obszaru, z którego nie było już powrotu... Kręte schody, wyraźne za długie kierowały nas ku zapomnieniu. Zapach siarki unoszący się w powietrzu wywoływał trwogę. Światło gasło, temperatura spadała. Powoli oswajaliśmy się z myślą o zbliżającym końcu... Ziejący ogniem smok ukazał się naszym mokrym oczom. Strach był całkowicie niepotrzebny. Kamienna bestia posłużyła za niezwykły eksponat w zdjęciowej galerii.
Prosto z Wawelu udaliśmy sie na rynek, gdzie podziwialiśmy wspaniała architekturę, dokonaliśmy zakupu pamiątek dla najbliższych oraz zregenerowaliśmy siły w restauracji McDonald.
Wycieczka pełna atrakcji, przyjacielskiej atmosfery i wspaniałej pogody długo zostanie w naszej pamięci. Opiekunami podopiecznych byli: pp. M. Paleczna, E. Zagdan-Łabuda, M. Wit, D. Nizio, K. Janiszewski, S. Chłopek-Śnioch, M. Szwed oraz A. Janas. Wyprawa sfinansowana została ze środków pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Serdeczne podziękowania należą się również Panu Pawłowi Strzeleckiemu z firmy Transportowej Grupy Inwestycyjnej za okazane wsparcie i pomoc.
Pozdrowienia z Krakowa - wychowankowie SOSW nr 2
Hipoterapia
Dzięki wsparciu Fundacji Eco Textil „OD WAS DLA WAS”, Państwu Ewie i Leszkowi Wojteczek, nasi podopieczni w okresie od listopada 2013r do czerwca 2014r, korzystali z zajęć w Ośrodku Szkoleniowo – Jeździeckim w stylu West „Lucky 5 Ranch” w Mroczkowie. Zapewnione środki finansowe pozwoliły na dowóz dzieci na zajęcia hipoterapii raz w miesiącu. Z terapii korzystały głównie najmłodsze dzieci, a w miarę możliwości także inni chętni wychowankowie. Zajęcia odbyły się w następujących terminach: 7.11.2013, 10.12.2013, 14.01., 18.02., 11.03., 8.04., 6.05., 5.06.2014r, łącznie wzięło w nich udział 30-cioro naszych podopiecznych głównie dzieci z autyzmem. Pierwsze zajęcia dzięki uprzejmości Ośrodka Szkoleniowo Jeździeckiego odbyły się nieodpłatnie.
Hipoterapia jest wyjątkową i niepowtarzalną metodą usprawniania dzięki obecności konia – współterapeuty.W czasie zajęć realizowano następujące cele:
- Terapia kontaktem z koniem,
- Psychopedagogiczna jazda konna- pobudzanie i rozwijanie funkcji poznawczych,
- Kodowanie prawidłowego wzorca chodu,
- Normalizacja napięcia mięśniowego, niezbędna do nauki prawidłowego, czynnego ruchu,
- Doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w przestrzeni oraz poczucia rytmu,
- Stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego,
- Poprawa kondycji psychicznej uczestników,
- Rozwijanie funkcji społecznych i komunikacyjnych,
- Wyhamowanie reakcji nieprawidłowych,
- Wzmacnianie więzi rodzic- dziecko, dziecko- terapeuta,
- Pobudzanie przez hipoterapię impulsów do stwarzania nowych możliwości ruchowych oraz bodźców nerwowo-mięśniowych,
- Przejmowanie i stymulacja odruchów w celu torowania drogi poprawnym i skorygowanym wzorcom poprzez wypracowane odpowiedniej pozycji korekcyjnej,
- Stymulacja odpowiednich wzorców ruchowych i funkcjonalnych ,
- Torowanie prawidłowych bądź skorygowanych wzorców ruchowych poprzez aktywizację wszystkich mięśni biorących udział w wyproście ciała,
- Doprowadzenie do wejścia w swoje odczucia,
- Ponowne nadanie znaczenia JA,
- Odnalezienie sensu inicjatywy, życia w grupie.
Zajęcia organizowała p. B. Malik, dzieciom zawsze towarzyszyli ich nauczyciele, rodzice i osoby wspomagające.
Darczyńcom dziękujemy za pomoc i wsparcie, a także dziękujemy za miłą współpracę z Ośrodkiem Szkoleniowo Jeździeckim ,,Lucky 5 Runch” w Mroczkowie.
