• Archiwum wiadomości

          • III Majowy Piknik Motocyklowy
            • III Majowy Piknik Motocyklowy

            • Dzięki zaprzyjaźnionym motocyklistom już po raz trzeci na terenie naszej placówki odbył się Majowy Piknik Motocyklowy. Jednoślady były ogromną atrakcją i sprawiły naszym podopiecznym mnóstwo radości. Zaplanowane przy tej okazji spotkanie z Policjantem na motocyklu, z przyczyn szkoleniowych odbędzie się w późniejszym terminie. Piknik zorganizowali p. B. Malik i p.R. Kuźdub z pomocą p. S.Chłopek- Śnioch i p. J. Łabudy w ramach programu ,,Bezpieczna szkoła". Dziękujemy gościom za przybycie.

          • Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno
            • Piknik Archeologiczny PraOsada Rydno

            • Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Pikniku Archeologicznym PraOsada Rydno, czyli lekcji prehistorii na łonie natury. 28 maja pod opieką pp. A. Magdziarz i P. Sieczki, uczestniczyli w wyprawie edukacyjnej po Rezerwacie. Celem było przybliżenie uczestnikom wiedzy o życiu prehistorycznych mieszkańców Rezerwatu, powrót człowieka do natury, do czasów pierwotnych. W zrekonstruowanej osadzie z szałasami, plemię z Rydna prezentowało w jaki sposób każdy element naszej przyrody można wykorzystać do przeżycia. Mieszkańcy wioski pokazali nam jak 10 tys. lat temu przygotowywano posiłki, wytwarzano narzędzia z krzemienia, jak budowano i przemieszczano ciężkie elementy budowlane. Nasi podopieczni biorąc udział w eksperymentach archeologicznych  integrowali się z innymi uczestnikami Pikniku, którzy licznie odwiedzali Rydno. Współuczestnictwo w plenerowej imprezie było dla naszych autystycznych uczniów sprawdzianem umiejętności społecznych. Poradzili sobie znakomicie.

          • Dzień Mamy i Taty
            • Dzień Mamy i Taty

            • 26 maja - kolejny radosny dzień w naszym ośrodku. Wychowankowie świętowali wspólnie ze swoimi rodzicami i opiekunami, którzy licznie przybyli w tym ważnym dla wszystkich dniu - Dniu Matki. Przygotowane pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców występy wywołały podziw i wzruszenie wszystkich widzów. Najmłodsi artyści - dzieci z przedszkola i uczniowie klas 1 i 2 wykonali układ taneczny przy wsparciu swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów. Wróciliśmy także wspomnieniami do festiwalowych zmagań oglądając wiązankę „Life is life”. Widowiskowy układ taneczny zaprezentowali podopieczni internatu ze swoimi wychowawcami, a piosenka „Grajmy Panu na harfie”, która była prezentowana na II Festiwalu Piosenki Agnieszki Osieckiej w Pińczowie porwała nas ekspresją wykonawców; wiele wrażeń estetycznych dostarczył też zaprezentowany układ gimnastyczny. Rodzice otrzymali wiele ciepłych słów podczas słowno-muzycznego montażu; życzeniom nie było końca. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców. W przygotowanie uroczystości włączyło się 26 pracowników ośrodka.

          • II Wojewódzki Festiwal Piosenki w Pińczowie
            • II Wojewódzki Festiwal Piosenki w Pińczowie

            • 23 maja w Pińczowskim Centrum Kultury odbył się II Wojewódzki Festiwal Piosenki poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej pod hasłem „Zielono mi”. Imprezę zorganizowali: Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy imienia błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego w Pińczowie, Fundacja "Pomocna dłoń” oraz Starostwo Powiatowe w Pińczowie. W festiwalu uczestniczyli uczniowie placówek specjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego i zespoły gościnne.  Zespół reprezentujący nasz Ośrodek w składzie; M.Kruk, J.Kliszewska, M.Wikło, M.Huptyś, K.Tynecka, M.Rogala zaprezentował piosenkę pt. „Grajmy Panu” przygotowaną przez B.Szymańską i I.Orlikowską. Szczególny charakter uroczystości nadała obecność gościa honorowego pani Agaty  Passent – córki Agnieszki Osieckiej, polskiej felietonistki i dziennikarki. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom słodki poczęstunek, nagrody rzeczowe, a przede wszystkim zadbali o wspaniałą atmosferę w czasie występów i wspólnej zabawy.

          • W Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach koło Morawicy
            • W Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach koło Morawicy

            • 22 maja, w ramach koła Arteterapii, funkcjonującego w grupach wychowawczych SOSW nr 2 w Skarżysku-Kamiennej, odbyła się wyprawa do Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach koło Morawicy (niewielka wieś położona w odległości 18 kilometrów na południe od Kielc). Nasi podopieczni mieli okazję zwiedzić to miejsce, które słynie nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie z wielowiekowych tradycji garncarskich. Wystawa muzealna w Ośrodku Tradycji Garncarstwa składa się z dwóch części: ekspozycyjnej i warsztatowej.Część pierwsza prezentuje piękno wyrobów glinianych produkowanych w Chałupkach. Ekspozycja ta składa się z wyrobów garncarskich, które wyrabiali mistrzowie tego rzemiosła; w tej części znajdują się również wspaniałe dzieła mistrzów garncarskich, którzy nie zajmowali się produkcją naczyń użytkowych, ale także produkcją ceramiki figuralnej. W drugiej części ośrodka znajduje się autentyczny, dwukomorowy piec garncarski (z zademonstrowanym sposobem ułożenia naczyń przygotowanych do wypału) oraz urządzenia i narzędzia niezbędne w procesie produkcji. Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce. Zwieńczeniem wizyty w Chałupkach i zarazem wydarzeniem, które sprawiło naszym wychowankom dużo frajdy, była możliwość samodzielnego uformowania wyrobu z gliny (filiżanki) – na tradycyjnym kole garncarskim – pod czujnym okiem mistrzyni tego rzemiosła – p. Elżbiety Klimczak, której serdecznie dziękujemy za demonstrację warsztatu swojej pracy.
              W drodze powrotnej do szkoły, uczestnicy wycieczki mogli spożyć sycący i orzeźwiający posiłek z upominkiem w zestawie – sprezentowany przez restaurację McDonald’s w Kielcach, której również bardzo za ten gest dziękujemy. Organizatorami wycieczki byli pp. A. Molasy, S. Chłopek-Śnioch i P. Sieczka.

          • Święto Niezapominajki
            • Święto Niezapominajki

            • Tradycją w naszym Ośrodku stał się  Ogólnopolski Dzień Niezapominajki. 21 maja, w godzinach popołudniowych, na terenie placówki odbyła się  impreza plenerowa, podczas której wychowankowie internatu zostali zapoznani ze znaczeniem i historią tego święta.  Dzieci uczestniczyły w licznych zabawach, pląsach i konkursach z nagrodami. W trakcie imprezy wszyscy uczestnicy mieli okazję skosztować pysznej kiełbaski z grilla i potańczyć do muzyki DJ.  Za przygotowanie i przebieg imprezy odpowiedzialne były pp. E. Zagdan- Łabauda i M.Paleczna.

          • W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach
            • W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach

            • 19 maja w ramach programu „Bezpieczna szkoła”, odbyła się wycieczka autobusowa do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Uczniowie szkoły mieli możliwość zwiedzenia budynku straży pożarnej i zapoznania się ze specyfiką pracy panów strażaków. Zobaczyli specjalistyczny sprzęt ratowniczy, ratownicze pojazdy strażackie o różnej specyfikacji
              i wyposażeniu najnowszej generacji oraz stroje używane w czasie gaszenia pożarów. Z uwagi na to, iż przy jednostce straży pożarnej w Starachowicach funkcjonuje, największa w województwie świętokrzyskim, sekcja ratowniczych nurków wodnych, podopieczni Ośrodka zapoznali się także z zasadami pracy tej sekcji. Oglądali sprzęt ratowniczy nurków i mieli okazję przymierzyć maskę i strój nurka, oprzyrządowanie oraz specjalistyczny sprzęt do prowadzenia poszukiwań pod wodą (w tym kamerę podwodną na statywie). Podczas wycieczki wychowankowie nabyli wiadomości dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarem i powodzią. Dużo radości sprawiła dzieciom możliwość wejścia do kilku rodzajów wozów strażackich, przymierzanie hełmów oraz możliwość indywidualnego uruchomienia węża strażackiego i celowanie strumieniem wody w punkt na tarczy do ćwiczeń. Serdecznie dziękujemy Panom strażakom za mile i pożytecznie spędzony czas. Organizatorami wycieczki byli  pp.
              S. Chłopek-Śnioch, K. Janiszewski i P. Sieczka.