"Buziaki" na wrotkach
6 czerwca, na lodowisku w Skarżysku-Kamiennej, odbył się Świętokrzyski Mityng w Jeździe Szybkiej na Wrotkach Olimpiad Specjalnych. Nasz Klub Olimpiad Specjalnych „Buziaki” reprezentowała dwójka zawodników: Ola Lunge ( 30m po prostej i 30m slalomem), oraz Norbert Fąfara (100m). W roli trenera zawodników zadebiutował p. Marcin Szwed. Ola w swoich konkurencjach zdobyła srebrny medal i 4 miejsce, a Norbert zdobył złoty medal. Gratulujemy! :)
II Wojewódzki Sportowy Integracyjny Turniej Gier i Zabaw zorganizowany z okazji Dnia Dziecka w SOSW nr2
04 czerwca- cóż to był za dzień, ileż wrażeń dostarczył naszym podopiecznym. Wszystko zaczęło się o godz: 10:30, kiedy to pierwsi goście zawitali w bramie ośrodka. Kolejno witaliśmy przedstawicieli: SP nr 8 ze Skarżyska-Kam, podopiecznych Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy, zespół „Angels”, w którego skład wchodzą uczennice Gimnazjum nr 1 ze Skarżyska-Kam., zespół „Craft”, oraz liczne grono wolontariuszy. Bardzo nam przykro, ale z przyczyn niezależnych nie mogli się z nami bawić uczniowie SP 3 z Suchedniowa. Wszyscy liczyliśmy, że będzie to spotkanie plenerowe, niestety pogoda spłatała nam figla i byliśmy zmuszeni przenieść imprezę do budynku. Jednak dobre humory i chęć wspaniałej zabawy nie opuściły nas. Wszystkich zaproszonych powitał Dyrektor SOSW nr2 - p. Mariusz Kawa. W programie nie zabrakło licznych atrakcji zarówno dla najmłodszych uczestników jak i starszych uczniów. Były pokazy taneczne w wykonaniu dwóch zespołów, gry i zabawy ruchowe na wyspie sportu oraz liczne atrakcje na wyspach: arteterapii, smaków, magii, szczęścia oraz zabawy. Odbył się także widowiskowy mecz koszykówki. Turniej zorganizowany został przez Stowarzyszenie PRAXIS przy współpracy i wsparciu nauczycieli i wychowawców SOSW nr2 w Skarżysku-Kam dzięki środkom Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego. Wszystkim za pomoc i zaangażowanie serdecznie Dziękujemy.
W godzinach popołudniowych z okazji Dnia Dziecka również zapewniliśmy naszym wychowankom oraz zaproszonym gościom z Zespołu Placówek Opieki, Wychowania i Interwencji Kryzysowej „Przystań” wiele ciekawych atrakcji. Zabawę rozpoczął p. Michał Danielewicz pokazem i warsztatami tańca Break Dance. Mimo nie sprzyjającym warunkom pogodowym udało nam się rzeprowadzić na ogrodzie zabawy z chustą animacyjną oraz gry i zabawy ruchowe z nagrodami otrzymanymi od PZU Oddział Skarżysko, Bank PKO S.A. Oddział I oraz Duet S.C. Pawlak M.P. Uśmiech na twarzach dzieci wywołały nasze przebrania a szczególnie Clown, który wziął udział w meczu piłki nożnej. Wspólne grillowanie i dyskoteka jest już stałym elementem naszych zabaw wspomagającym integrację naszych wychowanków z wszystkimi zaproszonymi gośćmi. Stworzyliśmy także, piękną tęczę, która miejmy nadzieję będzie dobrą wróżbą na przyszły rok i sprawi, że zaświeci słońce.
I tym razem na zakończenie mogliśmy liczyć na Skarżyskich Motocyklistów, którzy jak zawsze wnieśli do zabawy wiele pozytywnych emocji umożliwiając wykonanie zdjęć na motocyklach oraz organizując przejażdżki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację tego dnia a szczególne podziękowania należą się sponsorom: Bank Spółdzielczy w Suchedniowie, Na Miarę Pierogarnia & Cafe p. Artur Świerczyński, Salon Fryzjerski Kasia p. Katarzyna Włodarczyk, Przychodnia Weterynaryjna Dog- Lekarz Weterynarii Remigiusz Cichoń, Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy , Sklep Motoryzacyjny przy ulicy Sokolej, Eko-Dom Zalewski Piotr, Gabinet Okulistyczny lek. med. Małgorzaty Dobrowolskiej, p. Marzanna Jędras, p. Michał Skórski, p. Bogumiła Wilczyńska, p. Mamla Piotr
Z powodu panującej deszczowej pogody byliśmy zmuszeni zmienić nasze plany co do atrakcji przewidzianych na ten dzień. Otrzymane wsparcie finansowe zostanie wykorzystane na organizację kolejnej zabawy lub wycieczki w innym terminie.