          • Uroczystość na Górze Skarbowej
            • Uroczystość na Górze Skarbowej

            • W niedzielą 18 maja delegacja wychowanków naszego Ośrodka brała udział w  70 rocznicy poświęcenia Wojennego Cmentarza Partyzanckiego zlokalizowanego w lesie na stoku Góry Skarbowej. Cmentarz partyzancki Skarbowa Góra, znajduje się przy leśnej drodze łączącej Skarżysko Książęce z Majdowem. Spoczywają tu prochy żołnierzy AK, którzy zginęli po zasadzce w Mroczkowie.  Cmentarz wojenny Podobwodu Skarżysko-Kamienna AK (krypt. "Morwa")  założony w sierpniu 1943 r. Jego poświęcenia w maju 1944 dokonał kapelan AK ks. Antoni Pałęga  ps. "Ager". Na cmentarzu znajduje się kilkadziesiąt mogił partyzantów z oddziałów „Ponurego” i „Szarego”.

              Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia sztandarów i złożenia wiązanek. Następnie odprawiono Mszę Świętą polową, w której uczestniczyły poczty sztandarowe i żołnierze oddziałów AK walczących na tym terenie, strzelcy, przedstawiciele władz, młodzież szkolna i okoliczna ludność, a także posłowie:  Marzena Okła-Drewnowicz i Maria Zuba.

              Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Inspektorat w Skarżysku-Kamiennej oraz Starostwo Powiatowe.

          • I Komunia Święta
            • I Komunia Święta

            • W sobotę 17 maja przeżywaliśmy ważną uroczystość, o godzinie 11 w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Skarżysku – Kamiennej odbyła się I Komunia Święta. Przystąpili do niej nasi wychowankowie: Piotr Aniszewski, Jakub Kosno, Filip Nowak, Grzegorz Wijata oraz Emil Zardzewiały. W uroczystej Mszy Świętej uczestniczyli rodziny chłopców, uczniowie, nauczyciele i wychowawcy wraz z dyrekcją. Za przygotowanie wydarzenia odpowiedzialna była p. Kamila Wikło oraz udzielający Komunii Świętej ojciec Grzegorz. 

          • XXIII Festiwal Piosenki
            • XXIII Festiwal Piosenki

            • XXIII Festiwal Piosenki Skarżysko-Kamienna 2014- kolejne radosne spotkanie dzieci, młodzieży i dorosłych - pełnosprawnych i potrzebujących wsparcia innych osób. Żadna okrągła data, żaden jubileusz, ale w historii Festiwalu bardzo ważny dzień.  Z łezką w oku żegnaliśmy pomysłodawczynię i inicjatorkę 1-szego Festiwalu, prowadzącą go od samego początku przez kolejne lata - Panią Igę Korzeniowską. To wspaniałe, gdy wytwory naszych marzeń przeobrażają się w rzeczywiste działania, które możemy realizować. A jeśli uda się to robić aż tak długo, to z pewnością możemy mówić o sukcesie. Pani Iga zaszczepiła wśród pracowników placówki wspaniałą ideę integracji, która przyjęła również wspaniałą formę sprawiając radość wszystkim uczestnikom. W tym roku było to 25 placówek przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych z terenu województwa świętokrzyskiego. Na widowni znaleźli się uczniowie skarżyskich i suchedniowskich szkół, rodzice, absolwenci ośrodka, zaproszeni goście i sponsorzy - przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, Z.N.P.- oddział w Skarżysku-Kam.; wśród darczyńców znaleźli się również: Kornel- Hurtownia Papiernicza, Kaufland, BATMAR - p. Barbara Czerska, PGE dystrybucja oddział Skarżysko-Kamienna, Stowarzyszenie PRAXIS, Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Dziękujemy Panu Staroście Michałowi Jędrysowi za objęcie Festiwalu honorowym patronatem. Do zobaczenia za rok. 

          • Schrony w SP nr 5
            • Schrony w SP nr 5

            • 8 maja uczniowie naszej szkoły  pod opieką pp. K. Wikło,  W. Pochwały, M.Szcześniak, P.Sieczki   zwiedzali  schrony pod Szkołą  Podstawową Nr 5. Przewodnikiem naszym był p. Paweł Rzuchowski. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali filtry powietrza, agregat prądotwórczy , oraz potężne ściany i zabezpieczające wejście metalowe drzwi oraz  z zainteresowaniem słuchali historii powstania szkoły i miasta. Wycieczka poszerzyła ich wiedzę o Skarżysku i bardzo się podobała.

          • Dzień Ziemi
            • Dzień Ziemi

            • W dniach 23-30.04.2014r. obchodziliśmy w naszym Ośrodku Dni Ziemi. W ramach tego święta uczniowie wszystkich klas pod opieką nauczycieli sadzili drzewka, które otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Suchedniów. Sprzątaliśmy także teren wokół Ośrodka. Każda klasa ma za zadanie podlewanie i dbanie o swoje drzewko. Wszystkie tego typu  działania rozwijają postawy proekologiczne wśród naszych podopiecznych.

          • Spotkanie integracyjne w SP nr 5
            • Spotkanie integracyjne w SP nr 5

            • 24 kwietnia uczniowie SOSW nr 2 pod opieką p. K. Wikło i p. A. Rzepkowskiej odwiedzili świetlicę Szkoły Podstawowej nr 5  i wspólnie z dziećmi tej szkoły wykonywały prace plastyczne związane ze Świętami Wielkanocnymi. Podczas spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania krótkiego koncertu poświęconego Janowi Pawłowi II w wykonaniu uczniów szkoły. Dzieci  wspólnie oklejały wydmuszki różnymi technikami. Panie świetliczanki oraz uczniowie SP nr 5 byli pod wrażeniem umiejętności plastycznych Łukasza Kuczkowskiego i Tomasza Szustera. W nagrodę otrzymaliśmy materiały plastyczne, za co serdecznie dziękujemy.

          • Wycieczka do Sejmu
            • Wycieczka do Sejmu

            • 24 kwietnia reprezentanci naszej placówki na zaproszenie posłanki RP p. Marzeny Okły-Drewnowicz udali się do Warszawy w celu zwiedzenia Sejmu. W programie wycieczki zaplanowana była także wizyta w Centrum Nauki-Kopernik. W wycieczce uczestniczyli uczniowie: Julita Kliszewska. Paulina Gmiter, Kacper Czeski, Mateusz Kruk, Mieszko Huptyś, Mateusz Niezręcki, Przemysław Moroń, opiekunami byli  pp. M.Jóźwik-Krzeszowiec i P.Sieczka. Wizyta w stolicy była dla nas wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Dała uczestnikom możliwość bliższej konfrontacji ze światem polityki, tym bardziej, że mieliśmy możliwość obserwowania obrad sejmowych na żywo.  Dzięki wcześniejszym staraniom naszej pani poseł RP udało się nam obejrzeć ciekawą  wystawę poświęconą pamięci papieża Jana Pawła II w przededniu jego kanonizacji. Uwieńczeniem naszych odwiedzin był pyszny poczęstunek w Nowym Domu Poselskim zafundowany przez panią poseł. Za tak bogaty repertuar i serdeczne przyjęcie serdecznie dziękujemy pani Marzenie Okle-Drewnowicz . Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki-Kopernik, w którym postaraliśmy się o naukowe podejście do  tematu  korzystając z wystawionych ekspozycji, plansz ,gier i wizualizacji, które przybliżyły nas do świata metafizyki i biologii. W godzinach wieczornych  zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do placówki.

          • Dzień Ziemi
            • Dzień Ziemi

            • „Dzień Ziemi” przypadający w tym roku 22 kwietnia, nasze przedszkolaki obchodziły dzień później, w pierwszym dniu po świątecznej przerwie. Z okazji „Dnia Ziemi” uczniowie SOSW Nr 2 sadzili drzewka na placu szkolnym. Dzieci z I i II grupy przedszkolnej z zainteresowaniem oglądały i pomagały w sadzeniu drzewek. Każda grupa przedszkolna zasadziła po drzewku. Przedszkolaki będą dbać i pielęgnować swoje drzewka oraz obserwować ich rozwój.  Pierwszy raz obchodzono „Dzień Ziemi”    w 1970 roku. Tegoroczny temat przewodni tego dnia ekologii to “Zielone miasta” – coraz więcej ludności świata mieszka w miastach, a zatem trzeba myśleć o tym, jak sprawić, aby te wielkie aglomeracje były zielone i ekologicznie przyjazne.