VII Wojewódzki Festiwal Twórczości Artystycznej „Bawmy się razem”
4 czerwca w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej odbył się VIII Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży z Innymi Potrzebami Edukacyjnymi - "Bawmy się razem". Impreza została zorganizowana przez Zespół Placówek Edukacyjno Wychowawczych. W festiwalu wzięło udział 9 ośrodków z terenu województwa świętokrzyskiego. W tym roku reprezentantami naszego ośrodka byli podopieczni koła terapii ruchowej w składzie: M. Kruk, B. Szuma, A. Lunge, K. Tyniecka, M. Rogala i A. Wójcik. Przedstawił oni inscenizację taneczno-teatralną pt: „Ogień”. Odpowiedzialnymi za choreografię i przygotowanie wychowanków były p. E. Zagdan-Łabuda i M. Paleczna, wychowawcami wspomagającymi byli p. M. Wit i K. Janiszewski.
Wycieczka do Bałtowa
W dniu 3 czerwca 2014 roku uczniowie J .Kosno, F. Nowak, G. Wijata, E.Zardzewiały, P. Aniszewski, W. Kowalska, J. Adamus, B. Serafin, R. Pióro oraz F.Kitel pod opieką M.Kowalskiej, J.Kałki, D.Markiewicz , R.Dołęgowskiej, L.Rek , J.Tarabasz i K. Adamus byli uczestnikami wycieczki do Bałtowa. Uczniowie zwiedzili „Zwierzyniec bałtowski” oraz „JuraPark Bałtów”. „Zwierzyniec bałtowski” składa się z dwóch część. Przez górną część Zwierzyńca podróżowaliśmy amerykańskim schoolbusem, gdzie uczniowie mogli podziwiać wiele gatunków swobodnie biegających zwierząt w specjalnie przygotowanych sektorach. Spacerując po dolnej części bałtowskiego Zwierzyńca oglądaliśmy świat różnobarwnych ptaków oraz ssaki. „JuraPark” (park dinozaurów) zwiedzaliśmy poruszając się wzdłuż ścieżki dydaktycznej, gdzie uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska znajdującym się tam ponad 100 modelom dinozaurów naturalnej wielkości. Dużą atrakcją dla dzieci był tamtejszy plac zabaw.
Z wizytą u fryzjera
2 czerwca dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Włodarczyk właścicielki Salonu Fryzjerskiego Kasia mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się pracy fryzjera. Pod opieką p. K. Chudzik oraz p. P. Sieczki nasi wychowankowie: A. Lunge, M. Działak, W. Kowalska, A, Wójcik,
P. Gmiter , B. Szuma, M. Kruk, M. Huptyś, K. Senderowski, W. Ciba i M. Wesołowski wzięli udział w praktycznych zajęciach w ramach Treningu Umiejętności Społecznych. Każdy miał okazję zapoznać się z urządzeniami znajdującymi się w salonie, dowiedzieć się wielu ciekawostek o zawodzie fryzjera, wcielić się we fryzjera czesząc „główkę treningową”, a także wybrać sobie fryzurę jaką fachowo wykonały profesjonalne fryzjerki. W prezencie z okazji Dnia Dziecka Panie fryzjerki chcąc uatrakcyjnić nasze zajęcia przebrały się za Klaunów i obdarowały nas balonami oraz słodkimi lizakami.Bardzo Dziękujemy Pani Kasi oraz Pani Sylwii za zaproszenie, poświęcony czas oraz wykonanie fantastycznych fryzur.
Wycieczka do Pacanowa
29 maja sześcioro najmłodszych wychowanków naszego Ośrodka wzięło udział w wycieczce do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. W podróż do bajkowej krainy dziecięcej wyobraźni zabrała nas Wróżka. Do "Bajkowego Świata" dzieci wjechały bajkowym pociągiem, który wzbudził w nich wiele radości i zaciekawienia, a kiedy dotarły do Zaczarowanego Ogrodu spotkały się z różnymi postaciami z bajek, wzięły udział w zgadywankach, obejrzały jedną z bajek i wysłuchały historii dziewczynki z zapałkami. W drodze Pacanowa dzieciaki zwiedziły mini zoo w Zespole Pałacowym w Kurozwękach. Cała wycieczka zorganizowana była przez p. Agnieszkę Molasy. Dzięki uprzejmości dyrekcji Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie oraz i dyrekcji Zespołu Pałacowego w Kurozwękach, nasi wychowankowie mogli bezpłatne skorzystać z atrakcji, zaś paliwo ufundowała Stacja Paliw BP w Skarżysku-Kamiennej. Opiekunami byli pp. Karol Janiszewski, Agnieszka Molasy, Piotr Sieczka, który również bezpiecznie zawiózł nas na miejsce.