          • Zbiórka Żywności
            • Zbiórka Żywności

            • W dniach 4-5 kwietnia  odbyła się przedświąteczna zbiórka żywności na rzecz podopiecznych naszej placówki. Produkty spożywcze zbierano w sklepach „Lewiatan” przy ul. Moniuszki „Tesco” przy ul. Spółdzielczej, „Lidl” przy ul. Niepodległości
              i ul. Moniuszki oraz w sklepie „Stokrotka” w centrym handlowym Hermes.  Dzięki pomocy wolontariuszy  z II i III LO, prywatnego Gimnazjum oraz SP nr 7 udało się zebrać 517 kg żywności. Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie zbiórki była  p. T. Juszczyk.

          • „Dzień Marchewki”
            • „Dzień Marchewki”

            • Przedszkole „Pod Słoneczkiem” przy SOSW Nr 2 uczestniczy w ogólnopolskim programie edukacyjnym skierowanym dla przedszkoli „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Program jest organizowany przez markę Kubuś.

              W ramach programu, w dniu 14 kwietnia przedszkolaki z I oddziału Przedszkola obchodzili „Dzień Marchewki”. Przez cały dzień dzieci uczestniczyły w zajęciach poświeconych tematyce marchewkowej. Dzieci wysłuchały bajki pt.”Marchewkowy rycerz”, kolorowały rysunki przedstawiające marchewki oraz sklejały marchewki z kolorowego papieru. Z zainteresowaniem obejrzały teledysk do piosenki „Marchewkowe pole” zespołu Lady Pank oraz film edukacyjny o sadzeniu i zbieraniu marchewki na polu. Dużo radości sprawiło dzieciom przygotowywanie surówki z marchewki i jabłka, którą wykonały na zakończenie zajęć. 

               

               

          • BLUE  DAY- na niebiesko dla autyzmu
            • BLUE DAY- na niebiesko dla autyzmu

            • „ NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI”

              Już po raz trzeci Skarżysko- Kamienna przyłączyło się do obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. Organizatorzy: Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 2, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i ich Rodzinom PRAXIS i PGE Dystrybucja SA Oddział Skarżysko- Kamienna zaprosili mieszkańców do wspólnego uczczenia tego dnia „ Niebieskim Marszem”. W marszu który rozpoczął się o godz.10:00 wzięli udział podopieczni wraz z Rodzicami, pracownicy ośrodka, a także dzieci i młodzież, wolontariusze ze skarżyskich szkół i placówek oświatowych. Do marszu solidarności z osobami z autyzmem przyłączyli się m.in.: Zastępca Prezydenta Miasta Grzegorz Małkus, Wicestarosta Waldemar Mazur, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Agnieszka Buras, Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Jerzy Krawczyk.

              Błękitny pochód ruszył spod budynku MCK i ulicami miasta dotarł do SOSW nr 2 przy ul. Spacerowej 31, gdzie czekał na gości niebieski poczęstunek, a także możliwość przekonania się, jak to jest być osobą odbierającą inaczej świat. Stało się to dzięki Instalacji Sensorycznej, która wprowadzała ciekawych w niesamowity świat osoby z autyzmem.

              W czasie marszu przekazywano informacje na temat tajemniczego zaburzenia mózgu jakim jest autyzm, sytuacji osób cierpiących na to schorzenie i ich rodzin, możliwości pomocy i terapii. Tegoroczne obchody odbywały się pod honorowym patronatem pani Prezydentowej Anny Komorowskiej, która łączyła się ze wszystkimi osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami. Obchody tradycyjnie zakończyły się pod budynkiem PGE Dystrybucja SA, gdzie o godzinie 20 odbyło się widowisko artystyczno- świetlne i wspaniały pokaz sztucznych ogni. Budynki, które tego wieczoru „ zaświeciły się na niebiesko” to: PGE Dystrybucja SA, MCK, SOSW nr 2. Pragniemy szczególnie podziękować PGE Dystrybucja SA i Pracownikom, a szczególnie p. Ani Szcześniak, Starostwu Powiatowemu w Skarżysku- Kamiennej, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Stowarzyszeniu PRAXIS, wolontariuszom i wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego niezwykłego wydarzenia.

                      

            • „1% dla mojej szkoły”

            • W ramach Akcji „1% dla mojej szkoły” otrzymanej od Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Szkołom „Przyjazna Szkoła” z siedzibą w Mysłowiacach nasza placówka otrzymała w roku 2013  kwotę  13.316,70 zł., którą w całości przeznaczono na szkolenie Kadry Pedagogicznej nt. Praktyczny kurs alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się (AAC)” cz. 1.