Grill na Rejowie
28 maja odbyła się impreza integracyjna nad zalewem Rejów. Organizatorzy M. Szwed i R. Kużdub wraz z innymi wychowawcami zapewnili naszym podopiecznym wspaniałą zabawę na świeżym powietrzu przy muzyce. Atrakcją wieczoru były pyszne przekąski serwowane z grilla. Wszyscy wspaniale się bawili i z uczuciem satysfakcji powrócili do naszego ośrodka w późnych godzinach wieczornych.
III Majowy Piknik Motocyklowy
Dzięki zaprzyjaźnionym motocyklistom już po raz trzeci na terenie naszej placówki odbył się Majowy Piknik Motocyklowy. Jednoślady były ogromną atrakcją i sprawiły naszym podopiecznym mnóstwo radości. Zaplanowane przy tej okazji spotkanie z Policjantem na motocyklu, z przyczyn szkoleniowych odbędzie się w późniejszym terminie. Piknik zorganizowali p. B. Malik i p.R. Kuźdub z pomocą p. S.Chłopek- Śnioch i p. J. Łabudy w ramach programu ,,Bezpieczna szkoła". Dziękujemy gościom za przybycie.
Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Pikniku Archeologicznym PraOsada Rydno, czyli lekcji prehistorii na łonie natury. 28 maja pod opieką pp. A. Magdziarz i P. Sieczki, uczestniczyli w wyprawie edukacyjnej po Rezerwacie. Celem było przybliżenie uczestnikom wiedzy o życiu prehistorycznych mieszkańców Rezerwatu, powrót człowieka do natury, do czasów pierwotnych. W zrekonstruowanej osadzie z szałasami, plemię z Rydna prezentowało w jaki sposób każdy element naszej przyrody można wykorzystać do przeżycia. Mieszkańcy wioski pokazali nam jak 10 tys. lat temu przygotowywano posiłki, wytwarzano narzędzia z krzemienia, jak budowano i przemieszczano ciężkie elementy budowlane. Nasi podopieczni biorąc udział w eksperymentach archeologicznych integrowali się z innymi uczestnikami Pikniku, którzy licznie odwiedzali Rydno. Współuczestnictwo w plenerowej imprezie było dla naszych autystycznych uczniów sprawdzianem umiejętności społecznych. Poradzili sobie znakomicie.
Dzień Mamy i Taty
26 maja - kolejny radosny dzień w naszym ośrodku. Wychowankowie świętowali wspólnie ze swoimi rodzicami i opiekunami, którzy licznie przybyli w tym ważnym dla wszystkich dniu - Dniu Matki. Przygotowane pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców występy wywołały podziw i wzruszenie wszystkich widzów. Najmłodsi artyści - dzieci z przedszkola i uczniowie klas 1 i 2 wykonali układ taneczny przy wsparciu swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów. Wróciliśmy także wspomnieniami do festiwalowych zmagań oglądając wiązankę „Life is life”. Widowiskowy układ taneczny zaprezentowali podopieczni internatu ze swoimi wychowawcami, a piosenka „Grajmy Panu na harfie”, która była prezentowana na II Festiwalu Piosenki Agnieszki Osieckiej w Pińczowie porwała nas ekspresją wykonawców; wiele wrażeń estetycznych dostarczył też zaprezentowany układ gimnastyczny. Rodzice otrzymali wiele ciepłych słów podczas słowno-muzycznego montażu; życzeniom nie było końca. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców. W przygotowanie uroczystości włączyło się 26 pracowników ośrodka.
II Wojewódzki Festiwal Piosenki w Pińczowie
23 maja w Pińczowskim Centrum Kultury odbył się II Wojewódzki Festiwal Piosenki poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej pod hasłem „Zielono mi”. Imprezę zorganizowali: Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy imienia błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego w Pińczowie, Fundacja "Pomocna dłoń” oraz Starostwo Powiatowe w Pińczowie. W festiwalu uczestniczyli uczniowie placówek specjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego i zespoły gościnne. Zespół reprezentujący nasz Ośrodek w składzie; M.Kruk, J.Kliszewska, M.Wikło, M.Huptyś, K.Tynecka, M.Rogala zaprezentował piosenkę pt. „Grajmy Panu” przygotowaną przez B.Szymańską i I.Orlikowską. Szczególny charakter uroczystości nadała obecność gościa honorowego pani Agaty Passent – córki Agnieszki Osieckiej, polskiej felietonistki i dziennikarki. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom słodki poczęstunek, nagrody rzeczowe, a przede wszystkim zadbali o wspaniałą atmosferę w czasie występów i wspólnej zabawy.
W Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach koło Morawicy
22 maja, w ramach koła Arteterapii, funkcjonującego w grupach wychowawczych SOSW nr 2 w Skarżysku-Kamiennej, odbyła się wyprawa do Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach koło Morawicy (niewielka wieś położona w odległości 18 kilometrów na południe od Kielc). Nasi podopieczni mieli okazję zwiedzić to miejsce, które słynie nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie z wielowiekowych tradycji garncarskich. Wystawa muzealna w Ośrodku Tradycji Garncarstwa składa się z dwóch części: ekspozycyjnej i warsztatowej.Część pierwsza prezentuje piękno wyrobów glinianych produkowanych w Chałupkach. Ekspozycja ta składa się z wyrobów garncarskich, które wyrabiali mistrzowie tego rzemiosła; w tej części znajdują się również wspaniałe dzieła mistrzów garncarskich, którzy nie zajmowali się produkcją naczyń użytkowych, ale także produkcją ceramiki figuralnej. W drugiej części ośrodka znajduje się autentyczny, dwukomorowy piec garncarski (z zademonstrowanym sposobem ułożenia naczyń przygotowanych do wypału) oraz urządzenia i narzędzia niezbędne w procesie produkcji. Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce. Zwieńczeniem wizyty w Chałupkach i zarazem wydarzeniem, które sprawiło naszym wychowankom dużo frajdy, była możliwość samodzielnego uformowania wyrobu z gliny (filiżanki) – na tradycyjnym kole garncarskim – pod czujnym okiem mistrzyni tego rzemiosła – p. Elżbiety Klimczak, której serdecznie dziękujemy za demonstrację warsztatu swojej pracy.
W drodze powrotnej do szkoły, uczestnicy wycieczki mogli spożyć sycący i orzeźwiający posiłek z upominkiem w zestawie – sprezentowany przez restaurację McDonald’s w Kielcach, której również bardzo za ten gest dziękujemy. Organizatorami wycieczki byli pp. A. Molasy, S. Chłopek-Śnioch i P. Sieczka.
Święto Niezapominajki
Tradycją w naszym Ośrodku stał się Ogólnopolski Dzień Niezapominajki. 21 maja, w godzinach popołudniowych, na terenie placówki odbyła się impreza plenerowa, podczas której wychowankowie internatu zostali zapoznani ze znaczeniem i historią tego święta. Dzieci uczestniczyły w licznych zabawach, pląsach i konkursach z nagrodami. W trakcie imprezy wszyscy uczestnicy mieli okazję skosztować pysznej kiełbaski z grilla i potańczyć do muzyki DJ. Za przygotowanie i przebieg imprezy odpowiedzialne były pp. E. Zagdan- Łabauda i M.Paleczna.
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach
19 maja w ramach programu „Bezpieczna szkoła”, odbyła się wycieczka autobusowa do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Uczniowie szkoły mieli możliwość zwiedzenia budynku straży pożarnej i zapoznania się ze specyfiką pracy panów strażaków. Zobaczyli specjalistyczny sprzęt ratowniczy, ratownicze pojazdy strażackie o różnej specyfikacji
i wyposażeniu najnowszej generacji oraz stroje używane w czasie gaszenia pożarów. Z uwagi na to, iż przy jednostce straży pożarnej w Starachowicach funkcjonuje, największa w województwie świętokrzyskim, sekcja ratowniczych nurków wodnych, podopieczni Ośrodka zapoznali się także z zasadami pracy tej sekcji. Oglądali sprzęt ratowniczy nurków i mieli okazję przymierzyć maskę i strój nurka, oprzyrządowanie oraz specjalistyczny sprzęt do prowadzenia poszukiwań pod wodą (w tym kamerę podwodną na statywie). Podczas wycieczki wychowankowie nabyli wiadomości dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarem i powodzią. Dużo radości sprawiła dzieciom możliwość wejścia do kilku rodzajów wozów strażackich, przymierzanie hełmów oraz możliwość indywidualnego uruchomienia węża strażackiego i celowanie strumieniem wody w punkt na tarczy do ćwiczeń. Serdecznie dziękujemy Panom strażakom za mile i pożytecznie spędzony czas. Organizatorami wycieczki byli pp.
S. Chłopek-Śnioch, K. Janiszewski i P. Sieczka.
Archiwum Aktualności